
"Абсолютно не са основателни притесненията на хората заради ACTA", заяви пред БГНЕС началникът на сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев.
"Това търговско споразумение цели именно да запази правата на хората, да няма фалшиви лекарства, да няма фалшиви стоки. Виждате кои са страните, които подписват ACTA и кои са страните, които не подписват ACTA", отбеляза Колев. "От това споразумение следват редица стъпки, за да бъде това, което е предвидено в него реализирано в съответните законодателства по съответен начин", изтъкна още той.
На въпрос дали няма да е проблем, че ACTA дава възможност на интернет доставчиците да предоставят информация за потребителите си на носителите на авторските права, Явор Колев обясни: Става въпрос за сайтове, които предлагат фалшиви дрехи, фалшиви лекарства, а не за обикновен потребител въобще.
Според текста на ACTA дадена страна по споразумението може да предвиди компетентните й органи да разполагат с правомощието да разпоредят на даден доставчик на онлайн услуги да предостави незабавно на носителя на правата информация. Тя е достатъчна за идентифициране на абонат, чийто достъп се предполага, че е бил използван за извършването на нарушение, когато носителят на правата е подал юридически допустима жалба, свързана с нарушение на права върху търговска марка или за нарушение на авторско или сродно право и когато такава информация е необходима за целите на защитата или прилагането на тези права.
"Има много малко законодателство, регулиращо интернет - Конвенцията на Съвета на Европа за киберпрестъпността, подписана в Будапеща през 2001 година и ратифицирана от България, към която се присъединяват все повече и повече държави. Има и няколко директиви, които Европейската комисия прие с много големи трудности", допълни Колев.
Виждате каква реакция възбужда в България в момента търговското споразумение ACTA, буря в чаша вода. За да бъда докрай откровен трябва да кажа, че тук интересите на големите телекомуникационни компании подбуждат определени кръгове в България, така наречените блогъри и други младежи, които вероятно ще излязат на улицата, без да имат ясна представа за какво става дума, защото не става въпрос за нарушаване на каквито и да е права", заяви той.
Малко по-рано днес лидерът на БСП Сергей Станишев пък обясни, че е поръчал на експертите си да проучат споразумението АСТА. „За нас ключово за позицията ни ще бъде да не се ограничава свободата на словото в интернет, да няма цензура и да не се наблюдават необосновано потребителите", каза Станишев относно горещата тема от деня. Не бих подкрепил нещо, което обслужва големите корпорации и сплашва конкуренцията, още по-малко, което ограничава правата на потребителите, добави той.
Новината за това, че България подкрепя АСТА за дни обиколи интернет пространството и предизвика негативната реакция на редица граждани, които организират протестно шествие срещу приемането на споразумението. Шествието е определено за 11 февруари от 11:00 часа. То ще тръгне от Пилоните на НДК ще премине по бул. "Витоша", бул. "Тодор Александров" и бул. "Цар Освободител" за да приключи пред Народно събрание. До този момент над 9000 души са потвърдили присъствието си на протеста в социалната мрежа Фейсбук.