
400-500 случаи на тежки отравяния с неизвестен алкохол имало
всяка година, новият закон щял да изкара на светло нелегалния сектор
Умря и пети човек от Якоруда от алкохол с неизвестен произход, а други шестима реанимират в болницата. И медиите се разшетаха да задават въпроса “защо” на тоя и оня, а народът се развилня във форумите. След два дни звънене омбудсманът Мая Манолова се обади. Бе извън страната и не знаеше за случаите в Якоруда, но се запозна в интернет и после поговорихме.
“В Якоруда става дума за нелегален производител на алкохол. А аз защитавам тези, които подлежат на двойна рагистрация - и в НАП, и в митницата. Ракията, отровила хората, не е изварена в такива казани, защото те подлежат на контрол”, каза омбудсманът.
Мая Манолова внесе конституционна жалба във връзка с промените в Закона за акцизите. Според депутатите, приели поправките, тя едва ли не подкрепя алкохолната мафия. Тази, която убива хора и не плаща стотинка данъци на държавата. “Това бе първият акт на новия омбудсман - на фона на всичко, което се случва в държавата. А всяка година в България без война умират около 400-500 души с тежки отравяния от метанол, а по-леките случаи са между 2000 и 3000”, коментира председателят на Националната лозаро-винарска камара Радослав Радев вчера.
Лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов също поиска либерализиране на контрола на казаните, като се върнело старото статукво. След случая с умрелите от отровен алкохол с неизвестен произход в Якоруда се чуха призиви, че и той лобира за бизнес, който убива хора.
Никой в държавата не води точна статистика на случаите. Причините да не се регистрират официално, са две. Вярно, че по закон токсикологиите са длъжни да предоставят отчет за случаите с отровени хора на клиниката по токсикология “Пирогов”. Това обаче рядко се прави и липсва каквато и да било отчетност и статистика към Министерството на здравеопазването. Не го правят и защото случите на отравяне с метанол са трудни за диагностициране - в повечето случаи се определят като смърт от инфаркт и отравяне с неизвестно вещество.
От 3 години и МВР не информира за битови отравяния с алкохол в ежедневните си бюлетини с произшествия. Така излиза, че няма нито един случай на отравяне.
Промените в закона целяха финансовата страна на проблема, призна депутатът от Патриотичния фронт Полина Карастоянова, съвносител на проектозакона. (Виж мнението ѝ по-долу.) Сега обаче държавата е длъжна да осигури спазването, а не погазването на новия закон.
Да впрегне цялата си рестриктивна машина от полиция, митничари, финансови инспектори и още, и още, за да пресече производството, трафика и продажбата на туби с неизвестен алкохол.
Първо, трябва да провери кой има лиценз от т.нар. специализирани малки обекти за дестилиране (СМОД).
На брой те надхвърлят 8000, а са регистрирани едва 2800. Те пък от своя страна внасят на държавата само 700 хил. лв., докато 60 винпрома внасят над 180 млн. лв.
При равно количество преработено грозде.Това са данни от Министерството на финансите. Целта на закона е да извади на светло алкохола от сивия сектор”, смята Радослав Радев.
Омбудсманът Мая Манолова:
В Якоруда е продаван незаконен алкохол с неясен произход. Не защитавам него
- Г-жо Манолова, след случая в Якоруда ще си оттеглите ли конституционната жалба, която защитава нелегалните производители на алкохол?
- Този случай няма общо с домашната ракия. В Якоруда е продаван незаконно алкохол от неясен произход. Аз защитавам само за домашна консумация.
- В промяната на закона няма рестрикции срещу домашната ракия. Става дума да се пресече нелегалното производство от собствениците на малки дестилерии, които бълват десетки тонове алкохол и го продават в туби по пазари и кръчми.
- Напротив, законът забранява да се вари домашна ракия от собствен материал от 1 януари до 30 юни и това атакувам в Конституционния съд. И когато те бъдат затворени, ще се умножат ей такива нелегални производители извън контрола.
- Подвеждате, моля. Забрана няма и в този период всеки да си вари ракия на селския казан, просто трябва две седмици по-рано да се уведоми митницата. Но от 1 януари до 30 юни какви плодове има?
- Те хората са си приготвили джибрите и реално го варят през януари. Това се прави в маса региони. Това е смисълът на конституционната жалба - срещу двойния стандарт и различния правен режим. Жалбата е публична и всеки може да я види. Не става дума за нелицензирани производители.
- Това не е ли заиграване с тънката струна на народа за домашната ракия?
- Говорите глупости. Занимавате се с лобизъм на големите винпроми.
