
Доскоро светът бе различен. Човек можеше да си сваля филми до насита от Замунда, да слуша любими парчета в Grooveshrk.com - и всичко това без пари. Най-новите филми ги пускаше първо kino.to, оттам пък те препращаха в Megaupload.com и всичко бе толкова лесно. Е, не съвсем законно, но пък напълно безплатно.
Сега нещата са съвсем различни. Не само затварят торенти, но и държавата подписва споразумението АКТА. Собствениците на kino.to гният в затвора, а у нас открай време баретите се занимават с торентите.
Филмите и музиката в магазина обаче продължават да са толкова скъпи, че едва ли всичките интернет потребители ще хукнат да си дават парите там. Означава ли това, че рязко ще намалее потреблението на поп култура?
Не, не е необходимо. В интернет има достатъчно портали, които предлагат безплатна или много евтина музика и филми.
Милиони заглавия са напълно достъпни за всеки, при това законно.
За най-нетърпеливите ето и линк, който съдържа около 70 сайта за музика, от които парчетата се дърпат свободно или срещу съвсем символични суми: www.pro-music.org.
Защо все пак има портали, които купуват правата на новите албуми, а после ги предоставят безплатно? Те просто са решили да печелят не от клиентите си, а от рекламодатели. Милиони са и сайтовете, които продават, но на цена от най-много 1 евро. Предлагат флетрейт, символичен абонамент за стрийминг или пък ти дават възможността, ако ще купуваш, да си купиш само онези парчета от албума, които наистина ти харесват.
Така например в най-популярния в Европа сайт за музика в момента – 7digital.com, току-що излезлият дебютен албум на американската сензация Лана Дел Рей струва само 9 евро, докато в магазина е двойно по-скъп. Или пък, ако искате музика съвсем без пари – www.simfy.com. Порталът съдържа 16 милиона песни. Важно е да се знае обаче – в повечето случаи има защита срещу запис върху дискове и блу рей. Можете да свалите парчетата само на компютъра си или да ги слушате единствено директно от сайта.
Това е все по-малък проблем най-вече сред младите, при които има нова тенденция при слушането на музика. Те нямат желание да притежават албумите, да се зариват в дискове или да пълнят паметта на компютъра си с музика. Изборът им е стриймингът. Тоест слушат музиката, която е качена законно на определен сайт, без да я записват никъде. Предимството е не само в това, че не пълнят хола и стаята си с шкафове за музика, а и че могат да слушат любимите си парчета навсякъде.
Трябва просто да си ги пуснат от смартфона. За да не се трупат разходи, фирмите, които ги пускат, позволяват временно качване на компютъра или телефона, но без възможност за презапис. Така музиката може да се слуша офлайн. Някои сайтове искат незначителен месечен абонамент, за да ви допуснат до библиотеките си. Но за сметка на това те са огромни. Трябва да знаете обаче, че не всеки сайт може да се пуска от всеки модел телефон, затова предпочитайте винаги първо пробен абонамент. Пробните абонаменти винаги са безплатни и траят около месец.
Безплатно стрийминг музика се слуша и във все по-популярните онлайн-радиостанции. Най-слушаната от тях е Last.fm. Там може да намерите няколко милиона песни от различни стилове. Last.fm ви пуска няколко от избраните, след което започва да прави предложения от певци или албуми, които би трябвало да отговарят на зададената насока. Понякога наистина откривате страхотни неща, друг път предложенията са ужасно дразнещи. Но така или иначе, не плащате нищо.
Който пък се интересува повече от свалянето на филми и сериали, също може да намери безплатни сайтове в интернет. Все повече портали предлагат законен стрийминг на лентите. Така отново не се налага да плащате прескъпите авторски права, а просто гледате това, което ви интересува, и след това забравяте за него. В стрийминг порталите новите филми се появяват около 3 месеца след премиерата – също както при дивидитата. 6 месеца до една година след премиерата филмите за известно време се спират от мрежата, защото започват да ги пускат по телевизията. Появяват се отново в интернет едва след около година-две. При филмите има възможност да си ги запишеш за известно време на компютъра, но това струва някъде около 5 евро.
