
При патология се търси лекар
Според тълковния речник ревността е емоция, свързана с негативни мисли и чувство на несигурност, страх и притеснение относно нежелана загуба на някого. Освен това е мъчително недоверие и съмнение в нечия любов и всеотдайност.
Маниакален ревнивец е бил 26-годишният Викторио Александров, който уби любимата си Дарина и детето им в понеделник. Охранителят следял майката на детето си, ограничавал контактите ѝ и я потискал с поведението си.
Медицината различава пет вида ревност - депресивна, страх от развод, параноидна, маниакална и хипертрофна. Според степента тя е лека и безобидна, средна и патологична.
При патологичната ревност психолозите препоръчват да се търси лекарска помощ. Тогава ситуацията излиза извън контрол, ревнивецът става жертва на силни и разрушителни емоции, с които не може да се справи сам.
Появяват се мисли за убийство и самоубийство точно както в случая с Викторио и Дарина.
Според някои учени причината за ревността са специфични биохимични процеси в главния мозък. От човешка гледна точка ревността е фатална за много двойки и семейства, защото любимият човек е стегнат в постоянна хватка. Ревнивецът е враждебен към всичко, което може да отдалечи любимия, дори книга, филм, приятел от същия пол. Например жена, която се държи враждебно с приятелите на мъжа си, защото според нея го отдалечават и не заслужават вниманието, което може да получи и тя. Жертвата на ревност дори няма право да мечтае сама.
Според учените ревнивите хора са нравствено слаби и изпитват чувство за малоценност. Стигат до диктат, за да запазят другия. Заключват го дори в буквалния смисъл.
10 убийства годишно заради чувството
Ревността е причина за около 10 убийства годишно, показа справка на “24 часа” преди Викторио да застреля Дарина.
В началото на юни 37-годишният Михаил Станчев застреля бизнесмена Коста Николов-Миджурина заради красивата Симона, към която имал чувства. 22-годишното момиче също пострада от куршумите, но оцеля.
Два дни по-рано 45-годишният Гюнай уби жена си Фатима с ловна пушка в хасковското село Козловец, а след това ликвидира и съседа си Мехмед. Гюнай се съмнявал, че двамата са любовници.
На 2 май 33-годишният Живко уби изгората си на нивата до с. Браница пред очите на 8-годишното им дете. Причината отново е ревност и съмнения за изневери. Ревността не подминава и третата възраст. На 19 януари 77-годишният Лабми Кръстев от свищовското село Българово убил съпругата си на 72 г., защото подозирал, че се задява с по-млади мъже. После инсценирал самоубийството , като я провесил на въже в изоставена постройка. След разпит в полицията си признал за злодеянието и за причината.
Какво да правим?
В случай на болезнена и патологична ревност жертвата е малтретирана физически и емоционално. Има няколко начина за справяне със ситуацията. Първата е веднага да се подаде молба в най-близкото районно управление на МВР за налагане на спешни мерки за закрила от домашно насилие. В последните години тези случаи зачестиха. Полицаите действат веднага. От МВР съветват да не се премълчават никакви форми на емоционално, физическо и сексуално насилие във взаимоотношенията. Само през 2017 г. са изпълнени 2500 заповеди на МВР по закона за домашното насилие.
В по-дългосрочен план се подава молба до съда за защитни мерки. Към молбата се прилага и декларация за извършеното насилие. Молбата може да бъде подадена и от родственик.
Не се внасят държавни такси. При издаването на заповед от съда те се възлагат заедно с разноските по делото на извършителя на домашното насилие.