
С Цветелина Бориславова, вицепрезидент на Българския съвет за устойчиво развитие и председател на надзора на СИБАНК, разговаря СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА
- Г-жо Бориславова, представихте вчера пред младежи идеите за устойчиво развитие. Какво представлява то?
- За ЕС устойчивото развитие е начин за успешно излизане от кризата. От нас зависи и в България да започне да се тълкува като разкриване на нови работни места, нови бизнес ниши и нови специалности, които утре ще се търсят на пазара на труда, за които младите хора трябва да се готвят още отсега.
- Какви са предимствата?
- Трябва да се стремим да живеем в по-добра, здравословна среда, да нараняваме минимално околната среда, да помагаме за съхранение на природата. Устойчивостта на сградите е важен аспект. Над 80% от времето човек прекарва в сгради - вкъщи, в офиса, в кафенета, ресторанти. Изключително важно е какъв е животът му в тях.
- Готови ли са мерките, които ще предложите на правителството за привличане на инвеститори в сгради по модела на устойчивото развитие?
- След около месец ще сме готови с предложение към правителството за промени в законодателсдтвото, засягащо екологията, строителството и енергетиката. Надявам се, че в готвената енергийна стратегия ще залегнат и важните моменти за устойчивото развитие на цялата икономика. Ще предложим съвместна работна група с представители на правителството и неправителствения сектор, гражданското общество. Това е начинът да се решат такива ключови проблеми.
- Освен данъчни какви други облекчения трябва да има за инвеститорите в устойчиви сгради?
- Очаквам освен данъчни да се намерят стимули в областта на финансите - да се финансира изграждането на такъв тип сгради при по-облекчени условия. Държавата трябва да води такава политика, но и банките, като предоставят много по-изгодни условия.
Има и програми на ЕС. Това е световен приоритет. Има множество политики, които ще се провеждат за спасяване на планетата, за промяна условията на живот. Тази агресия, която съществува във всички системи - политически, икономически, обществени, лични, трябва да се промени. Но това става единствено като се промени филофосията. Зависи от всички нас.
- При представянето на инициативата, стана ясно, че в Калифорния са затворили няколко електроцентрали след въвеждането на този тип строителство. Колко ще се затворят у нас? И ще ни е нужна ли АЕЦ "Белене"?
- България много отдавна е износител на електричество. В миналото енергетиката винаги е била ключов фактор за развитие - който произвежда повече ток, има по-добри възможности за развитие на икономиката. Но светът се е обърнал в друга посока - икономиката не може да се развива по този супер агресивен начин, трябва да е природосъобразна и балансирана.
- Ще има ли интерес към имоти в такива сгради? Няма ли да са по-скъпи?
- Убедена съм, че ще има интерес. Вярвам, че хората ще разберат колко е важно да живеят в еколкогично балансирани сгради. Всички смятат, че ще струват изключително скъпо, но по последни изчисления на водещи експерти инвестицията в такава сграда ще бъде само с 5-7% по-висока от обичайното. Ценното тук е, че благодарение на спестената енергия тази инвестиция ще се изплаща много бързо. Разчита се и на евентуалните стимули.
- Подходящо време ли е кризата, за да се мисли за този тип инвестиции?
- Кризата не е само фининансова и икономическа, а и екологична. Обществената промяна тръгва от промяна във всеки от нас. Когато всеки преобърне мисленето си и стане отговорен към земята, няма да е проблем законодателството. Кризата е най-подходящият момент. Когато човек е притиснат от проблеми, се замисля повече. Вижте вулкана, който изригна в Исландия, очаква се да изригне още един, това не е случайно, трябва да го погледнем в очите и да се замислим.
- Има различни мнения кога България ще излезе от кризата. Министър Дянков прогнозира, че това ще стане в края на годината. Други обаче го отлагат за края на 2011 г. Вашата прогноза каква е?
