
Бивш служител на ЦРУ и сега кандидат за президент може да влезе в историята, ако победи двете големи партии
Константин Вълков,
Сент Джордж, Юта
Две нови проучвания показват интересна разлика в преднината на Хилъри Клинтън - едното дава 14 процента преднина, другото само 3. Ако първото е вярно, загубата на Доналд Тръмп ще бъде съкрушителна. Ако второто е вярно, загубата пак е загуба. Както биха се изразили футболните коментатори - тъмни облаци са надвиснали над главата на Тръмп, нужна е свежа кръв в средата на терена, ала тя все не идва.
Различни анализатори се упражняват непрекъснато по CNN, MSNBC и Fox News да "четат" проучванията. Каквото и да кажат, едва намират такова, което да дава преднина на Тръмп. В тази сравнително ясна предизборна картина може би най-интересното от въпросните социологически драми е случващото се в Юта. Поне за момента.
Един кандидат за президент на САЩ, за когото е твърде вероятно да чувате за първи път, има всички шансове да грабне Юта, да отнесе шест електорални гласа и да запише името си в историята. Иде реч за Евън Макмълин, 40-годишен независим консерватор, работил десет години в ЦРУ. Твърди, че през това време е преследвал лидери на Ал Кайда в Близкия Изток. Бил е и инвестиционен банкер. Използва Uber, а не услугите на Сикрет Сървис. Няма даже и частен самолет, какво остава за голям щаб и тлъсти суми в банковата сметка, но създава огромни проблеми на републиканците и в частност на Доналд Тръмп. Класически републиканец - като такъв се определя самият той. Присъствието му в състезанието и предната позиция, която му отреждат проучванията могат да значат само едно - за първи път от 1964 година гласоподавателите в щат Юта могат да изберат кандидат, който не идва от Републиканската партия. При това - независим. Към този момент Евън Макмълин води убедително пред Хилъри Клинтън, нищо чудно да бие и Доналд Тръмп. Осми ноември може да се окаже наистина съкрушителен за Тръмп.
И след като дори Шон Ханити, екстремно десният радио- и ТВ-водещ, изригна, че му е дошло до гуша и не може да разбере “кой е този идиот, който се състезава като от трета партия и се опитва да убие Тръмп в Юта? Кой го постави там? Кой? Хората на Буш? Хората на Ромни? Ще изберем Хилъри, защото губим Юта?”, ситуацията наистина е интересна. Да отидем до Юта и да видим кой, по дяволите, е този Евън Макмълин.
Пътят от Лас Вегас до първото по-голямо градче в щата Юта е около 2 часа. Пътят, на пръв поглед скучен, всъщност е удивителен. Scenic drive, както казват на бензиностанцията, където зареждам. Червените скали, причудливите форми, насеченият терен, неравният на места асфалт, който преминава възможно най-близко до скалите, накацалите кактуси, онова усещане за безкраен Запад и мотористите по къси ръкави, които порят въздуха. На места гледката прилича на онези пощенски картички, които подтикват към приключения, хоризонтът е безкраен, топографията на щата предлага възможности за 8 невероятни пътувания с кола, едно от които е именно около градчето Сейнт Джордж, разположено най-близо до Лас Вегас. Пътуваш, слушаш Toto, Reo Speedwagon, Ричърд Маркс или каквото-там-пуснат-по-радиото и просто караш.
Веднъж пристигнал в Сейнт Джордж, усещаш, че написаното за града е точно - тук е по-топло от Вегас, нищо, че е на север. Много е топло. А е почти ноември.
Още на влизане виждам табелите пред къщите. Присъствието на Тръмп е по-осезаемо тук - стикери по колите, табели в дворовете, дори един господин, който тъкмо излизаше от къщата си с надпис Тръмп в ръце и весело ръкомахаше на спиращите на червен светофар автомобили. Малко след това - ограда с провесен плакат Жените за Тръмп. И доста често Евън Макмълин за президент.
