Осемнадесетгодишен бял мъж, облечен във военни дрехи и предаващ пряко деянията си в платформата "Туич" (Twitch) с помощта на камера, закрепена на носената от него каска, откри огън с автомат в супермаркет в град Бъфало, намиращ се в щата Ню Йорк, като уби в събота десетима души и рани трима, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Властите окачествиха стрелбата в Бъфало като "екстремизъм с расови подбуди".
Полицията съобщи, че нападателят е прострелял 11 чернокожи и двама бели преди да се предаде на властите и да бъде изправен пред съдия.
"Искрено се надявам, че този човек, който изповядва идеите за превъзходство на белите и който извърши мотивирано от омраза престъпление срещу една невинна общност, ще прекара остатъка от дните си зад решетките. Бог да му помага в отвъдното", заяви губернаторката на Ню Йорк Кати Хоукъл, която направи изявление близо до местопрестъплението.
Стрелбата в Бъфало шокира Съединените щати, които и без това са изправени пред сериозни проблеми като напрежението на расова основа, престъпленията с огнестрелни оръжия и престъпленията, извършени от омраза.
Нападателят от Бъфало извърши атаката само месец след стрелбата в метрото в Бруклин, при която бяха ранени десетима души.
Властите заявиха, че нападателят е Пейтън Джендрън от Конклин, град в щата Ню Йорк, който се намира на около 320 км югоизточно от Бъфало.
Понастоящем не е ясно защо Пейтън е пътувал до Бъфало и защо е избрал конкретния супермаркет като обект на нападението си.
-
Ердоган свика Съвета за национална сигурност за членството на Швеция и Финландия в НАТО
-
Иван Станков е тазгодишният носител на наградата "Стоян Михайловски" в Елена
-
В Черно море има 429 000 микропластмасови частици на квадратен километър
-
В ОУ “Олимпи Панов” наградиха победителите в конкурса за есе “За буквите”
-
Китай: Въздушният патрул с Русия не е насочен срещу нито една страна
-
Арестуваният Георги Енев живеел близо до плитките гробове, в които слагал починалите старци