
Премиерът Бойко Борисов е дал 228 обещания от началото на работата на кабинета през 2009 г., 27 от тях са изцяло изпълнени, показва статистиката на сайта politikat.net.
Борисов е изпълнил частично още 9 обещания, неспазени са 47.
За останалите 145 - или сега се работи по някои, или при оповестяването им премиерът не се е ангажирал със срок. Затова се приема, че те трябва да бъдат осъществени до края на мандата на кабинета през 2013 година.
Като неизпълнени се посочват обещанията, че след януари 2012 година в страната няма да има нито една контрабандна кутия цигари, както и дадената дума за край на контрабандата в страната изобщо. Неуспешна се оказва и политиката за цените на горивата.
Новите спирки от първия метродиаметър "Младост 3" и "Цариградско шосе", които бяха открити предсрочно от премиера Борисов и кмета на София Йорданка Фандъкова, влизат в графата на удържаната дума.
Голям дял от обещаното от Борисов се пада на инфраструктурните проекти и най-вече на магистралите.
Преди две години обаче след среща с тогавашния президент на Сърбия Борис Тадич, Борисов обеща, че до май 2012 г. ще има магистрала София - Ниш. "Има още един ден за това обещание, но едва ли ще можем скоро да стигаме за 6 часа до Виена", коментира Асен Генов от фондация "14 януари", един от създателите на сайта, публикувал статистиката.
На второ място в класацията по дадени обещания е вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той е дал 47 обещания, от които 4 е изпълнил, 5 - не, а останалите са без движение или в процес на изпълнение.
Третото място се заема от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов с 26 обещания. От тях досега е спазено само едно - публикуваният на сайта на министерството списък с дарителите на МВР.
Четвъртата позиция е за министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той е дал 9 обещания, от които е изпълнил 2, а 3 не е.
Управляващите са дали общо 540 обещания (заедно с Борисов) от началото на мандата. 11% от тях са изцяло изпълнени, толкова са и незпълнените.
За магистралите обещанията са 85, за данъците - 42, за еврофондовете - 21, за метрото - 8, за пенсионното осигуряване - 7, за шистовия газ - 4.
Обещанията на президента Росен Плевнелиев са свързани повече със стратегията "Европа 2020" - България да влезе в топ 50 по конкурентоспособност в света, доходите да достигнат до 60% от средните за Европейския съюз, спешната помощ да е достъпна от всяка точка на страната за минути.
Като министър обещанията му за сроковете на изпълнение на инфраструктурните проекти са били по-реалистични от казваното от Борисов, отбелязват Асен Генов и Константин Павлов, създателите на politikat.net.
От сайта са изпратили запитвания до министрите, които дават най-много обещания. Отговори са получили от министерствата на вътрешните работи, на културата, на образованието и на финансите.
Като най-интересен Генов и Павлов определят отговора от просветното ведомство на Сергей Игнатов, който е обещал да върне в страната много българи от чужбина и го е отчел като вече свършен факт.
"Движението към България през последните години нараства. По данни на Института за изследване на обществата и знанието към Българската академия на науките близо 400 000 българи са се завърнали от чужбина у нас заради кризата в последните три години", казват от министерството на образованието.
150 000 българи са се завърнали от Гърция и 200 000 от Испания. Останалите са от различни краища на света, поясняват от министерството, като се позовават на информация, потвърдена и от проф. Духомир Минев института към БАН.