Когато пристигнах в историческия център на Сейнт Джордж, градът беше потънал в следобедна дрямка. В информационният център на влизане от Аризона (пътят от Невада, за кратко преминава през Аризона, за да влезе в Юта) нямаше никой - табелката “ще се върна след малко” остана така 15-ина минути, попитах един дама, която продаваше някакви солени и сладки неща дали има шанс това “след малко” да е скоро, но тя поклати глава и каза - “Тя отиде на обяд”. Понечих да разбера къде се ходи тук на обяд, но дамата беше категорична: “Има доста места, но не знам кое е хубаво, винаги си нося обяд от вкъщи”. Ясно. Ще рискувам.
Стрелях на посоки и след пет-шест минути бях пред Bear Paw Cafe, където вентилаторите на тавана работеха с пълна сила, навън беше още по-горещо, побързах да вляза, в ресторантчето - почти празно - две двойки обядваха бавно, а келнерката ми каза, че в 15 часа затварят за почивка, но ще ми сервира набързо обяд. Мислих, че е 13:45, а то се оказа 14:45 - Юта беше с един час разлика от Невада. Добре. Бърз хамбургер, картофки, вода и да видим кой е този Евън Макмълин.
Бил е на едва 27 години, когато постъпва на работа в ЦРУ. Още като студент поискал да работи в агенцията, вдъхновен от работата на шпионите и тайните агенти. Под “вдъхновен” разбирайте класическата американска история - гледал Трите дни на кондора с Робърт Редфорд и - бум-бум - готово, мечтата трябвало да бъде осъществена. Започнал работа в ЦРУ, имал мисии под прикритие, през 2010 година напуснал агенцията. Едно от най-интересните му телевизионни участия, след като беше обявена кандидатурата му за президент, е при Дони Дойч от Блумбърг.
Дойч: “Убивали ли сте някого?”
Макмълин: “Не мисля, че мога да отговоря директно на този въпрос. Със сигурност съм локализирал терористи и тези терористи са били арестувани или понякога убивани.”
Този чешит, който не харесва Хилъри Клинтън, но и в същото време подкрепя движението #NeverTrump е новата политическа звезда в Юта. Ако Макмълин наистина грабне тези шест електорални гласа, които дава победа в щата, това ще има сериозно влияние върху крайните резултати. От една страна - победата му ще затвърди шансовете на Хилъри Клинтън, но от друга - надига се нов тласък за вероятностите Републиканската партия да понесе удар от т.нар. ново консервативно движение. При очакваната загуба на Тръмп и последвалите сътресения в партията, нищо чудно именно хора като Макмълин да бъдат причина за разцепването на републиканците. Един от приближените хора на Макмълин, съветникът му, стратег и каквото-още-се-сетите в кампанията Джоел Сиърби, заяви за The Weekly Standard, че ако Макмълин победи започва усилена работа по създаване на организации в цялата страна “за това, което предстои”. И още: “Има реална възможност от всичко това да се роди една нова партия.”
Червените скали по пътя обратно от Юта към Невада донякъде показват и политическите настроения в щата - в Юта традиционно доминират червените, партията на републиканците. По новините съобщават за нови проучвания. Промъква се и поздрав за рожден ден.
Обратно при демократите, празненствата в лагера на Хилъри сякаш вече са започнали. Точно Хилъри празнува рожден ден - навърши 69 години в сряда, 26 октомври. Празнува с усмивка. Към този момент практически няма проучване, което да не дава преднина на кандидата на демократите. Тринадесет дни преди изборите социолозите се надпреварват да увеличават процентите, с които Хилъри Клинтън ще спечели - 14 процента в изследването на AP-GFK, 8 процента в това на ABC News, 10 процента в проучването на Suffolk/USA Today.
И все пак има три проучвания, както пише Politico, които показват сравнително по-добра картинка за кандидата на републиканците. Първото е съвместно проучване на Университета в Южна Калифорния и вестник Los Angeles Times, което показва преднина на Тръмп с един процент. Rasmussen Reports дават преднина от един процент за Хилъри Клинтън. Последните данни идват от компанията за проучване на общественото мнение Technometrica и Investor’ Business Daily. В него Хилъри Клинтън води с едва 0,6 пункта.