
България е на 48-о място от 159 държави, включени в “Икономическа свобода по света: годишен доклад 2017”, изготвен от канадския институт “Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика.
Докладът представя картината за 2015 г. - България редом с Румъния, Руанда, Албания и Кипър е сред водещите пет по подобряване на икономическата свобода в периода 2000-2015 г. Поради тази причина България се е изкачила от 104-о на 48-о място, цитира БТА част от заключенията в доклада.
Хонконг и Сингапур пак са на челните две места, а в топ 10 са още Нова Зеландия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Мавриций, Грузия, Австралия и Естония.
Изследването измерва икономическата свобода (свободния избор, конкурентните пазари, защитата на частната собственост, принципите на правовата държава и т.н.), анализирайки политиките и институциите в 159 държави.
България има 7,39 точки от максималните 10 (при 7,37 т. и 50-о място в миналогодишното), което я нарежда на 48-о място между Катар и Сейшелите. Мястото на България е обусловено от оценката на икономическата свобода по няколко показатели: размер на правителството (7,01 т.), съдебна система и право на собственост (4,88 т.). България продължава да получава най-ниска оценка именно за тази група показатели, коментират от ИПИ. Основните причини за това са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и доверието в полицията.
От всички 42 индикатора най-ниската оценка за България за поредна година е за независимостта на съда - 3,37 т. За безпристрастност на съда през 2000 г. е отчетено 4,1 пункта, след което до днес България никога не е получавала над 4 пункта.