
С Георги Касчиев, доктор по реакторна физика, разговаря РАЛИЦА ДАСКАЛОВА
- Г-н Касчиев, това е третото ни интервю след 11 март, когато възникна аварията в АЕЦ "Фукушима 1". Вие следите какво става там, кажете мина ли опасността?
- На 1 април, когато говорихме, казах, че аварията във "Фукушима 1" без съмнение е от 7 - а степен по ИНЕС (международната скала за ядрени инциденти- бел. ред.) На 12 април японците го потвърдиха на базата на изпуснатата в околната среда активност до този момент. Но за съжаление изхвърлянето на радиоактиви елементи продължи и след това имаше теч от една канавка за кабели, от която директно се изливаше в морето много силно замърсена радиоактивно вода.
- Още по-опасна?
- Да, ако сравним колко е опасна водата в първи контур на реакторите на 5-и и 6-и блок в "Козлодуй", тази вода в канавката е 50 000 или 100 000 пъти по-радиоактивна. Докато запушат този теч, общото количество изхвърлена вода в океана до 22 април беше такова, че то само по себе си е авария на границата между 5-а и 6-а степен по ИНЕС.
Макар и да не е признато официално, очевидно е, че във 2-и и 3-и реактор на японската централа горивото се е стопило. Корпусът на реактора е пробит, много вероятно е дъното му да е разтопено и тази лавоподобна смес да се е изляла в сухата шахта под него. Без съмнение за тези два реактора е пробита и металната обвивка, която обгражда корпусите. Значи водата, която се излива през тези пропуски е с голяма концентрация на радиактивни елементи.
- Къде отиват те?
- Събират се главно в долната част на турбинната зала. Преди няколко дни там имаше около 80 000 куб. метра високо радиоактивна вода. Сега строят временни резервоари някъде за около 70 000 куб. метра, имат готовност да изградят още 50 000. После щели да ги пречистват, но е много трудно- филтрите няма да издържат такава висока концентрация на радиоактивност.
- Има някакъв сериозен проблем, тъй като японците преди два дни казаха че разширяват зоната за евакуация на населението.
- Причината са течовете и радиаоктивната пара, която излиза от басейните за охлаждане. Ако сте гледали снимките от“ Фукушима 1”, там винаги се вижда един бял пушек. В тези басейни има много гориво. Особено в басейна на 4-и блок са складирани 1331 касети, които произвеждат 2 мегавата топлина. (1 киловат е обикновено малкият котлон на домакинска печка. Значи в тези басейни работят все едно 2000 котлона на пълна мощност). Водата, която се излива отгоре за охлаждането им, се нагрява и изпарява. С парата излизат и все още радиоактивните газове, които не са се разпаднали. Излизат и опасните радиоактивни аерозоли, съдържащи микрочастици в които има изотопи на цезий, стронций и др.
- Това си е чиста екокатастрофа, какви са прогнозите?
- Азсъм на същото мнение, това е екокатастрофа, чиито последици обаче сега няма как да се забележат. Ще се усетят след години. Предполага се, че до половин година замърсените води ще стигнат бреговете на Америка и Канада. Между тях има, разбира се, и острови, които ще бъдат засегнати. Това ще се отрази преди всичко на морските екосистеми. Обикновено радиоактивните елементи попадат на дъното, част от тях обаче отиват в планктона, малките рибки ядат планктон, големите риби ядат малките рибки.
Колко съществено ще бъде, предстои да видим, тъй като пък, от друга страна, океанът е много голям и там разреждането ще бъде в голяма степен.
Би трябвало военните да споделят данните си от опитите с ядрено оръжие, които са правили в океана през 50 и 60- те години.
Радиоактивността, която изхвърля "Фукушима 1", при това само този теч от канавката, е равносилен на радиоактивността от няколко атомни бомби от типа на Хирошима и Нагасаки.
За съжаление само Япония може да даде обективна информация колко е цялостната изхвърлена радиоактивност в морето.
Тук се проявява една от отвратителните черти на ядрената технология - стремежът към секретност, желанието да се прикрие информация.
- Тежки обвинения...
- На 3 май японското правителство официално си призна, че е укрило данните от над 5000 радиационни измервания във “Фукушима” поради опасения от паника. Редно е всеки да има информацията и сам за себе си да реши. Иначе друг решава вместо тебе.
