Британско-австралийската компания "Рио Тинто" обяви днес, че е преразгледала графика на реализация на проекта за добив на литий в долината Ядар в Западна Сърбия заради забавяне на издаването на одобрение за експлоатационното находище, предаде Танюг.
Въз основа на сегашните оценки и при условие, че бъдат издадени всички необходими одобрения и разрешения, се очаква първото комерсиално производство да започне най-рано през 2027 година, посочва компанията в съобщение. По-рано планираният срок бе 2026 година.
"Рио Тинто" добавя, че запазва ангажимента си по развитието на проекта "Ядар" и посочва, че при по-нататъшната му реализация трябва да се вслушва и уважава мнението на всички заинтересовани страни, предаде БТА.
Сръбското правителство скоро ще вземе решение дали компанията "Рио Тинто" ще работи в Сърбия, обяви вчера сръбският премиер Ана Бърнабич, цитирана от агенция Бета.
Тя уточни, че решението ще бъде взето след консултация с президента Александър Вучич.
Бърнабич подчерта, че според нея "Рио Тинто" не трябва да е в Сърбия и че няма проблем да заяви позицията си.
Екоактивисти в Сърбия организират протести всяка седмица, за да окажат натиск върху правителството да се откаже от планове за добив на литий в долината Ядар. Организаторите заявяват, че сегашният проект на "Рио Тинто" трябва официално да бъде анулиран.
Активистът от организацията "Екологично въстание" Александър Йованович заяви, че ако и след блокадите в събота не бъдат приети исканията на екоорганизациите за "Рио Тинто", ще последва радикализация на протестите и призив за едночасово спиране на работа.
-
Анимационната адаптация по прочутия роман „Трите тела“ ще излезе до края на годината
-
Дете от хора припадна, Кирил Петков се впусна да му оказва помощ
-
Двама пилоти загинаха при катастрофа на изтребител в Иран, съобщи ИРНА
-
Стотици тирове блокирани на "Капитан Андреево" след спор между държава и частна фирма
-
Amusnet Interactive подпомага образованието във Видин
-
Патриарх Неофит: Църквата и страната ни са оцелели заради писмеността, духовността и културата