
Елегантен мъж следи зорко всеки метален отблясък на скъп часовник, нежно марково ухание на френски парфюм, ключове от скъпа кола, оставени небрежно върху маса в нощното заведение.
Около него секси момичета с предизвикателно облекло танцуват във вихъра на чалга парчета. Нощта е в разгара си в столичен клуб, известен с отбраната си клиентела. Редуват се цигари, алкохол и дрога. Тук всеки демонстрира бижута, часовници, очила.
Пред баровското заведение са спрели лъскави автомобили, а някъде отзад мълчаливо стои друг мъж, който чака обаждане, прикрит в сянката на нощта. Бандата на Малкия Кокал е започнала поредната си акция за тази вечер.
"Ало, сега излиза, тръгвай след него", казва аверът от клуба, който часове наред е пресмятал стойността на всяка скъпа вещ и е изучавал с любопитство клиентите на заведението, докато избере най-подходящата си жертва. А човекът отвън я проследява до дома й и всичко тръгва по план. Следват дни на денонощно наблюдение, изучават се навици, поведение, обкръжение.
Бандата на Малкия Кокал е една от общо 15-те по-големи групи за кражби в столицата. Трудно е да се каже точната им бройка, защото се преливат и разделят непрекъснато, уточняват от полицията.
Все по-често обаче демонстрирането на лукс и добър стандарт на живот служи за примамка на крадците, които обикалят по барове и дискотеки, за да набележат жертви, разказват от сектор "Кражби" в столичната полиция.
Братята, известни с прякорите си от деца Кокалите, са познати на хората от кв. Люлин. Всички ги знаят като изпечени крадци, натрупали богатството си по нечестни пътища. Десетки пъти са хващани от полицията, съдени, но продължават със занаята.
Никой от квартала обаче не желае да говори за тях, само шушукат как преди седмица Малкия Кокал бе арестуван заедно с още няколко свои приближени при акция на полицаите.
В нашия блок досега не е бил обиран апартамент. Както повечето съседи на такива хора, и ние ще кажем, че те са мили и добри комшии. Не създават неприятности и поздравяват, когато се разминем, споделят комшиите на Кокалите.
Те допълват, че видели как полицаите изнасят от гаража на Георги Тошев-Малкия Кокал доста стоки, а той гледал с белезници на ръцете.
Георги има жена и три малки деца, за които се грижел много добре. В блока на Мирослав Тошев-Големия Кокал пък съседите мълчаха и клатеха клави, като обясняваха, че не си спомнят кой точно е този комшия.
Всеизвестни са обаче сбирките им в квартално кафене за футболни залагания. Често там се разпределят задачите или пък се подбира точното място за поредния удар.
Групата на Малкия Кокал, специализирала се в домовите кражби, е била наблюдавана от служители на сектор "Кражби" около два месеца преди да бъде ударена. Полицаите набелязали първо тартора на групата - 35-годишния Георги, а после и другите му авери - Люси, Геле Циганина и още трима.
Докато дебнели бандата, полицаите разбрали, че тя планира обир на жилище в жк Овча купел.
Около обяд непосредствено след кражба от апартамент в квартала белезниците щракнали на ръцете на шестима души, които излизали от "БМВ 5" и "Ланча" пред столичен магазин.
Междувременно в чантата на непълнолетната дъщеря на Големия Кокал били намерени инструменти за отключване на касови и секретни ключалки, а в дома му - лаптопи и други крадени вещи.
В гаража на Малкия Кокал бяха открити два куфара с мъжки и дамски бижута, 16 маркови часовника, осем чифта слънчеви очила от различни марки и модели, игрална конзола плейстейшън, 14 скъпи парфюма и мъжко кожено яке. Всичко на стойност около 10 000 лв.
Бандата на Малкия Кокал на ден маркира поне 10 блока, разказаха запознати. Работят по строга йерархия с ясни правила. Знае се кой е организаторът, друг отговаря за колите, трети за инструментите.
Всеки ден апашите проучват и внимателно оглеждат вида на бравите, ключалките и сота. Гледат накъде се отварят или затварят. После атакуват. Ако попаднат на цяла метална каса, която не е закрепена добре, те изнасят цялата каса. После на спокойствие я разбиват.
Ако нещо привлече вниманието им, то се изучава доста подробно. Кокалите, както и повечето им "колеги", работят със заглушаващи устройства. Те имат честотите на СОТ и когато видят лепенката, се ориентират точно какъв вид сигнал да заглушат. Когато се натъкнат на някакъв нов вид ключалка, те си я купуват, колкото и да струва. Имат доста литература по въпроса за отключването и прилежно четат.
"По природа тези крадци са умни, комбинативни и много търпеливи хора. За големи удари са способни да се подготвят с месеци", споделят от полицията.
