
През есента ще започне преброяването на кафявите мечки у нас. Това каза екоминистърът Нона Караджова по време на отчета на ведомството й за едногодишното управление.
След като се изясни броят на животните, щяло да се даде разрешение за по-голям отстрел. Другият вариант бил да се изселят мечките по различни райони на България и Европа.
Караджова заяви, че краткосрочните мерки за намаляване на опасността са фотокапани и информационни брошури, в които е обяснено на хората как да се пазят. Също щели да се раздават спрейове за защита, а еколози да правят мониторинг в териториите, заселени от мечки.
Между 15 и 18 млрд. лв. били нужни, за да се оправят проблемите във водния ни сектор. Парите били необходими за подмяна на ВиК мрежи, строеж и ремонт на пречиствателни станции за питейна и отходна вода. Според Караджова средствата можело да дойдат от няколко места - от бюджета, от поскъпване на услугата или от отдаване на концесии.
Тази седмица ще бъде окончателно приет законът за водите. Той ще ограничи строителството на вецове в зоните на "Натура 2000", на реки с малък отток или там, където има опасност за биоразнообразието.
Проучване на ЕСТАТ, поръчано от МОСВ, сочи, че 9 от 10 българи са за въвеждането на общественополезен труд за нарушители на еконормите. Същото проучване обаче показвало, че 2/3 от нашенците не събират боклука си разделно в цветните контейнери, за да бъде рециклиран. Министерството има вече Зелен телефон (02/988 82 05) за сигнали за замърсяване на околната среда.