
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ
Четейки тезисите, приети от Националния съвет на БСП на 25 септември, човек остава с усещането, че авторите на документа не са съвсем наясно за коя страна точно става дума. Вярно, в заглавието присъства думата България, но цялата визия на БСП за 2020 година сякаш се отнася за друга страна.
За илюстрация ще спомена, че на видно място в документа БСП отделя внимание на въпроса за преминаване “отвъд обществото на потреблението”. Как точно да преминем отвъд обществото на потреблението, ако въобще не сме постигнали “общество на потреблението”. Все пак България е най-бедната страна в Европейския съюз с около 10 пъти по-ниски доходи в сравнение със Западна Европа.
Поглед към миналото
За тази бедност на България БСП има немалка отговорност. Всъщност - не. Според тезисите неолибералният модел, шоковите реформи и финансовата стабилност са виновни за всички социални проблеми, включително за емиграцията на над милион граждани от страната. Ето още едно доказателство, че социалистите не са наясно за коя страна говорят или са се наели да пренапишат историята. Партията, която доведе държавата до фалит (1990 г.), хиперинфлация и тотална криза (1996-1997) и спря реформите, сега ни убеждава, че финансовата стабилност и шоковите реформи били причината за бедите на страната?!
Шокови реформи? България да не е Полша, Чехия или Естония? Нали гордостта на социалистите през първата половина на 90-те години беше именно липсата на “шокова терапия” в България.
Тогава те твърдяха, че избягвайки шоковите реформи, страната ни ще се развива по-добре, по-социално и по-хармонично. Е, не стана точно така - стана обратното. Заради липсата на реформи България силно изостана през 90-те години и достигна до хиперинфлация, фалит на банковата система и тотална икономическа криза (БСП беше на власт тогава), включително рязък спад на производството, реалните заплати и пенсии.
Неолиберален модел? България с много мъки едва успя да изпълни критериите за функционираща пазарна икономика. В класацията по икономическа свобода България винаги е била и продължава да бъде доста назад в класирането. Как точно неолибералният модел може да е проблем на страна, в която никакъв неолиберален модел няма?
Между другото, за сведение на БСП, раждаемостта спадна до рекордно ниски нива, а емиграцията достигна рекордно високи именно в резултат на тоталната икономическа разруха през 90-те години. И обратно, именно заради постигането и поддържането на финансова стабилност през последното десетилетие раждаемостта започна да се увеличава, а емиграцията - да намалява.
Поглед към кризата
Социалистите осъзнават, че трябва да излезем от кризата, и това е добре. Обаче очевидно не са наясно как точно да стане излизането от кризата. Затова на този важен въпрос са отделили само няколко реда, в които всъщност са коментирали какво да правим по време на криза, а не как да излезем от нея.
Тезисите на БСП единствено ни казват, че те “категорично” отхвърлят балансирането на бюджета. Дори в изказването си Георги Пирински дава за пример “Европа”, която в кризата увеличила публичните си разходи и дефицитите. Интересно за коя точно “Европа” става въпрос? Вярно, някои големи и развити западни икономики можеха да си позволят по-голям дефицит без риск от фалит. Но както БСП би трябвало да знае, България не е развита западна икономика. България е сравнима със страните от региона, а в нашия регион повечето страни, които раздуха бюджетните дефицити, фалираха. Примери много - Гърция, Румъния, Унгария, Латвия (тези страни едвам се държат дори с подкрепа от МВФ).
Това ли е целта - да фалираме за трети път в рамките на 20 години? Това ще бъде вероятно световен рекорд.
Поглед към бъдещето
БСП иска България да се превърне в социална пазарна икономика с конкурентни фирми и висока заетост. Това не е лошо като послание. Между другото, изразът “социална пазарна икономика” е въведен от Лудвиг Ерхард, създателя на германското икономическо чудо след Втората световна война. Ерхард, разбира се, не е социалист (бил е от дясната партия в Германия) - вероятно от БСП биха го нарекли “неолиберал”, защото е направил шокови реформи. Обаче от тези реформи е произлязло икономическо чудо. Което показва, че не е толкова лошо да се правят бързи реформи.
Нищо подобно не смятат да правят българските социалисти. Те дори планират да разрушат и малкото смислени реформи от времето на прехода. БСП поема курс към премахване на плоския данък и връщане на прогресивното облагане (въпреки че никаква полза нямаше от него, нито за бюджета, нито за икономиката, нито за обществото). Нещо повече, в изказването на Георги Пирински се споменава, че трябва да се “дискутира” и валутният борд - но не сега, защото щяло да породи остри реакции. Че как няма да породи остри реакции разрушаването на стабилността?!?
Въобще, доста е странна визията на БСП. Вместо да се правят нови реформи, които да ни придвижат напред, просто ще отменим предишните разумни реформи. Обаче от БСП не ни обясняват как ще вървим напред, след като предлагат да се движим назад.
Забележително е, че във визията на БСП за периода до 2020 година въобще не се говори за влизане в еврозоната, което преди често присъстваше в подобни документи. Може би социалистите възприемат вече и еврозоната за неолиберален проект - и нищо чудно, след като само тези лоши “неолиберали” от Естония успяха да приемат еврото тази година.
Липсва еврозоната и европейската интеграция - но в тезисите не липсват руските проекти. Два от тях са записани в частта за “енергийнна независимост” (!?!), а третият, за АЕЦ “Белене”, е в частта за “евтина” енергия. Съвсем неясно е обаче как ставаме енергийно независими от Русия, подкрепяйки руски проекти, нито как проект за 8-10 милиарда евро е евтин.
Въобще, от всичко написано по-горе става ясно, че БСП има нужда от някакъв свеж и реформаторски полъх. Социалисти, осъзнайте, че най-бедната страна в ЕС не може да стане богата без реформи!
Авторът е старши икономист в Институт “Отворено общество” - София.
Четете в следващ ден коментара на Валери Найденов по темата.