
Партиите, чиито депутати провалят кворума на Народното събрание, да нямат право на държавна субсидия. Такава законодателна промяна ще предложи шефът на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев, научи вчера “24 часа”.
Според замисъла му политическите сили ще са длъжни да осигурят присъствие на 50% плюс един от депутатите си, за да гарантират кворума. Това задължение ще залегне и в правилника за дейността на Народното събрание.
“Когато един служител не ходи на работа, той не получава възнаграждение. Същото е и с народния представител, за всеки от които плаща републиканският бюджет”, мотивира се началникът на депутатите на Бойко Борисов.
Ако задължението на партиите да пазят пленарния кворум вече беше в сила, от вчера без финансова помощ от държавата оставаше ДПС.
Само 6-има депутати от движението се явиха на откриването на новата сесия, сочат разпечатките от регистрацията в 9 ч и 3 мин. По новите правила, за да запази държавната си субсидия, партията занапред ще трябва да внимава да не пада под 18 избраници в залата.
Хората на Доган обаче имат солидно извинение, тъй като вчера бе вторият ден от свещения за мюсюлманите празник Рамазан Байрам, и те бяха по регионите си.
Синята коалиция обаче е на ръба - вчера се регистрираха 8 от общо 14-имата й депутати. В залата от ГЕРБ бяха 78 от общо 117, от Коалиция за България - 25 от 40, от ДПС - 6 от 35, от “Атака” - 12 от 16. 8 от 14 сини и 8 от общо 18 независими допълваха рехавия кворум от едва 137 депутати.
И докато в началото на заседанието нужният минимум присъстващи все пак бе събран, в края му в 14,08 ч доклада за дейността на БАН през м.г. гласуваха едва 90 народни представители, сред които нито един от ДПС и нито един независим. “Атака” и Синята коалиция имаха по двама, червените - вече едва 11, а ГЕРБ - 75.
Само трима от мнозинството си бяха позволили да си тръгнат преди последния звънец.
С новата идея на Велчев за затягане на депутатската дисциплина първият пленарен ден от есенната сесия окончателно мина под знака на парите.
Едно от първите отхвърлени с гласовете на мнозинството решения бе да не сеправи анкетна комисия, която да разследва къде отива държавната субсидия на независимите депутати.
11 милиона лева ще се спестят, ако парламентът излезе в изборна ваканция през септември и октомври, изчисли пък лидерът на РЗС Яне Янев. Той призова събранието да се разпусне, за да не слушат хората “дълги, скучни, протяжни и отвратителни дискусии”.
“Не му ли е неудобно, той и без това не идва на работа”, възкликна Красимир Велчев. Той съобщи, че до края на годината парламентът няма да има нито ден ваканция. Почивка няма да има и заради изборите. За да не се саботира работата на парламента, две седмици преди вота и между двата тура те ще се отработят предварително в дни, в които традиционно няма заседания.
“Понеделник, вторник, събота, нощем - има кога. Опозицията тръби: “Без ваканция”, за да си трупа актив пред избирателите - да оставим дните непосредствено преди изборите за заседания, залата да остане полупразна, работата да е блокирана, а те да кажат: “Това е заради ГЕРБ - най-голямата група”, разтълкува Велчев кроежите на опонентите.
Той определи като разумна друга идея на Яне Янев от вчера – да се забрани на депутатите – кандидати закметове, да ползват коли на парламента.
“Само не разбирам защо си я присвоява, ние това вече сме го решили”, ядоса се отново той. И се закани: “Който не идва на работа, слиза от мерцедеса на парламента.”
И друга закана – за нов мандат на ГЕРБ, отправи по-рано той от парламентарната трибуна в традиционните речи за старта на сесията.
“Хората разбраха, че асфалтът не се яде, но може да ги нахрани. Че след отрязаната лентичка се появява детска градина, осветена улица. Хората предпочетоха това пред вашите първи копки, които ние заварихме като дупки”, обърна се той към левия блок.
“Ритуално изказване в стила на късния соц”, скочи лидерът на БСП Сергей Станишев. Той обяви предизборния лозунг на ГЕРБ “Градим България” за смешен и нелеп, защото всъщност управляващите ограбили бизнеса, пенсионните фондове, здравните вноски, похарчили фискалния резерв и спестявали на гърба на администрацията.
“Много хора си мислят, че нещата не вървят. Но се страхуват, че можете да ги смачкате и изрекетирате. Нас не ни е страх от вас”, отсече Станишев.
Тревога от манипулиране на изборите пък бе лайтмотивът в изказването на Лютви Местан от ДПС. Той нарече ГЕРБ “пристан за политически номади и крадец на кметове”. Това по думите му ставало под безпрецедентен политически натиск.
ДПС отново поиска оставка на правителството и предсрочни избори, а за тези напомни, че е поискало наблюдатели от ОССЕ по време на целия изборен процес.
Крепка похвала за решението да се създаде спецщаб в МВР за смесените райони поднесе на управляващите лидерът на “Атака” Волен Сидеров. Той обяви намерението на партията си да внесе редица проекти, сред които закон за доброволните отряди, които да пазят населението от набезите на банди, крадци и убийци.
“Вече разбрахме какво управление се харесва на ГЕРБ. Областният управител на Софийска област Красимир Живков е в инициативния комитет за честване на 100 г. от рождението на Тодор Живков. Все едно пряк представител на Ангела Меркел да чества Хитлер”, нападна управляващите Мартин Димитров. Живков обаче отрече да е в комитета.