- Досега енергетиците винаги са ни казвали, че ядрена авария и дори инцидент не може да се скрие. Очевидно не е така...
- В последна сметка наистина не могат да го скрият, но могат да го омаловажат първоначално. До 12 април например никоя от международните ядрени организации не си позволи изобщо никакъв коментар относно тежестта на тази авария. Това е нечестно отношение към обществеността. И изумителното е, че още не сме овладели урока, че прикриването действа контрапродуктивно. В Япония започнаха вече демонстрации, хората са гневни, че компанията ТЕПКО и японското правителство са ги лъгали. Искат спиране въобще на атомната енергетика, същите неща ги виждаме в Германия, в Италия. Точно обратното се случва в България, където казват - ще строим “Белене”.... Не се ли учим поне от Берлускони и Меркел?!.
- Ще ви питам после и за "Белене", но сега, моля, кажете ясно за обикновения човек как да вземе мерки. Да откаже ли сушито?
- Първоначалната опасност отмина, тъй като преди всичко радиоактивният йод е основната заплаха за хората. Вече са минали 67 дни от аварията- останало е около 0,25% от първоначалното количество. След 2 седмици, т. е. 80 дни от цунамито, практически йодът ще изчезне. Ще продължат да се разнасят изотопи на цезий, стронций и др., но до Европа ще стигнат само отделни частици. Така че за това, което се разнася по въздуха, смело можем да прогнозираме, че за Европа вече няма радиационен риск. Друг е въпросът за тази огромна активност изхвърлена в океана, какви ще са последствията. Трудно може да се прогнозира. Аз се радвам, че не обичам суши...
Това, което стигна като концентрация на йода и над Европа, и над България, слава богу, беше малко. Преди ви казах, че ако се постигне десетки мили бекерела на куб. метър, вече става сериозно. Само няколко дни беше десетки милибекерела на куб. метър, после намаля.
- Но имало е и такива периоди?
- Имаше, да. Беше открит йод в храни от мляко и зеленчуци от Шуменско. Но в концентрация под предела.
- Не обичате суши, а марули обичате ли? Казано по друг начин, вече можем ли да хапваме спокойно марули и пресен лук?
- Хубаво е да се мият зеленчуците. Накисването във вода е добре, така се измиват и част от нитратите. Така че, без човек да се самозатормозява върху радиактивната опасност, хубаво е хигиената да се поддържа на високо ниво.
- Какви изводи прави ядрената общност от трагедията на японците?
- Сега се правят. Но според мен т. нар. стрес тестове на атомните централи не трябва да се ограничават само до заплахите от земетресение и цунами. Трябва да се включат и заплахите от катастрофа на тежък самолет и други възможни аварии, причинени от хора.
- Включихте се в комитета "Анти -Белене", вие отдавна сте срещу втората атомна...
- Не виждам в България някой да си прави заключения след "Фукушима 1". Преди се казваше, че “Белене” трябва да е евтина и сигурна, сега трябвало да е сигурна и евтина. Тя няма как да е сигурна, при положение, че ще се прави в район с висока сеизмична опасност, че проектът не е сериен и не е лизензиран. Няма как и да е сигурна при положение, че руската ядрена индустрия доставя компоненти с ниско качество. Беше доказано със защитните тръби на двигателните механизми на поглътителите, които дадоха дефект само след няколко години в 5 и 6 блок. Има примери с Китай, в Иран. Няма как и да стане евтина, тъй като всички съвременни атомни централи са скъпи, а ще станат и още по-скъпи с изискванията след катастрофата във Фукушима. Нека да видим какво правят колегите. В Словакия, която е с подобна ядрена програма, решават, че отлагат с 5 години вземането на решение за следващ ядрен блок, преоценки има в Германия и Италия.
У нас обаче продължават декларациите "Ще строим "Белене", как няма да строим". Това е странно. Меко казано.
ВИЗИТКА
- Георги Касчиев работи в Института по изследване на риска към Университета по природни ресурси и приложни науки във Виена.
- Той е доктор на науките по реакторна физика
- През 2001-2002 г. е професор по ядрени реактори в Токийския технологичен институт
- Бил е съветник на генералния директор на МААЕ. От 1997 до 2001 г. Касчиев е бил председател на тогавашния КИАЕМЦ, сега Агенция за ядрено регулиране.
- Роден е през 1949 г. в Шумен.