
Шефката на здравната каса Нели Нешева подаде оставка вчера по обед заради скандала с бонусите, които е раздала на себе си и служителите си.
Час по-рано премиерът Бойко Борисов поиска от депутатите на ГЕРБ да я отстранят от поста. Първоначално те не знаеха как да реагират ивежливо заобикаляха журналистите в кулоарите на парламента. Докато медиите чакахаизявление от представители на ГЕРБ, стана ясно, че Нешева е поискала среща с шефа на групата Красимир Велчев. На разговора присъствала и председателката на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова. Веднага след това Нешева депозира оставка в кабинета на парламентарната шефка Цецка Цачева, без да идва в Народното събрание.
“Подавам оставка заради създалото се обществено напрежение вследствие на раздадените средства за допълнително материално стимулиране на служителите и членовете на НЗОК. Не мога да остана на поста, който заемам, и заради негативните спекулации”, пише в мотивите й.
Нешева обяснява още, че в условията на тежко финансово положение тя и екипът й успели да осигурят редовни плащания към изпълнителите на медицинска помощ и гарантирали спокойствие в системата през следващите години.
“Не приемам и не желая този случай да бъде използван за политически цели и спекулации. Декларирам, че работих прозрачно и законосъобразно”, категорична е Нешева.
По-рано тя обяви публично, че възнамерява дадари бонуса си от 12 156 лв. на фондация “Помощ за благотворителността в България”, която помага на деца с аутизъм и мултипленна склероза. Нешева отхвърли обвиненията, че НЗОК давала бонуси на болница, в която нейни служителки си слагали силиконови импланти. По думите й пластичните болници не получавали средства за операции.
“Атаката срещу мен идва точно в момента, в който се подписват договорите с болниците, не е възможно всичко това да е за 12 000 лв.”, каза тя.
Нешева сподели, че има тиреоидит на Хашимото и че от стрес в последните 2 г. напълняла със 17 кг. Трябвало да се оперира през септември, но отложила заради подписването на Националния рамков договор и бюджета на касата.
“Госпожа Нешева работи много добре, но българите имат една много хубава поговорка: в кацата мед една лъжичка катран е достатъчна, за да не може да се консумира медът”. С тези думи премиерът Бойко Борисов мотивира решението си да поиска оставката й. Ръководството на здравната каса се избира от парламента, затова той като председател на партията помолил парламентарната група на ГЕРБ да избере друг председател.
“Повтарям, работи много добре, но с едно действие можеш да опорочиш всичко”, подчерта премиерът.
Проблемът не е само в бонусите, а причините са много “по-дълбоки”, коментира шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. В институцията, където се разпределят над 3 млрд. лв., интересите били много силни и засягали много хора.
“Това, че г-жа Нешева е по-остра в изказванията си и не е толкова диалогичен човек, лично ние го намираме като положително качество за председател на НЗОК”, допълни още той.
По закон директорът на касата се избира от парламента. Във вторник на заседание на групата депутатите от мнозинството ще решават дали да приемат оставката й, или не. Управляващите още не били мислили за неин заместник. Те намекнаха, че има и вариант да не я освободят, защото по-подходящ шеф на касата от нея нямало да намерят.
Лекари и пациенти: Много болни може да бъдат ощетени
До края на месеца трябва да бъдат подписани всички договори с изпълнители на медицинска помощ, да се обезглави здравната каса точно в този момент е доста рисковано, заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.
“Не разбирам защо тя трябва да бъде освободена, а министърът, който е раздал 5 млн. лв., от които 1 млн. - за спешната помощ, няма никаква вина. С тези пари да беше покрил дълговете поне на 2 болници. Ако Нешева подава оставка, да подаде и той", каза той.
В Националната пациентска организация пък се страхували, че сътресението в НЗОК през февруари може да се отрази изключително тежко на големи групи пациенти. Точно сега започват преговорите на здравната каса с фармацевтичните производители за намаляване на цените и допълнителни отстъпки, които да позволят лечение за повече здравно осигурени, каза д-р Станимир Хасърджиев. В този момент се уточнявало и прехвърлянето на всички онкологични лекарства от МЗ към касата и било важно това да стане плавно, за да не пострада никой.
Здравният министър каза, че не може да се меси в скандала, тъй като касата е самостоятелна институция. Той обаче уточни, че трябва да се прави разлика между бонуси и стимули. В случая Нешева стимулирала подчинените си за повече работа.