
Колко ли ще издържат експертите, на които бизнесменът изненадващо
заявил, че няма да са депутати, а ще работят безкористно за “Воля”
Aко в президентските избори Веселин Марешки игра соло и постигна добър резултат, за предстоящия парламентарен вот му трябва сериозен екип. Миналата седмица той показа на публиката солидна група от експерти, готови да работят всеотдайно за победата на гражданското движение “Воля”.
Още преди да светнат прожекторите около имената им, обаче стана ясно, че не е все едно да набираш персонал за аптеки и бензиностанции и да събираш под знамената признати авторитети в различни сектори на обществено-политическия живот.
Защо ли? Ами защото още на първо четене лъсва еклектичният подход при подбора на тези авторитети. Те са толкова различни не само в идейните си пристрастия, но и в отношението си към основни житейски ценности. Повечето са имена, които по една или друга причина не са се задържали на върха или поне на средно републиканско ниво. И май единственото, което ги обединява, е желанието да докажат на предишните си лидери, че несправедливо са ги избутали в миманса.
Как да сложим в един кюп например проф. Любомир Иванов, създал заедно със Соломон Паси знаменития Атлантически клуб, член на първия Координационен съвет на СДС и познат като човек с крайнодесни убеждения, с лявоориентирания арабист проф. Владимир Чуков или със Спас Ташев, който освен старата дружба с войводите от ВМРО записа в кариерата си и служба в администрацията на ГЕРБ?!
Или пък къде в тази още начална банка от кадри да систематизираме странната фигура на Калинка Ковачева, която освен със солиден стаж в Атлантическия клуб и впечатляваща експертиза по международни отношения се похвали на сподвижниците си, че е единствената жена, посветена в 96-а степен на израелска масонска ложа. 96-а степен! - тук членовете на родни ложи направо изпадат в ступор.
Не бива обаче всички имена да слагаме под общ знаменател. Сред експертите на “Воля” има качествени хора, които не са успели да се боядисат партийно и разполагат с доста убедителни CV-та. Като Мажд Алгафари например, който освен с преводаческата си дейност е известен и със сериозните коментари на мигрантската криза. Напълно непозната е обаче фигурата на Севастиян Добрев - човек със солиден опит в сферата на националната сигурност. Този все още млад и високоподготвен специалист изпадна от екипа на бившия военен министър Николай Ненчев само и само да се открие щат, пардон, заплата за бивш синдикалист.
Като цяло преобладават мненията, че една част от авторитетите на “Воля” идват или вече са минали през ГЕРБ. И тук идва на помощ споменът от пресконференцията на Марешки часове след края на първия тур на президентския вот. В отговор на въпрос за кого ще гласува на втория тур той с половин уста каза, че за Цецка Цачева, макар и с отвращение, а после се поправи: Ще дам гласа си с чиста съвест, но за вицеадмирал Пламен Манушев, кандидата на ГЕРБ за вицепрезидент.
Друг спомен от тази паметна нощ в НДК ни връща към неясна поне на този етап неприязън на Марешки към коалицията “Обединени патриоти”. Някои я обясняват със стара вражда с лидера на НФСБ Валери Симеонов, други съзират в отношението болка от загубата на третото място, засега солидно окупирано от националистите.
Все още не е ясно как тези игри на лидера Марешки ще се отразят на целостта на експертния му екип. Но след първата сбирка в столичния хотел “Арена ди Сердика” се появиха първите пукнатини. Те проличаха още в мига, когато Марешки гръмко обяви, че всички тези авторитети няма да се кандидатират за депутати, а ще работят безкористно на “ползу роду” като строители на гражданското движение “Воля”.
Изненадата по лицата на част от авторитетите потъна в гръмките ръкопляскания. Което най-малкото означава, че повечето от тях искрено са се надявали да бъдат най-малкото водачи на кандидатдепутатски листи. Окей, шефът поема масрафа на почти цялата предизборна кампания. Окей, ще работят безкористнно за победа на вота. Но кои тогава ще са по-достойните за народни представители? Пак ли някои, спуснати отгоре?
И накрая - патерица ли е Марешки на Бойко Борисов, или не? Тази теза толкова се изтърка, че може и да не сработи.
Дори се появиха мнения, че буквално след вота Марешки ще се дистанцира от ГЕРБ - отначало леко и невинно, а след това все по-категорично. Човек като него трудно ще се примири с ролята на втора цигулка. От наемните авторитети обаче няма как да се откаже.
”