Според Димитров предизборната картина в страната днес напомня анимационните филми, след като доминираната от ГЕРБ ОИК във Варна е регистрирала две Сини коалиции.
“Ние ще се опитаме да регистрираме “Коалиция за Бойко Борисов”, интересно дали ще ни я регистрирате”, попита управляващите Димитров. И ги предупреди: “Който е тръгнал да търси служебна победа, е получил служебна загуба.”
Две ключови комисии в събранието се сдобиха с нови шефове. През следващите 2 сесии за контрола на ДАНС ще се грижи Димитър Дъбов от БСП, а корупцията в НС ще бори Камен Костадинов от ДПС.
КРИСТИНА КРЪСТЕВА, КАЛИНА ВЛАЙКОВА
Георги Колев от ДПС, който напуска НС: По-полезен ще съм в шуменския парламент
- Г-н Колев, защо напускате парламента?
- Заради личното ми убеждение, че съм много по-полезен в научните и академичните среди. В Шуменския университет през ноември предстоят избори и искам да се включа в тях. Връщам се в естествената си професионална среда.
- Какво ви попречи да се почувствате пълноценен като депутат?
- Не съм се чувствал непълноценен. Просто изборите в университета за мен са по-важни.
- Предполагам, че излизането от парламента ще намали доходите ви. Това не ви ли притеснява?
- Такова сравнение изобщо не съм правил. За мен материалното не е приоритет. Този въпрос съм го решил и не завися от депутатската заплата.
- В ДПС се случиха тежки събития – имаше напуснали, изключени. Затова ли ви стегна шапката?
- Не. Процесите в ДПС са вътрешнопартийни. Решението ми е лично и съгласувано с председателя Ахмед Доган. Той самият е представител на научните среди и получих пълно разбиране и подкрепа от него. Освен това планирам да участвам и в местните избори като кандидат за общински съветник.
- От листата на ДПС?
- Да. Така пак ще бъда полезен на съгражданите си.
- Вие сте вторият действащ депутат, който доброволно излиза от парламента. Повод ли е това за някаква особена гордост?
- Никаква сензация не е, нито пък трагедия. Трагедия е, че млади хора напускат България. Че младежи с по 2 образования и по 3 езика работят като чистачи и сервитьори. Няма нормална среда за развитие в България. Това е трагедията. Всичко останало, в това число и моят случай, е просто статистика.
Слънчевият загар демоде за избраниците това лято
Или слънчевият загар вече не е актуален в парламентарната мода, или предстоящите наесен избори са глътнали всичкото време на депутатите за море.
В първия пленарен ден на пръсти се брояха избраниците с тен. Мнозинството обаче бяха бледолики, сякаш не са припарвали до плажа. “Вредно е за кожата”, отговорни са към здравето си депутатите на Бойко Борисов.
За сметка на това обаче дамите бяха отделили време за свежи тоалети и прически.
Сред дамите на мнозинството блестяха Йоана Кирова, Ирена Соколова и Десислава Атанасова. Суперелегантна и с тен бе лявата Мая Манолова. На високата оценка за новата си модерна асиметрична прическа тя с чувство за хумор отвръщаше, че е “крива”. Това, че изисква непрекъсната поддръжка, пък въобще не й тежало - Манолова и бездруго всяка сутрин, преди да влезе в парламента, минава през фризьора за сешоар.
В милитъри зелено се беше докарала пък шефката на събранието Цецка Цачева. Строгостта на тоалета й явно се отрази на настроението и тя за пореден път закри “съдебното заседание”.
“Все едно не сме се разделяли”, въздишаха отегчено депутати от всички цветове. Дори менюто в парламентарния стол бе съвсем обичайно - кюфтета по чирпански, пилешка супа и спаначно пюре с яйце. (24часа)
Комисия от 25 души харчи 555 хил. лева за четири месеца
Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси ще разполага с 555 хил. лв. за издръжка през оставащите 4 месеца до края на годината.
Парите бяха отпуснати вчера от правителството и с тях ще бъдат обезпечени разходите по сформирането на нейната администрация. По правилник в комисията трябва да работят 25 души, като 20 са служители в администрацията.
За придобиване на дълготрайни активи и основен ремонт са предвидени 290 хил. лв. Сега шефът на комисията Филип Златанов обитава кабинет в Министерския съвет. До момента членовете й са се произнасяли по два случая - за кмета на Добрич Детелина Николова и за шефката на СГС Владимира Янева, и не са открили кофликт на интереси.
ПАВЛИНА ТРИФОНОВА
1500 лв. глоба за политици, ако не говорят книжовно
Глоба от 500 до 1500 лв. да се налага на партии, съдилища, доставчици на медийни услуги и всички органи, създадени със закон, ако не ползват книжовния български език. Същите ще търпят и имуществена санкция в размер от 3000 до 5000 лв.
Това предвижда проектозакон за българския език на депутатите от “Атака” Огнян Стоичков и Станислав Станилов.
Ползването на българския е не само право, но и задължение на всеки с наше гражданство, пише в проекта. Ще има съвет за българския език с председател директора на Института за български език при БАН и още 10 членове, одобрени от премиера. Органът ще дава становище и за езика в учебниците, преди да ги одобрят. (24часа)