
Еврокомисарят Кристалина Георгиева пристигна в бедстващото село Бисер, съобщи Дарик. Тя донесе одеяла и неща от първа необходимост за пострадалите.
„В момента трябва да сме мобилизирани, тъй като предстоят две тежки седмици. Сега е лошо, но по-лошото предстои", заяви Кристалина Георгиева.
„По отношение на бедствията трябва да вземем пример от японците, които успяха да се мобилизират и да излязат от катастрофата по-силни", каза още тя.
Тежко е положението в цяла Европа. В 9 държави, сред които и България, е обявено бедствено положение, съобщи Кристалина Георгиева.
Еврокомисарят не се ангажира с какво могат да бъдат подпомогнати хората в Бисер на този етап, тъй като тепърва предстои оценяване на щетите. От село Бисер Кристалина Георгиева ще отпътува за Любимец.
Тя е разговаряла с министъра по управление на евросредствата Томислав Дончев за възможността да се пренасочат пари от структурни кохезионни фондове, с които да се помогне на бедстващите райони. Георгиева изтъкна, че България трябва да инвестира пари от еврофондовете за превантивни мерки и да направи повече за установяване на рисковете и подготовка на хората за действие в аварийна ситуация.
"Инвестиция в превенция - 1 лев пести 5 - 6 - 7 лева от щети. Не е само България, където изоставаме в създаването на такава култура за управление на риска, където институционално изоставаме, нямаме добра хоризонтална координация, нямаме добра връзка между центъра и местата", добави еврокомисарят.
Георгиева ще разговаря следобед и с премиера Бойко Борисов. По думите й, България може да разчита на средства от фонда за солидарност на ЕС, ако щетите от наводненията надхвърлят 0,6% от БВП на съответната държава.
"Това няма да го знаем следващите седмици, но когато са ясни щетите в България и ако отговаря на тези условия, страната да получи финансиране от този фонд", добави Георгиева.
По думите й, със снеготопенето ще има проблеми. "Аз дотогава много се притеснявам, тъй като голямо наводнение изисква много внимателно управление и насочване на водата да не залее населени места, да има по-малко щети и разбира се да избегнем човешки жертви, но то също така води след себе си обикновено много тежки последици", смята еврокомисарят.
Според нея, ако се загуби електроподаването, може да се наложат доставката на генератори.
Тя даде добра оценка на спасителните операции вчера в страната. „Спасителните ни отряди са добри, но за съжаление в България малко изоставаме с техниката. Не само за България, но и в другите страни в ЕС, аз апелирам да се използват структурните фондове, за да се оборудват и да могат да помогнат на хората, изпаднали в бедствие", посочи Георгиева.
Тя още е на мнение Гражданска защита да бъде на директно подчинение на премиера. Тази теза беше изразена от нея още преди две години.
Кристалина Георгиева призна, че за съжаление трябва да разкритикува държавата за начина, по който се поддържат и управляват язовирите в страната. „Действително трябва да имаме по-добра институционална база за управление на язовирите. Те са пръснати по много институции, не се знае кой за какво отговаря и това не може да продължава", съобщи тя.
Еврокомисарят се надява случващото се да доведе до кардинална промяна на оценката и управлението на рисковете. „Светът се измени. В Европа живеем с илюзията, че природата е най-страшна в Азия, а през последните 10 години в Европа при бедствия са загинали 100 000 души и това ни е струвало 150 млрд. евро".
Делян Добрев: Ситуацията е напълно овладяна
Ситуацията е напълно овладяна - централите AES и "Кунтур Глобал" се захранват с нужните количества въглища, които са им необходими за нормална експлоатация на централите. Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев, предаде БГНЕС.
Зам.-министърът присъства в административната сграда на рудник "Трояново-север" на "Мини Марица-изток" ЕАД, където се проведе пресконференция на ръководството на дружеството, във връзка с възникналите усложнения в работата на въгледобивната компания.
Към ТЕЦ "Марица Изток 2" влаковете с въглища тръгват днес, увери зам.-министър Добрев. Той посочи, че най-вероятно днес извозваните количества въглища няма да са в 100% от необходимия обем, но утре се очаква ТЕЦ 2 да е захранван напълно, за да функционира на пълна мощност.
Ситуацията в "Мини Марица-изток" е усложнена. Вчера временно бе преустановен добивът и извозването на всички въглища заради обилните валежи и наводненията. Към момента загубите са само за мините, но не и за ТЕЦ-овете, уточни зам.-министър Добрев и припомни, че по бизнес план се подават по 100 000 тона всеки ден към четирите централи. Към момента основен проблем е залятата подстанция Изток и жп линията към Брикел. Пътят е подкопан от наводненията.