
Животът на 3462-ма българи и чужденци, пребиваващи у нас, е “Биг Брадър”.
Толкова са подслушваните и следени хора през 2009 г. Едва за 1234 от тях използваните специални разузнавателни средства (СРС) сочат данни, че са извършили тежки умишлени престъпления.
Повечето от заподозрените са разработвани с няколко СРС-та едновременно. Изводът е на комисията за контрол на СРС към парламента, според чийто доклад съдът е разрешил 10 019 СРС-тата, поискани от МВР и ДАНС през м.г.
От днес се очаква техният брой рязко да скочи, тъй като е в сила новият текст от Наказателнопроцесуалния кодекс, даващ право на съда да постановява присъди само върху показания на анонимен свидетел и данни от СРС. "Съдът няма как да се произнесе по годността на събраните данничрез СРС. У нас няма лаборатория, която да гарантира автентичността им, призна шефът на наказателната колегия на Върховния касационен съд Гроздан Илиев.
Той гарантира обаче, че нито един съдия няма да произнесе осъдителна присъда, ако двете основни доказателства не са подкрепени и от други факти.
В момента секретните дела, стигнали до последна инстанция във ВКС, са 77. Най-много папки с гриф "Строго секретно" и "Секретно" влизат в Софийския градски съд, той разрешава повече от 1/3 от исканията за подслушване и следене.
Обикновено хората, за които не се съберат достатъчно данни, че са престъпници, никога не разбират, че интимните, служебните и семейните им отношения в продължение на 2 до 6 месеца (толкова е срокът за използване на СРС) са били достояние на разследващите органи.
Информацията се унищожава от служителя, поискал СРС-то, седем дни след прекратяване на подслушването.
Спецтехника изтрива записа от аудио или звуковия носител, а машина за рязане унищожава докладите на агента под прикритие или външния наблюдател.
Контрол как и дали се случва това могат да осъществят единствено петимата депутати от нарочната комисия в парламента.
В 80% от случаите СРС-то е подслушване на телефони - мобилни и стационарни. В останалите се прилага: външно наблюдение, което включва филмиране и записване, стационарно подслушване (оборудване на помещения с бръмбари), маркиране на вещи и пари, както и внедряване на агент под прикритие.
Превърне ли се във веществено доказателство, получено чрез СРС, се правят два екземпляра.
Единият се прилага към делото, а другият влиза в специалната каса на шефа на окръжния съд, разрешил ползването му. Така уличаващите доказателства за извършени отвличания, умишлени убийства, пране на пари, грабежи, търговия с наркотици, вземане на подкупи се съхраняват 15 г. след приключване на делото или окончателното влизане на присъдата в сила.
Това малко известно обстоятелство стана повод за скандал между прокуратурата и арх. Георги Янев - основен свидетел по делото срещу подкупните чиновници от Пътния фонд Иван Владимиров и Любомир Лилов.
10 хил. лв. от общо белязаните 25 хил. лв., с които беше заловен шефът на дирекция Лилов, бяха предоставени на разследващите от изнудвания специално за акцията на 23 януари 2008 г.
Оказа се, че полицията не разяснила на архитекта, че белзязани веднъж банкнотите ще му бъдат върнати едва след окончателното приключване на делото.
В мотивите си съдът, който наложи 4 г. затвор за Иван Владимиров, сочи като важно доказателство за вината му и записа, направен с микрофон под сакото на архитекта.
Янев: Значи приготвил съм ти двадесет и пет, както ми каза.Лилов: Чакай да се обадя на Иван да пуска веднага документите.
Директорът Любомир Лилов отнесе само условна присъда въпреки архивирането на крилатата му фраза:"Шефът е железар. Работа се върши со дупе и со много пари. Имаме твърда тарифа - 50 хиляди. Не си нито първият, нито последният."
Органът, който може да иска ползване на СРС от съда, е служител на ДАНС, БОП или на някое от териториалните управления на дирекцията на полицията.
Върху всяко искане обаче стои утвърждаващият подпис на директора на ДАНС, вътрешния министър или упълномощен от тях служител.
Наскоро бе повдигнат въпросът как ще се тълкуват данните от СРС, за които има вероятност да са манипулирани. Например ще бъде ли доказателство записът, направен в килията на арестант от "Октопода", на който той твърди, че държи "трички гласа във Висшия съдебен съвет". Предполага се, че Алексей Петров е знаел, че го подслушват. Въпреки това обаче наблюдаващият прокурор по делото бе сменен, след като Петров бе записан да казва: "Само да остана половин ден в килията с този прокурор, да видите какво ще му се случи."
Но бившият съветник на ДАНС направи изказването си преди 28 май. Т.е. преди влизането в сила на промяната в НПК, според която всички данни от СРС ще могат да се прилагат като доказателства и по други тежки умишлени престъпления. Иначе на Петров щеше да му се наложи да стиска палци на въпросния прокурор да не му се случват лоши неща за в бъдеще.
След промяната в закона за електронните съобщения разпечатките от телефонни разговори и интернет контакти, или т.нар. трафик данни, се разрешават от районните съдилища.
Техният брой е 5450 за м. г. Чрез този метод за разследване стана ясно, че бизнесменът Красимир Георгиев - Красьо е разговарял по телефона с кандидати за ръководни постове в съдебната система около датите на конкурсите във ВСС.
Какво точно са обсъждали, остава загадка, тъй като разследването за търговията с влияние в съдебната система започна, след като Красьо бе осветен от висшия магистрат Иван Колев.
Депутатите от комисията за контрол на СРС към парламента поискаха преди дни лимит за СРС-та, както и финансова обосновка от органите, които ги прилагат.
Според Димитър Лазаров от ГЕРБ ще се наложи и промяна в закона, така че срокът им за съхранение да се сведе до 5 г. след окончателното влизане в сила на присъдата.