
Повечето от профилите в социалните мрежи, в различните сайтове и форуми са снабдени с т.нар. юзърпикс, или картинки на потребителя. Обикновено те служат за илюстрация, когато не искаме да поставим собствената си снимка. Всъщност много по-разпространено е тяхното източно название - аватари. Според психолози ние не случайно избираме тези картинки.Те говорят за вътрешния свят на собственика на профила много повече, отколкото би могло да се предположи на пръв поглед.
Животните
Обикновено говорят за качествата, които човекът смята за основни у себе си. Този, който е избрал като аватар лисицата, вероято смята себе си за много хитър. Котката говори за независимост, кучето - за честност, змията - за мъдрост, а бикът - за сила. Разбира се, това още не значи, че избралият аватара действително притежава тези характеристики. Може би просто се стреми към тях.
Анимационните герои
Изборът на герои от мултфилми е по-скоро закачливо намигане.Не бива например да се доверявате много на онзи, който е избрал за свой аватар заека Бъгс Бъни. Обикновено децата избират персонажите на Дисни, а възрастните предпочитат японската анимация.
Знаменитости
Снимките за известни хора обикновено подсказват не черти от характера, а пристрастия на собственика на профила. Меломаните избират известни певци или музиканти, киноманите - актьори, а феновете на спорта - футболисти или шампиони в други спортове. Изключение правят образите на политиците - според психолозите изборът на такъв аватар разкрива просто чувство за хумор.
Големите мускули
Изображенията на кечисти, боксьори, каратисти и пр. персонажи, олицетворяващи грубата сила, обикновено показват, че зад този аватар се крие тийнейджър. В случаите, когато зад подобна картинка се крие възрастен, това може да издава чувство на непълноценност. В реалния живот това обикновено са самотни хора и при това най-често песимисти. Те имат качествата да са добри приятели, но рядко са подходящи за семейни връзки.
Злодеите
Изображенията на чудовища, вампири и приказни герои намекват за вътрешни неблагополучия като скрита агресия или чувство за вина. Понякога такива аватари се използват като запасни, когато собственикът на профила е в лошо настроение и иска да го покаже на всички.
Красивите жени
Мнозина погрешно си мислят, че зад тези аватари стоят представителки на нежния пол. Това обаче не е така. Около 30 на сто от тези картинки принадлежат на мъже. Зад изображенията на полуоблечени красавици пък, твърдят психолозите, рядко се крият сексуални маняци, а много по-често дами, които търсят виртуални запознанства. Реалните контакти ги интересуват малко. Те се стремят към флирт в мрежата. Ако жената, използана като аватар, е напълно разсъблечена, което рядко се допуска от модераторите на сайтовете, това може да говори за транссексуален субект, но отново с интереси единствено към виртуалните връзки.
Пейзажите и натюрмортите
Природните картини, композициите от цветя и плодове, изображенията на различни неодушевени предмети говорят за нестандартно мислене. Според психолозите в такива картини фонът означава повече, отколкото обекта, разположен на преден план. Като правило собственикът на такъв аватар е романтичен, лесно раним, обича природата и страни от шумните компании. Той е приятен събеседник, защото се стреми да разбере другия човек и уважава неговото мнение.
Измислените от собственика
Когато е очевидно, че собственикът на профила не е взел аватара от готова колекция, а го е направил собственоръчно, то става дума за независим и понякога дори високомерен човек. Той много добре знае цената си, а аватарът за него е начин да утвърди в мрежата запазената си марка. Този човек е общителен, обича споровете, често стига до конфликти, като отстоява гледната си точка. Понякога обаче, обиден от събеседника, той се скрива в черупката си.
Реалното лице
Такива аватари се използват изключително рядко, освен в социалните мрежи, които са създадени специално за търсене на реални хора. Поставянето на собствената снимка и отпадането на анонимността е нещо, на което се решават само откритите и доверчиви хора.
Обикновено, твърдят психолозите, те са готови не само за виртуално, но и за реално общуване.
Особено внимание трябва да се обърне на профилите в социалните мрежи, където снимката е заменена със силует. Това свидетелства, че потребителят или има комплекси заради външността си, или просто не иска да излага снимката си на всеобщо внимание. Такъв човек по принцип е прикрит.
Другата възможност е да има неприятен опит от виртуалното общуване. Причината може да е и съвсем банална - просто да не разполога със снимки, които си харесва.