Недостигът на квалифицирана работна ръка, бавното обслужване от администрацията, както и нелоялната конкуренция от сивия сектор са сред най-големите пречки в дейността на фирмите. Това показват резултатите от анкетата на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/ сред членовете на Палатата. Целта на проучването са оценките на фирмите за условията за бизнес и инвестиране в България. Анкетата е направена по електронен път в периода 24-28 април.
Над 90 на сто от работодателите, участвали в анкетата, изпитват затруднения при намирането на кадри. Според 80 на сто от анкетираните административното обслужване е бавно, а затруднения създава и постоянното изискване на документи на хартиен носител, с печат, които дублират електронните, както и неспазването на срокове за отговор от институциите.
Честите промени в законите и наредбите, създаването на нови правила, корупцията в обществените поръчки, разрешенията за строителство и присъединяване към електроразпределителната и ВиК-мрежата, също са отбелязани като проблемни области от компаниите.
Повече от 80 на сто от анкетираните дават отлична или добра оценка за ставките за корпоративния и подоходния данък, както и за финансовата стабилност на страната - условия, от които зависят бизнесът и привличането на инвестиции в страната. От друга страна, множество негативни оценки има за образованието и за съдебната система.
За сравнение спрямо резултатите от подобно проучване от 2015 година най-отчетливо подобрение показва оценката на бизнеса за финансовата стабилност на държавата /2017-а: позитивни оценки от 83 на сто, при 35 на сто през 2015 г./, а влошаване проличава най-вече при оценката за таксите, събирани от администрацията /2017-а: позитивни оценки 48 на сто, при 64 на сто през 2015 г./.
През 2017 година намеренията на фирмите предимно се отнасят до търсенето на нови пазари - при 86 на сто и инвестиции в обучението на служители - за над 2/3 от анкетираните.
Запитани да посочат конкретни предложения как може да се съживи развитието на индустриалните зони у нас, членовете на БТПП поставят като нужни: осигуряването на кадри с подходящо образование, изграждане на адекватна инфраструктурата /пътища, ж. п.-инфраструктура, пристанища, интернет свързаност и др./, улеснен достъп до административни услуги и пълно съдействие от местните и държавните органи, както и данъчни преференции.
Анкетираните смятат, че повече инвестиции в България ще има, когато електронното правителство стане факт, а образованието подготвя нужните кадри за бизнеса. В посока към привличане на повече инвестиции са и мерки за данъчни преференции и по-ниски осигуровки. За да се насърчат инвестициите, фирмите смятат, че има необходимост от подобряване на конкуренция, в т. ч. по-сериозна работа на държавните контролни органи: КФН, КЗК, КЗП.
-
Руски села са били обстрелвани от страна на Украйна, казват руски областни управители
-
Бащата на футболиста Йомов стрелял по врагове на своите синове, които ги набили? Скарали се заради ЦСКА (Обзор)
-
Австрийският канцлер Нехамер: Нямаме намерение да се присъединяваме към НАТО
-
Верстапен може да остане в “Ред Бул” до края на кариерата си
-
Амбър Хърд призна в съда, че е лъгала под клетва
-
Приложение в телефона премахва съседските кавги с един клик
-
Индиецът Балийш Шарма поема ръководството на "Йеттел" и Би Ти Ви
-
Финалът на Евровизия тази вечер - фаворити са Украйна, Великобритания, Швеция и Италия
-
Стефана Здравкова – втората жена след Силва Зурлева, която поема “Нова” (Обзор)
-
Стефана Здравкова е новият главен изпълнителен директор на Нова Броудкастинг Груп
-
Google ще плаща на над 300 медии в ЕС за тяхно съдържание
-
Аня Пенчева изгрява в розово във втория сезон на “Съни бийч”, Въргала ще й е съпруг
-
Рекламният фестивал ФАРА приема заявки за участие до 21 април
-
Д-р Александър Христов: В PR-а си толкова добър, колкото е последната ти идея
-
Инициатива: 4 април да стане ден без тролове и коментари в социалните мрежи
-
Започва конкурсът Young Lions Bulgaria 2022
-
Томислав Цолов: Русия загуби медийната война
-
Д-р Александър Христов: Пиарът може да препоръча спиране на кампания по време на война