
Познавачи на
българската политика
споделят, че са приятно
изненадани от новия
български президент
Само дни след визитата си в Брюксел и европейската среща на високо равнище в Малта Румен Радев дойде в германската столица, за да даде сигнал за своите външнополитически възгледи. По време на предизборната му кампания редица западни медии представяха издигнатия от БСП Радев като “проруски политик”.
В Берлин българският президент потвърди без уговорки: Германия е най-важният партньор на България - и то не само в икономическо отношение.
Както на срещата си с германския президент Йоахим Гаук, така и по-късно на германско-българския икономически форум Радев и домакините му прецизираха този дневен ред: насърчаване и правна сигурност за германските инвестиции в България, импулси за германските туристи...
И все пак главната тема беше онова, което българският президент нарича “мигрантска вълна”, а в Германия по-често се определя като “приток на бежанци”. Позицията на българския президент беше ясна и политически точна. България е поела своята част от бремето на европейската солидарност и очаква подкрепа, смята Радев. И вижда тази подкрепа не само като финансова, техническа и персонална помощ за опазването на българската (и на европейската) граница, но и като включване на страната в оперативна програма за трайно решение на проблема. А “наградата” за България трябва да бъде бърз прием в Шенген.
Тук обаче българският президент е уязвим за критика. Защото големият проблем с бежанците не бива да се свежда единствено до опасността от тях, срещу която трябва да се търсят прагматични решения. И не бива достойните за похвала български усилия да се “търгуват” срещу шенгенски паспорт за страната. Вярно е, че Радев аргументира отношението си към Русия с необходимостта да се търси бързо уреждане на сирийския военен конфликт, за което руската политика може да даде ключов принос. Но мнозина в Германия щяха да го поздравят, ако беше отделил внимание на хуманитарния аспект, както и на ангажимента на милиони германци и на германското правителство, за да помогнат на хората в беда.
Независимо от това българският президент се представи в добра светлина в Германия. Неколцина германски познавачи на българската политика споделиха, че са приятно изненадани както от спокойното и точно политическо говорене, така и от стабилната езикова комуникация на президента в международна среда и от задължителното за такива ситуации чувство за хумор. Един от тях каза още нещо: Дотук много добре, нека обаче да видим дали в бъдеще Радев ще практикува политическите позиции, които изложи в Берлин.
(Със съкращения)