
Само за ден най-новата група във фейсбук събра 4500 поддръжници. "Да накажем убийците на Дани" е създадена от приятели на семейство Доневи, които загубиха 2-годишния си син Данаил след операция.
27-годишните Стоян и Радослава искат истината да излезе наяве. Техният случай отключи стотици разкази на хора, които са пострадали от бюрокрацията и немарливостта в болниците.
"Една жена ни писа, че също е загубила така детенцето си преди година, но е нямала сили да го оповести. Друга описва случай с майка си. Системата е сбъркана и не работи добре", казва покрусената Радослава.
Когато влиза вкъщи, тя целува снимката на Дани на некролога. Из двора в градината стоят още неговите играчки. В стаята е последната снимка на тримата заедно - на 5 април, когато Данаил станал на две годинки.
На 18 април момчето играло мач с татко си.
В 3 през нощта на 19-и обаче детето получава болки в корема. Изведнъж започва да се върти и да повръща.
В 6 ч Радослава звъни на джипито на Данаил, което е втора смяна. Педиатърката в кв. Владиславово д-р Вороневска назначава по телефона хомеопатични свещички срещу повръщане.
В ранния следобед, когато отиват при нея, лекарката пуска веднага изследвания за кръвна картина и пише направление за спешна хоспитализация. По нейна преценка заради повръщането детето има признаци на обезводняване и това е особено опасно.
В 15,30 чродителите отиват в детския спешен кабинет в болница "Св. Марина". Там дежурен е специализантът по детски болести д-р Мехмед Алиев.
"Той изобщо не прегледа Дани и ни каза, че нямат места. Питахме къде да потърсим помощ, идваме от Владиславово. Лекарят спомена, че трябва да му се сложат системи, които стрували 40 лв. Бяхме готови да платим веднага, но той започна да увърта и ни прати в болница "Св. Анна", разказва майката.
В медицинската документация на детско спешно в "Св. Марина" обаче пише, че д-р Алиев е прегледал Данаил. Според него детето е в "задоволително общо състояние без данни за дехидратация и остър хирургичен корем".
По-късно вътрешна проверка на болницата ще установи, че в отделението е имало свободни легла и докторът напразно е отпратил детето.
16,30 ч. Носят Дани в "Св. Анна". "Лекарката казва - идете на регистратура, чакайте пред спешния и пак минете на регистратура. Данаил продължи да повръща и на опашката пред гишето.
Добре че хората ни пуснаха без ред. После се лутахме из лабиринта от сгради половин час, докато намерим детското отделение. По погрешка влязохме в инфекциозното. В такова тежко състояние не ни придружи медицинско лице", разказва бащата Стоян.
17,15 ч. Назначават на Данаил антибиотици и дехидратиращи лекарства и го слагат на системи.
Вечерта на дежурство в отделението на "Св. Анна" застъпва пак д-р Алиев.
"По закон няма проблем един и същи лекар да дава дежурства в две болници. Стига да не ползва клинични пътеки и в двете", смята д-р Веселин Балкански, началник на регионалната служба по здравеопазване.
Медицинският управител на "Св. Анна" доц. Лидия Петкова пък обяснява: "Той е назначен при нас с постоянен трудов договор от 1 октомври м.г. и трябва да дава дежурства в нашата болница. Специализант е по детски болести, каквато специализация ние нямаме, и може би затова дава дежураства и в "Св. Марина".
19 ч. Дани започва да повръща слуз с тъмнокафяв цвят. Майката вика лекаря, той я разпитва какво е яло детето. Казва й: "Вземете чиста салфетка и ми покажете каква слуз повръща." После показва "материала" на сестрите и ги пита на какво им прилича. Предполага, че кафявият секрет е заради никненето на зъби.
Около 0 ч на 20 април Дани започва да повръща фонтанно. Д-р Мехмед Алиев решава, че детето трябва да се отведе в "Св. Марина". Данаил постъпва там при д-р Петър Костадинов. Родителите дават шишенцето с кафявата слуз, но никой не му обръща внимание и го хвърлят. Две лекарки продължават да го лекуват с антибиотици и рехидратиращи медикаменти.
