
Полицаите ще могат да стрелят само когато е заплашен техният или на друг човек живот.
Във всички останали случаи те няма да имат право да вадят оръжие и да гърмят по престъпници дори ако те не се подчиняват на полицейските разпореждания.
Очаква се тази промяна да бъде въведена в края на април или началото на май, след като бъдат приети и новите поправки в закона на МВР.
Над 30 дела срещу България бяха спечелени в Страсбург за неправомерна употреба на оръжие, обясни вчера вътрешният зам.-министър Веселин Вучков на пресконференция, на която бяха представени реформите в МВР.
С промените ще се въведе европейският термин за абсолютната необходимост за използването на оръжие, обясни директорът на Охранителна полиция Милчо Енев за "24 часа". Това означава, че ще се сложи стандарт за това кога и как да стрелят полицаите.
Отговорността за действията на униформените да се носи от ръководителите на акциите, защото, изпращайки екипите на операция, те трябва да са им дали верни насоки за работа. При операциите трябва да се слагат такива критерии, че да не е необходимо използването на физическа сила и оръжие, допълни Енев.
В момента в закона за МВР е записано, че служителите могат да използват оръжие, когато някой е извършил престъпление от общ характер (което се преследва от прокуратурата - бел. авт.) и в същото време не се подчинява на заповедите на полицаите.
Кражбата на касетофон от кола например е престъпление от общ характер.
Ако апашът бъде засечен от униформен, не се подчини на разпореждането му и тръгне да бяга, той може да бъде прострелян. Идеята сега е да се преценява дали има реално абсолютна необходимост да се стреля по такъв човек. Трябва да се ползват всички други средства като издирване, проследяване и др., обясни още Енев.
Тези текстове са били обсъдени в комисията по правата на човека към МВР, сондирани са и неправителствени организации и прокуратурата.
В България в момента важат три основни документа, които регламентират случаите на употреба на оръжия. Единият от тях е свързан с европейските изисквания, другият е Наказателният кодекс, а третият - закон за МВР.
В Наказателния кодекс е описано, че оръжие се вади при неизбежната отбрана. Законът на МВР обаче допуска повече възможности.
В него се разрешава на полицаите да стрелят по конвоирани престъпници, които се опитват да избягат например. Това също ще бъде променено и ще отпадне, коментира Енев.
Трябва да са взети всички мерки, за да се охранява такъв човек. Не е необходимо да се стреля по някого, за да се спре да избяга, а да се помисли по-добре за охраната му преди това.
След като не можеш да го пазиш, трябва да носиш отговорности за работата си, коментира Енев.
Има и изключения за използването на оръжия, които са дадени в конвенцията по правата на човека. В тях е обяснено, че се допуска използването на физическа сила и оръжия по време на масови бунтове.
СИМА РАДКОВА
Кленовски: Гърмяха ме пред детето
Тя прецени, че Кленовски е с висока степен на обществена опасност и има риск да се укрие. Тодорова обаче взе под внимание това, че той работи в ресторант за бързо хранене и е баща на 4 деца и рискът за укриване може да бъде неутрализиран с втората по тежест мярка, още повече че контролът върху нея се поемал от МВР. Съдът отчете също чистото съдебно минало и постоянния адрес на обвиняемия.
Кленовски се издирва с европейска заповед за арест от съда в италианския град Трани. В нея се казва, че е част от банда, извършила "безброй" престъпления. Тя действала от юни 2008 г. и се занимавала с източване на банкови сметки в Италия, Южна Африка, България и др.
Стефан Кленовски каза пред съда, че няма да се укрие. "Не ме биха, стреляха по мен пред детето ми", заяви той пред залата. Обвиняемият имаше предвид опита да го задържат през септември м.г.
Адвокат Иван Коцев коментира, че близките на Кленовски са стресирани. "Не знам да е бит. Поставянето на белезници е свързано с известна доза силови действия", смята защитникът. Той е категоричен, че детският кът в мола не е най-доброто място за арест. Кленовски нямало да обжалва домашния си арест и ще иска доброволно да бъде предаден в Италия.
Акцията по задържането му е координирана на 3 континента, заяви министър Цветанов. Източени са 15 млн. евро. През септември м. г. Кленовски, бягайки от колата си, дори изостави детето си и се наложи полицай да остане при него, а друг да започне да го преследва. Той не е изпълнил полицейските разпореждания, дори когато е стреляно във въздуха, обясни министърът. Преди дни бил получен сигнал, че Кленовски ще се появи за кратко в мола..
АДЕЛИНА ГЕОРГИЕВА
Двама от ГДБОП наказани за самоубийството в Перник
Двама служители на ГДБОП са наказани заради самоубийството на Стойчо Стоев в Перник, каза вътрешният министър Цветан Цветанов след заседание на Комисията по вътрешна сигурност в парламента. Той не съобщи имена, но уточни, че единият е наказан с порицание, а другият с предупреждение. Не стана ясно и за какви нарушения антимафиотите са отнесли наказания, коментираха депутати.
Удължена е и дисциплинарната проверка срещу шефа на антимафиотите в Перник Христо Златков, съобщи още Цветанов.
На извънредно закрито заседание комисията изслуша вчера министъра, главния секретар на МВР Калин Георгиев, директора на ГДБОП Станимир Флоров и шефовете на СДВР и областните дирекции в София и Перник заради скандалите по делото "Мирослава" и арестите в Мировяне и Скравена.
“Информацията е поверителна и това кой как я интерпретира, не е нещо, което бих могъл да коментирам”, каза Цветанов по повод обвиненията на опозицията, че по делото за убийството на Мирослава липсвали достатъчно доказателства. Министърът препрати към наблюдаващия прокурор за повече информация.
Няма яснота и това очевидно налага да има анкетна комисия по случая в Перник, каза депутатът от БСП Михаил Миков. Левите внесоха в парламента искане за такава. Междувременно соцлидерът Сергей Станишев отсече, че БСП няма да участва в “цирка” комисия, ако е оглавена и доминирана от ГЕРБ.
“Как стана така, че за едно уж разкрито престъпление няма годни доказателства за съд”, попита още Миков. След 3-часовото изслушване въпросите, които възникнали, били повече от получените отговори. Например защо поемните лица не са били вътре в апартамента, както изисква законът, и защо МВР не е направило проучване с какви оръжия разполага самоубилият се Стойчо Стоев.
Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов, който бе на заседанието, но не е член на комисията, разкри, че Стоев имал нарезна карабина и два пистолета. Депутатите го научили от изслушването, но им казали, че не знаят дали извършилите обиска са били информирани какво оръжие притежава Стоев. "Неговото самоубийство практически скрива реалните извършители и няма как да бъде завършено делото - има някакви доказателства срещу Марио, но не знам дали ще издържат в съда", добави Костов.
Депутатът от ДПС Христо Бисеров заяви, че по делото "Мирослава" незаконно са използвани СРС-та по време на разпитите на Стоев.
Не е казано нещо категорично и комисията едва ли е органът, който ще реши кой е извършил едно престъпление, коментира шефът й Анастас Анастасов.
“Дайте ни възможност да завършим проверките. В момента, в който имаме яснота, ви уверяваме, че ще бъдете уведомени за всичко”, призова главният секретар на МВР Калин Георгиев. Той обясни, че една от проверките е удължена, но не конкретизира. Отказа коментари преди окончателното й приключване. Тогава “всеки ще си получи това, което е заслужил”, увери главният секретар.
ИЛИАНА ДИНЕКОВА