Вицепремиерът Корнелия Нинова готви мащабни промени, за да спре хаосът с язовирите
Нямате вече нужда от човек в ББР, за да ви отпуснат кредит. Така министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер описа в сряда пред депутатите от икономическата комисия промените за бизнеса, настъпили в банката.
“Миналата година ББР преживя катарзис. Задачата ни сега е напълно да сменим курса и ББР да започне да работи така, както законът го предвижда - а именно
да поощрява
малкия и
средния бизнес
и да се ориентира директно към финансиране на малките и средните предприятия”, каза още той.
Лорер даде пример със стартиралата програма за подпомагане на туризма, анонсирайки, че подобна ще има съвсем скоро и за земеделците,
Към момента се проучвала и възможността за програма през ББР за финансова помощ за затруднените предприятия, засегнати от енергийната криза.
Лорер обаче не се ангажира с програма, насочена към кредитиране на фирми с натрупани данъчни и осигурителни задължения по време на пандемията. По думите му темата с длъжниците към държавата е деликатна и трябва да бъде изследвана в дълбочина.
Двамата с министъра на икономиката Корнелия Нинова, която също отговаряше на депутатски въпроси, все още разделяли структурно двете министерства, но по много политики щели да работят в синхрон, като вижданията на Лорер са
всички
министерства да
са като един
отбор, когато
става въпрос за
привличане на
големи
инвеститори
в страната ни.
Дали такъв ще дойде у нас още през тази година, Лорер не можел да каже, но е сигурен, че това със сигурност ще се случи. Визията на министъра да превърне страната в желана дестинация за инвестиции включва и привличането освен на производствени и развойните дейности тук. Ще се развива и стратегия за привличане на подизпълнители. Като големи спирачки пред чуждите компании Лорер определи липсата на предвидима процедура и корупцията. Министерството иска да развие Национален иновационен фонд, който ще позволи на компании да кандидатстват за научни разработки. “Такива програми по света има във всички развити държави. У нас обемът на Националния иновационен фонд е малък, но много ни се иска да развием този капацитет в агенцията за малки и средни предприятия”, каза още министърът.
Относно индустриалните зони държавата ще подпомага само онези, към които има инвестиционен интерес. В някои имало друг проблем - липсата на хора, като например във Видин. Корнелия Нинова разясни, че тази година са предвидени средства за ремонт на зоната, за изграждане на инфраструктура, но проблемът с човешкия капитал извън големите градове е сериозен.
Според Нинова кризата е отворила възможност за привличане на инвестиции, защото фирми изтегляли бизнесите си от Азия например, а България била прекрасна възможност тези компании да дойдат тук.
Икономическото министерство подготвя и мащабни законодателни промени по отношение на язовирите. Пълен хаос - така Нинова описа положението, което е заварила относно тяхната собственост. Имало поне 4-5 институции със застъпващи се правомощия, различни ведомства поддържали, стопанисвали и ремонтирали язовирите, което водело до размита отговорност.
Като проблем тя определи и прехвърлянето на водоеми от общините към държавно предприятие, в което сега са 416 язовира, а процесът продължавал.
-
Мандатът на КЗК - отново 5 г.
-
Увеличават до 30 броя на децата в първите групи в пловдивските забавачки
-
Емил Хърсев, финансист: Хлябът няма да поевтинее, но пък системата на ДДС ще се разклати
-
Европейската комисия ще предложи нарушаването на санкциите да бъде европейско престъпление
-
Създадена е работна група между превозвачите и регионалното министерство (Видео)
-
24 парчета от корали от Доминикана откриха митничари на Летище София
-
БНР маха украинския диригент Марк Кадин, но оркестърът си го иска
-
Индиецът Балийш Шарма поема ръководството на "Йеттел" и Би Ти Ви
-
Финалът на Евровизия тази вечер - фаворити са Украйна, Великобритания, Швеция и Италия
-
Стефана Здравкова – втората жена след Силва Зурлева, която поема “Нова” (Обзор)
-
Стефана Здравкова е новият главен изпълнителен директор на Нова Броудкастинг Груп
-
Google ще плаща на над 300 медии в ЕС за тяхно съдържание
-
Рекламният фестивал ФАРА приема заявки за участие до 21 април
-
Д-р Александър Христов: В PR-а си толкова добър, колкото е последната ти идея
-
Инициатива: 4 април да стане ден без тролове и коментари в социалните мрежи
-
Започва конкурсът Young Lions Bulgaria 2022
-
Томислав Цолов: Русия загуби медийната война
-
Д-р Александър Христов: Пиарът може да препоръча спиране на кампания по време на война