За съжаление при филмите не може да се намери чак такова голямо разнообразие от безплатни предложения, както при музиката.
Без пари филми се теглят от сайта на “Майкрософт” MSN. Там има около 140 филма, които обаче не са много известни и са прекъсвани от реклами. Повече ленти има на myvideo.com. Ако пък станете клиент на портала maxdome.com, ще имате достъп и до картотека с безплатни заглавия на филми. Платените, разбира се, са повече, но пък и те струват между 99 цента и 5,99 евро Последният хит в мрежата са и онлайн изданията на някои западни вестници, които също разполагат с богати картотеки от заглавия на филми и музика и ги предоставят безплатно на читателите си също в стрийминг формат.
Естествено, стриймингът също не остава незабелязан от големите акули, гонещи печалби от защитата на авторските права. В момента все още се водят ожесточени спорове дали неколкочасовото съхраняване на филм или албум в компютъра е кражба на интелектуален труд. Засега порталите, предоставящи стрийминг забавления, успяват да се аргументират солидно в своя защита. Те бързат и да заемат освободеното от kino.to място в мрежата. Там вече има клонинг на най-голямата някога страница за безплатно кино – kinox.to. Конкуренти са му movie2k.to и video2k.to. Ако не се доверявате на адвокатите им, то тогава е най-добре да заложите на онези портали, които предлагат нещата си без пари, защото се финансират от реклама. Тогава ще трябва обаче да търпите безбройните рекламни блокове по време на филмите. (24часа)
Joost
Joost някога бе смятан за бъдещето на телевизията. Разработен е екип от 150 специалисти по софтуер в от големите градове в Европа и САЩ.
Този портал допуска гледането на филми и предавания на принципа на торентите – теглите филма от компютъра на друг член и предоставяте своите филми на общността.
Наскоро този портал обаче бе продаден и промени концепцията си, така че филмовата картотека доста обедня. Ако сте любител на комедийни шоута, може да ги намерите на Joost.
MSN
Около 190 филма безплатно могат да се гледат на сайта на “Майкрософт” MSN. Повечето не са широкоизвестни, но това не означава, че не са качествени. Безплатни са, ала са прекъсвани от реклами. Те се пускат със стрийминг и не могат да се свалят. Също като при дивидитата можете да си избирате или да прескачате отделни глави. Повечето заглавия са от 90-те години.
MSN е по-различен от останалите платформи с това, че предлага и по-специални жанрове като научна фантастика и документални поредици. Не всеки филм на сайта може да се гледа по всяко време. “Любов и предразсъдъци” с Лив Тайлър (на снимката) може да се гледа например след 20 ч заради съдържание, неподходящо за невръстни.
MyVideo
MyVideo.com има най-голямата картотека с безплатни филми в мрежата. Преди и след филма се излъчват рекламни блокове, които финансират сайта. Ако искате да прескочите някоя част на филма, също ви пускат кратка реклама.
MyVideo акцентира върху защитата на децата. Затова при филми, които са разрешени за хора над 16 г., зрителите трябва да попълнят графа с възрастта си и чак тогава получават достъп. MyVideo предлага около 400 филма от най-различни жанрове в пълната им дължина. На платформата може да се насладите и на концертите на живо на Бьорк, “Бон Джоуви” или “Сноу патрол”.
Voddler
Заслужава си да се поразтърсите и из порталите на други държави, не само в англоезичните. Voddler.com е финландски, но има огромна картотека с филми на английски език.
Порталът е основан през 2005 година и действа на принципа на торентите. Това увеличава избора от заглавия лавинообразно. Намират се и най-новите заглавия, но срещу скромно заплащане.
Порталът е подобрил технологията на стрийминга и затова качеството на филмите е изрядно, а цените – символични.
От 2011 година покриват почти цяла Европа и би трябвало да могат да се ползват безпроблемно и в България.