- В големите винпроми има монтирани камери и датчици за наблюдения и митниците виждат какво става във всяко кътче. Питайте Вальо Танов за това. Депутатът Емил Димитров оповести данни от финансовото министерство - 60 винпрома плащат 185 млн. акцизи и данъци, а регистрираните 2800 малки обекта за дестилиране плащат 700 хил. лева. Сметката показва, че всеки от тях внася средно по 350 лв. акциз. При намалената акцизна ставка излиза, че за цяла година е изварил 160 литра ракия. Вярвате ли го? А освен тези 2800 обекта има още над 6000 нерегистрирани малки винпрома, които бълват алкохол без произход. Кой тогава е лобист?
- За тях забраната от 1 януари до 30 юни пак няма да важи, те ще си варят когато искат, защото никой не ги контролира. И законът по никакъв начин не им влияе, защото са нелегални. Алкохолът в Якоруда може да е сварен в такива обекти.
- В нелегалния сектор.
- Ами да, което е безобразие и трябва да има контрол.
- Законът удря тъкмо този нелегален сектор, не домашното производство, а внасяте жалба в съда.
- Не е вярно. Тези поправки не засилват контрола по никакъв начин, те просто създават различен правен режим на различните субекти.
- Защо тогава този сив сектор преработва половината количество грозде, продава нелегално тонове ракия, а не внася никакъв акциз.
- Този сектор не вари за търговска употреба.
- Напротив, той продава алкохол с неизвестен произход, т.е. веднъж трови хората, втори път не плаща данъци.
- Защитавам не тези, които варят за търговия, а тези за собствена употреба. Органите да контролират, ако се случва нещо друго. Но нелегалните ще продължат да си варят, ако държавата не ги контролира, промените в закона по никакъв начин не им влияят.
Полина Карастоянова, депутат от Патриотичния фронт, съвносител на промените в Закона за акцизите и данъчните складове:
Ще опазим хората, ако не допуснем двойни стандарти на пазара
- Г-жо Карастоянова, как гледате на поправките в закона след трагедията в Якоруда?
- С трагичните събития в Якоруда, където починаха млади хора от фалшив алкохол, животът ни показва, че е по-голям и по-мъдър от всеки закон, показва ни правилността на една или друга стъпка в нашата работа. Когато подготвяхме предложението за промените в Закона за акциза с колегата Емил Димитров, бяхме убедени от аргументите на професионалните организации, представени в Министерството на финансите. Но поуките от трагичния случай в Якоруда са, че повърхностният непрофесионален поглед към тази проблематика е в основата на определени политически изявления и прояви. Редно е те да отстъпят пред разума и професионалното отношение, когато вземаме лично решение.
- Очаквате ли опонентите ви да променят мнението си?
- Очаквам моите колеги да преосмислят отношението си към въпроса. Жалко, че толкова трагичен повод дава нова светлина на този казус, но показва правилността на една посока. Абсолютно недопустимо е да има двойни стандарти. Няма разделение между големи и малки. Има ясна разделителна линия в закона между легитимни и нелегитимни производители. Няма никаква заплаха за домашната изконна българска традиция, която се запазва в размера, позволен от закона. И никой не поставя под съмнение емоцията на българите към домашната ракия. Но тук става дума за хора, които произвеждат по абсолютно безобразен и безконтролен начин алкохол и продават на трети лица без никакви гаранции отрова, която вреди на здравето им. И всеки, който подкрепя тези контрабандни действия, трябва да бъде готов да понесе отговорността - за следващите ослепели, за следващите получили инфаркт, за следващите мъртви. Има само един начин, по който държавата може да гарантира безопасността и здравето на хората - контрол и правила по отношение на икономическата и фискалната дисциплина без допускане на двойни стандарти.
- Използва ли се домашната ракия за политическа игра?
- Призовавам обмудсмана Мая Манолова да оттегли жалбата, която е изпратила до Конституционния съд, тъй като животът показа, че е направила едностранчиво и необмислено процедурно действие. Смятам, че тежкият случай, пред който сме изправени, дава достатъчно основание за преосмисляне на всяка политическа позиция. Искам да вярвам, че институцията на омбудсмана не би била част или залог на разменна монета в конюнктурни политически отношения, а ще защитава обществения интерес. Общественият интерес са общественото здраве и безопасност. Общественият интерес няма нищо общо със защита на контрабандистите.
- Как ще се приведе законът в действие, какви реални мерки ще осигурят безопасността на хората?
- Апелирам професионалните организации от лозаро-винарския сектор - експертите, които познават проблематиката, да изпратят своите предложения в Народното събрание, защото очевидно е нужна нова група от предложения и от мерки, които, засилвайки контрола, да гарантират ефекта от усилията по опазване на здравето на хората.
Защото нашите предложения бяха водени основно от финансови и икономически съображения и за недопускане на двойни стандарти на пазара. Случаите в Якоруда показаха, че е нужна още една стъпка към по-строг контрол, който да опази здравето на хората. Призовавам всички от представителните организации да представят предложенията си в парламента, за да отговорим на обществения интерес.