Момчето вдига температура. "Лекарят отиде да спи, въпреки че детето беше неспокойно с болки и 24 часа не беше спало.
Будих лекаря няколко пъти, той виждаше, че Дани е зле, но нито назначава спешни изследвания, нито търси консулт с друг. Дани се мъчи цяла нощ", разказва Радослава.
20 април, 8 ч. Правят рентгенова снимка на детето. "Дани вече нямаше сили да повръща, слузта просто се стичаше от устичката му. За всички изследвания сме го носили по стълбите на ръце", споделя майката.
11 ч. Качват Дани на 5-ия етаж в ДОРИЛ - интензивно детско отделение. Настаняват го в стая с дете с бронхит и с бебе с обрив и температура. Там разпитват родителите отново какво е ял.
12 ч. Правят втора рентгенова снимка на Дани, но според хирурга д-р Пламен Кокенски няма нищо обезпокояващо.
Детето продължава да поддържа висока температура. Лекарите пращат бащата да купи термометър и свещички за сваляне на температурата. "Вътрешна проверка установи, че болничната аптека е била заредена с термометри и свещички", казва проф. Красимир Иванов, изпълнителен директор на "Св. Марина".
В 15 ч коремчето на Дани вече е подуто като плондер и то не дава да го докосват. Майка му го сваля на ръце до операционната:
"Лекарите се караха поне 10 минути в коя операционна да внесем Дани. Единият крещеше: "Аз моята операционна не си я давам". Ние стоим, чакаме и се молим да побързат."
18 ч. След 3-часова тежка операция изнасят Дани от залата. Лекарите установяват вродена аномалия на тънките черва Мекелов дивуртикул. Тя е довела до тежко усложнение - непроходимост на червата и некроза на голям участък.
"Има рискове при тази патология. При подобно усложнение смъртността може да достигне 50%" - обяснява хирургът д-р Пламен Кокенски. - Ние сме направили всичко възможно, максималното от хирургична гледна точка. Не смятам, че има забавяне при хирургичната намеса. Но има неща, които не са в нашата власт."
Медицинска сестра изнася току-що оперирания Данаил на ръце, увит в одеяло. Сестрата не носи маска на лицето. Настаняват го в същата стая при детето с дихателно заболяване и бебето с температура.
През нощта Дани гори. Радослава вика дежурни лекари и сестри, но нищо. “Ръцете му бяха изстинали. Опитваха се да му вземат кръв, а пръстчетата му не пускаха. Тогава пък ни пратиха за други свещички срещу температура. Пазим си касовия бон за всичко", разказва бащата Стоян.
"Краченцата му станаха на петна. Лекарките все повтаряха "лоша периферия", но нищо не правеха. Започна да забелва очите - никаква лекарска намеса", спомня си майката.
21 април, 5,30 ч. Свалят Дани от детското интензивно отделение в реанимацията. Лекарите там се борят за живота му. Д-р Желязков казва на родителите, че детето от 45 минути е било в кома. Сърцето му било здраво, но другите органи не работели.
6,30 ч. Дани издъхва от септичен шок.
"Детето се мъчеше пред очите ни и никой не му помагаше. Ще се борим други майки и бащи да не пострадат и да не изгубят децата си. Пари да бяха поискали, щяхме да намерим, само да го бяха спасили", казва Стоян.
Както "24 часа" писа, четирима шефове на детски клиники в болница "Св. Марина" и главните сестри са отстранени от работа. С дисциплинарни наказания са д-р Алиев, хирургът д-р Кокенски, д-р Петър Костадинов, Красимир Георгиев и Антоанета Иванова. Експертна комисия очаква от тях писмени обяснения.
Семейство Доневи ще търси възмездие в съда. Те искат ясно да се каже защо си отиде Дани.
"Събираме материали по случая с 2-годишния Данаил. По сигнала на родителите се води досъдебно производство за предизвикана смърт по непредпазливост срещу виновно лице", каза говорителят на окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров. Агенция "Медицински одит" също проверява случая.
Заради проверките лекарите са пестеливи на коментари. Някои дори са излезли в болнични.