Когато отиват на акция, Кокалите винаги използват по две или три коли. Това е с цел да затруднят евентуалното преследване от полицията. В едната кола държат обикновено инструментите, в другата - откраднатото. Основното изискване към работните коли е не да са скъпи, а здрави.
След ударите крадците обикновено имат близки хора, на които препродават стоката. Златото претопяват или натрошават до неузнаваемост и го препродават впоследствие. На лаптопите променят нещо в техническите данни.
Ако случайно човек от групата попадне в полицията, винаги мълчи и не съдейства, защото се страхуват от своите. Ясно е, че после лошо им се пише, коментират разследващите. Групата на Кокалите често обича да обикаля центъра. Нямат обаче любим район.
Непосредствено след ареста на бандата от полицията призоваха хората да се обаждат на тел. 982 05 30 и 982 04 39 в СДВР, ако са станали обект на кражба. Така потърпевшите ще могат да разберат какви вещи са открити и ако сред тях има техни, да си ги разпознаят.
До момента са се обадили над 30 човека, които са се поинтересували къде да видят откраднатите предмети. Има вече доста разпознати неща, като сред тях са кожени якета, струващи около 1000 лева, обясниха от полицията.
СИМА РАДКОВА
На всеки час разбиват дом или офис в София
На всеки час има по едно разбито жилище или офис в столицата, показва статистиката на столичната полиция. Само за месец 1000 човека са се оплакали, че крадци са влезли в тяхната собственост и са задигнали скъпи предмети и пари.
Разкриваемостта на тези престъпления е едва около 10%-12%, защото е много трудно да бъдат открити извършителите. Те са ловки и обикновено не оставят следи. Приходите от набезите са доста добри. Крадците превръщат обирите в професия и обикновено не се занимават с нищо друго. Ако веднъж овладееш занаята, това е до живот, твърдят запознати.
Освен софийските банди има и все повече групи от провинцията, които пристигат, атакуват и после се връщат по родните си места. Кражбите не са "бизнес" като наркотиците, където да има строго спазване на районите. Има обаче тясна специализация и подготовка, за която се изисква време, коментират полицаи.
При домовите кражби една група прелива в друга, ако има интерес по конкретен случай. После се наема човек с умения в отключването на брави срещу определен процент. Около 1000 човека са регистрираните за кражби, но реално цифрата на престъпниците, които са го превърнали в занаят, е по-малка. Не е тайна, че напоследък добрите апаши се пренасят в Гърция заради кризата там. Те използват това, че повечето хора са изтеглили парите си от банките и ги държат в брой в домовете си.
Маскирани като скиори обират къщи край Бояна
Скъпарски къщи в полите на Витоша станаха жертва на нов вид крадци, които се маскират като скиори. Те са атлетични младежи с огромни скиорски очила, екип и ръкавици, които с акробатична ловкост се вмъкват втузарските къщи. Новата мода се забеляза през последните месеци, когато големите студове принудили и крадците да се облекат по-добре, споделят от полицията.
"Скиорите" се вмъкват изкусно през втория етаж на къщите и грабят каквото видят, докато собствениците спят или пък са на първия етаж и не усещат присъствието им.
Вече има няколко подобни случая в Бояна и Драгалевци. Тези хора са с добри физически данни и умения. Избират обикновено къщи, които са близо до гората, за да могат да се измъкнат бързо.
Хората трябва непременно да задействат алармената система в зоната, която е на втория етаж, и така да предотвратят евентуални набези и да имат добра възможност за реакция, призовават от сектор "Кражби" при СДВР.
МВР: Сложете си камера срещу апашите
Избягвайте да държите в домовете си скъпи ценности, бижута или големи суми пари, съветвата от полицията. За да спрете крадците още преди да се влезли през врата ви, е добре, ако имате възможност, да поставите камера.
Тя може да бъде сложена някъде във входа на блока, прикрита в домофона или някъде в самото жилище. Така много по-лесно може да бъде заловен и арестуван крадецът, който е нахлул в жилището.
Освен това, за да се предпазите от набезите, задължително подсилете и укрепете здраво прозорците, особнено ако живеете на първия етаж. Много е лесно на апашите да се вмъкнат в дома ви, като се повдигнат по специален начин заключващите механизми на дограмата. Затова е хубаво да се поставят допълнителни укрепващи елементи.
Обикновени резета вътре в апартамента ви също биха помогнали много, когато сте вкъщи, защото се наблюдава напоследък все по-често крадците да се вмъкват в жилището още докато сте си там. Понякога те свалят каквото видят от закачалката и бягат, но често опитват да проникват и вътре.
Крадците рядко нападат собствениците, но все пак е добре да се пазите и веднага да се обадите на тел. 112 при нужда, съветват още от полицията. (24 часа)