- Има атаки между различните политически партии и други интереси. Никога не съм разбирала от този вид битки и не смятам, че е важно. Кризата идва да ни покаже, че е важно да спасим земята и разумните човешки отношения. Колкото по-бързо се осъзнаем в правилната посока, толкова по-бързо ще излезем от кризата.
Но ние сме зависими от Европа, икономиката ни е отворена. Затова не смятам, че сами можем да се справим с излизането от кризата. Независимо кое правителство е и какви мерки взима. Това не е само работа на едно правителство, на една партия, а на цялото общество.
- Каква е оценката ви за антикризисните мерки на правителството?
- Част от тях са добри, част от тях са опит за съобразяване със социалните нужди в момента, в което няма лошо. Добри са тези, които са устойчиви, дългосрочни и балансирани, за развитието на странта. Не трябва да се решават в момента въпроси, които ще навредят дългосрочно.
- Ще се стигне ли до вдигане на ДДС?
- Не е добре да се вдига ДДС, това е краткосрочна мярка. Но ако няма начин бюджетът да се балансира и трябва да се използва като временна мярка, да се обясни ясно и точно на хората, и да не се прилага повече от 1 г.
Много по-добре би било, ако се съкратят разходите. Правителството казва ясно, че трябва да има реформи, ако се взимат такива болезнени мерки. Няма смисъл да се увеличава тежеста на населението без реформи.
Съкращението на разходите е с устойчив ефект. Изхождам от фирмите, които управлявам - в период на криза при намалени приходи, трябва да се намалят и разходите. Логично е това да стане и в държавата. Например да намалят разходите на админситрацията, която е доста е раздута.
- Има много критики, че правителството не се осмелява да предприеме реформи. Вие споделяте ли ги?
- Правителството тръгна с голяма енергия за реформи, тя намаля наистина и се вижда от всички. Важно е да се продължат реформите, да се гледа по-стратегически и мерките, които се налага да се вземат, да се вземат неотложно. Но мерки на парче не бива да се вземат.
- Бяхте сред двигателите на проекта "Инициатива 2020". В дебати очертахте по-далечен хоризонт за страната ни. Бихте ли предложили някои от идеите на правителството сега?
- Идеите ни са валидни и сега. Съществуват на сайта ни и ако правителстовто има желание, може да си припомни. С удоволствие ще им припомним и ние. Част от министрите присъстваха тогава на дискусиита.
- Усещате ли, че след като Бойко Борисов стана премиер, сте "на скенер"?
- На скенер съм от първия момента, в който Борисов влезе в политиката, не само сега. Не е лесно, но съм абсолютно спокойна, независимо от всичко, което се изля и продължава да се излива върху мен. Всичко, което съм правила, е по абсолютно прозрачен, принципен и законен начин. То отгговаря на моите виждания за бизнес етика и коректност в човешките отношения.
- Опозицията често ви призовава да огласите какъв е произходът на вашите пари. Защо у нас все още се приема, че бизнесът трябва да е близо до политиката и обратното?
- Пак казвам, че всичко, което съм правила, е по открит и принципен начин. Произходът на моите пари е прозрачен, може да се провери всеки лев откъде е дошъл. Винаги съм работила по правилата на честния бизнес. Това е по-трудния път, но вярвам че ще се превърне в принцип на работа на хората у нас.
А по въпроса за близостта на бизнеса и политиката - гражданите трябва да са близо до политиката, да са будни и да осъществяват контрол, за да се казва истината и политиците да имат коректив.
ВИЗИТКА
Родена е на 27 септември.
Завършила е руска гимназия в Букурещ.
Има дипломи от СУ "Св. Климент Охридски" по философия, английска и испанска филология и от УНСС специалност „Международни икономически отношения".
От 1992 г. се занимава с бизнес, участва в управата и като собственик на редица компании.
Почетен консул на Исландия в България.
Член е на Управителния съвет на Oxford Club - САЩ.
На 27 септември 2007 г. продаде СИБАНК на КВС. В момента има 18% от банката и е председател на Надзорния съвет.
Зам. председател на Българския съвет за устойчиво развитие