
България ще се превърне в дестинация за секс туризъм, ако легализираме проституцията, каза вътрешният министър Цветан Цветанов пред bTV. Повод за неговото изказване бяха данните, изнесени в доклад на Центъра за изследване на демокрацията, че износът на български проститутки генерира годишно над 1 млрд. лева годишно.
„Ще дам за пример случая на едно българско момиче, на което помогнахме с холандските си партньори. Оказа се, че момичето е било изнесено в Холандия и експлоатирано за 8 години, като реализираният само от него оборот за това време е 4 милиона евро. При положение, че за миналата година знаем за 440 момичета, станали жертва на подобен сценарий, а реалният брой може и да е по-голям, можете да си направите сметка за какви печалби за престъпния бизнес става въпрос", обясни вицепремиерът и шеф на МВР.
„Жертвите на трафика с цел проституция обикновено се изнасят за държави, където така или иначе този вид бизнес е легален. Проблемът е, че момичетата биват подлъгани и на място разбират какви всъщност са нещата. Не мисля, че специално за България легализирането на проституцията ще бъде за добро. Трябва обаче да вземем някакви мерки, така че страната ни да не се възприема като дестинация за секс туризъм", коментира още Цветан Цветанов.
На въпроса дали легализирането на проституцията в България, за което апелираха преди време български жрици на любовта, ще изкара приходите на този бизнес на светло, вътрешният министър заяви, че това е спорна тема.
"Част от жертвите работят в държави с легална проституция. Момичетата напускат България с атрактивни предложения за работа. Не смятам, че легализирането й ще промени нещо."
Вътрешният министър каза още, че след идването на демокрацията и възможността за свободно пътуване, престъпниците инвестират парите си в българските курорти. "Излизат престъпните групи навън, после парите им през "Уестърн юнион" се превеждат към България. Сега са още по-хитри, правят престъпленията си от съседни държави", обясни Цветанов и каза, че следващата седмица ще има промени в законодателството за отнемане на имущество и богатство, придобито по престъпен начин.
"Икономиката на България не е криминална. Наистина цифрите от доклада на Центъра за изследване на демокрацията от вчера са стряскащи, но трябва да се има предвид, че голямата част от доходите от престъпна дейност са реализирани в чужбина". Така вътрешният министър Цветан Цветанов коментира изнесените данни, че годишният оборот от 12-те най-значими организирани престъпни дейности в България е близо 3,5 млрд. лв. или 4,7% от БВП на страната.
"Склонен съм да приема това да стреляш по някого, който ти е влязъл в къщата, а не да чакаш крадецът да извади оръжие пръв и после да се защитаваш", коментира още министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. "Това обаче е мое лично мнение. Трябва да има широка обществена дискусия по този въпрос", добави той.
"Битовата престъпност не е проблем само на МВР. Това е свързано със социалните проблеми, миграцията, безработицата. Имаме нерешен проблем с ромите през последните 20 години. През 2020 г. в България ще има 23% роми, които ще бъдат на трудовия пазар и 3,5 млрд. лв. годишен оборот от престъпни дейности и ако те не се интегрират, ще увеличат точно тази конвенционална, битова престъпност", заяви още Цветанов.
Въпреки мрачната картина, министърът напомни, че миналата година е била рекордьор по брой ефективни осъдителни присъди - общо 131, като много от тях са били й с рекордни за съдебната ни система размери - от по 10-12 години.
МВР шефът не конкретизира колко досега са приходите в хазната, постъпили от дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна в миналото като „Комисията Кушлев", а в момента като „Комисията Колев" по името на председателя си Тодор Колев.
"На всички тези политици, които в момента говорят за бюджета на МВР - дали е голям или малък, мога им кажа: нека да направим бюджета на МВР 500 млн., тогава доходите на организираната престъпност ще бъдат в пъти повече от тези 3,5 милиарда, които тя "заработва". Последствията ще бъдат още по-тежки, защото всички села бяха обезлюдени в последните 20 години", каза Цветанов
Той не пропусна да похвали действията на подчинените за добрите резултати от акции срещу фалшивия алкохол, „ширещ се по магазините през 2010 година". „Доказахме завишени количества алкохол без бандерол, които ощетяват бюджета. Веднага след операциите на МВР постъпленията в бюджета от акцизи скочиха от 7 милиона на 15-20 милиона лева", констатира вътрешният министър. Той обаче не отговори на въпроса защо няма присъди за хванатите в нарушения производители и разпространители на спиртни напитки.
Тихомир Безлов: Проституиращите са под 25 години, с добро образование и от средни семейства
За разлика от края на 90-те години, когато преобладаващата част от жертвите на трафик са били момичета без образование и от малцинствените групи, сега вече говорим за момичета под 25 години с добро образование и от средни семейства. Това е коментарът на експерта от „Центъра за изследване на демокрацията" Тихомир Безлов по отношение на доклада, който прави оценка на заплахите от тежката и организирана престъпност за последните две години.
По думите му, за разлика от преди 20 години, сега огромният процент от проституиращите го правят доброволно. Обикновено работят в криминални мрежи, свързани с няколко сводника, като най-често парите се инвестират в България. Поне 30 са градовете в България, в които трафикът е устойчив бизнес модел, допълни Безлов.
„Например Сливен е много известен с експорта си за Брюксел, за някои по-малки холандски градове. Почти няма град, в който това да не е устойчив бизнес модел. Говоря за градове от такава големина, обикновено те са като някакви резервоари, в които се събират от околни градове момичета, които след това им биват намерени оборотни места."
Наблюдава се безспорна активизация на правоохранителните служби по отношение на престъпленията, свързани с трафик, каза още Тихомир Безлов, в подкрепа на тезата, че този вид бизнес става все по-рисков.
Според експерта България, признавайки за наличието на проблема с организираната престъпност, заема честна позиция. Едно изясняване на оборотите на сенчестия свят прави по-ясна картината, което би трябвало да се отрази положително върху имиджа на страната ни и в оценките на ЕК, които се очакват в междинния доклад в областта на правосъдието и вътрешения ред, каза Тихомир Безлов.