Кириакус Кирияку: Две пийпълметрии работеха в Полша заедно 20 години
16.11.2015 17:42; Паола Хюсеин“Нилсен” ще мери тоталната аудитория - кой къде какво гледа на всички видове екрани, казва изпълнителният директор за Източна Европа на компанията
- Защо сте в София, г-н Кирияку?
- Като оставим настрана факта, че много ми харесва в София, дойдох заради едно обещание, което дадох тук преди няколко месеца. Тогава казахме на медийната индустрия, че ще се върнем с нови решения и продукти за нея. Така че дойдохме да ги представим - те са неща, чрез които рекламодателите и рекламните агенции могат да похарчат парите, отделени за реклама, по най-добрия и ефикасен начин.
- Какви са съвременните тенденции в пийпълметрията, очевидно не става вече само въпрос за тв рейтинги?
- Става много интересно. Разбира се, че не са само тв рейтингите. Наскоро обявихме в САЩ, че работим върху продукт, който нарекохме тотална аудитория (total audience). Това означава, че ще мерим всичко - едновременно линейните и динамичните видео и телевизия (линейните са тези, които операторът излъчва по програма с часове, динамичните - това, което човек сам избира кога и как да гледа - б.а.). В тези тотални измервания включваме и съдържанието, и дигиталната реклама - всичко, което се гледа по някакъв начин върху всички видове платформи. Това е нещо, което индустрията чака от години. САЩ ще са първите, като там ще се тества през декември, а официалните измервания ще се правят от догодина. Затова тази новина е толкова вълнуваща за индустрията. Същевременно гледаме напред да въведем технологията и в други части на света, включително и Европа.
- Вие ли сте първата компания в света, която предлага такъв продукт?
- Да. Има голямо напрежение в САЩ покрай този продукт.
- Защо?
- Всеки очаква да види как изглежда неговата компания, ще се промени ли и как начинът, по който рекламодателите харчат парите си. Идва време, в което те ще държат по-голяма сметка на агенциите за вложенията си в реклама, за да имат по-добра възвръщаемост. Предполагаме, че новият ни продукт ще ни даде преднина пред останалите компании за няколко години напред. Вълнуващи времена са.
- Кога този продукт ще бъде достъпен и в България?
- Много е трудно да се каже отсега. След САЩ ще започнем нашето разширяване по света от Полша, където той ще тръгне също догодина. Според това колко бързо можем да го включим на другите пазари, той постепенно ще стане стандарт навсякъде, но още не можем да кажем конкретни срокове.
- В България в момента има две пийпълметрични валути, които създават доста проблеми. Защо компанията ви влезе у нас, знаейки, че вече има една работеща система?
- Нямам отговор на вашия въпрос, тъй като, когато дойдохме във вашата страна, вече имаше две компании, две валути на пазара. “Нилсен” придоби чешката компания “Медия рисърч”, в която сега държи мажоритарния дял. Така че на практика наследихме България. Оказа се, че е много добър продукт, методологията отговаря на нашите стандарти и изисквания и правим добър бизнес тук.
- Как може да бъде разрешена ситуацията с наличието на две валути за тв пазара?
- Знам и съчувствам на всички играчи на пазара, тъй като двете валути създават напрежение и объркване. Това не е нещо, което може да бъде решено едностранно. Трябва да се направи от всички участници с доброто намерение да се даде на пазара възможно най-качественото измерване.
Ако се върна на въпроса ви дали е добре да има две валути в пийпълметрията, да не забравяме, че държави като Полша също ползваха две мерни системи за дълги години, мисля, че за двадесет. Беше само преди 3 или 4 години, когато “Нилсен” остана единствената пийпълметрична система там.
- Има ли някакви промени в традиционния начин на гледане на телевизия?
- Това, което се случва в САЩ, е много вероятно да се отрази и на европейския пазар. Преди 12 години в Щатите хората на средна възраст прекарват по 45-46 часа седмично с медия - гледат телевизия или слушат радио. Днес те гледат средно 67 часа, което е 40% ръст.
При гледането на телевизия има спад, но не драматичен - с някакви два процента. Новото е, че на върха сред медиите са таблетът, компютърът, смартфонът. Именно заради тях рязко нарасна консумацията на медии.
В момента има много дискусии в САЩ, че човек няма да има нужда от традиционната телевизия, но все си мисля, че големият екран на телевизора няма да изчезне. Може би ще се промени начинът на използване, ще остане само за кабелна или сателитна телевизия, но ще продължи да има значение.
-
Глобиха нелегален ресторант във Варна
-
Белгия предлага пътуванията за развлечение в ЕС да бъдат забранени
-
Внимателно карайте на виадукта при км 13 на магистрала "Тракия" към София
-
Кристиан Николов към близките на Милен Цветков: Съжалявам за случилото се
-
Проверявани за бракониерство край Стражица: Излязохме да търсим чакали!
-
Ивайло Петев пое националния отбор на Босна и Херцеговина
-
Управителят на Нова Броудкастинг Груп се оттегля заедно с братя Домусчиеви
-
Александър Велев за доклада на Сметната палата: Грешките на медийния закон не може да се вменяват на ръководството на БНР
-
КЗК разреши "Юнайтед медия" да придобие „Нова Броудкастинг Груп“
-
Ивайло Данаилов, издигнат от БСП, и Кирил Вълчев в надпревара за шеф на БТА
-
Ирен Кривошиева без конкуренция за новия сериал на bTV “Белези”
-
Кирил Вълчев предложен за шеф на БТА от ГЕРБ
-
Прогнози 2021: Новият тренд – глобални компании обръщат поглед към Източна Европа
-
Любомир Аламанов, Николай Неделчев и Максим Бехар ще следят за етиката на пиарите
-
Прогнози 2021: Отпадат агенции не защото не стават, а заради проектите си с хора
-
Прогнози 2021: Рекламите не са спрели, защото индустрията има уроците от първата вълна
-
Прогнози 2021: Само рекламите в дигиталните медии ще отчетат може би повишение от 4%
-
Прогнози 2021: Сигналът, че облаците се разпръсват, ще дойде от банковия сектор