Кметове: Не трябва София да накърнява интересите на останалите
26.02.2018 15:20; Виктор Иванов, Девора Недялкова- Юлиян Найденов, кмет на Силистра
- Корнелия Маринова, кмет на Ловеч, подкрепи визията на регионалния министър за вариант 2.
- Географът Боян Кулов твърди, че София трябва да има възможностите да се развива и без еврофондовете
- Регионалният министър Николай Нанков е твърд привърженик София да не бъде самостоятелен район
- ЦВЕТАНА ЯНЕВА
- Николай Нанков разговаря с кметицата на София Йордана Фандъкова.
„Дойдох на дискусията с ясното послание, че общините в Югозападна България искаме София да е извън нашия район и да е самостоятелна.“ Това каза кметът на Кюстендил Петър Паунов в дебата за новото райониране на страната, което предлага регионалното министерство. Дискусията бе организирана от „24 часа“ и министерството.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов заяви, че е необходим допълнителен анализ, за да се намери начин да не се накърняват интересите на София или Кюстендил. Негативните тенденции, два програмни периода общините от Кюстендил бяха извън програмата за развитие не селските райони. Трябва анализ и подход, който да осигури достъп до европейски средства.
Кметът на Ловеч Корнелия Маринова подкрепя визията на МРРБ за вариант 2. Процентът на БВП щял да даде конкретни факти за икономическо развитие.
Регионалният министър Нанков коментира, че подобни политики изискват сериозни дебати, а не крайни мнения.
"Истината е винаги посредата. Говорим много за БВП, за отделните региони, области. Бъдеща кохезионна политика ще има, въпросът е колко, какво и как. Решенията ще се вземат на Европейско ниво. Икономически показател ще определя в бъдеще интензитета на помощта на база на това дали са в изостанал, в преходен или развит район", каза Нанков.
Не само БВП трябва да разглеждаме като икономически индикатор, добави той и даде пример с Кюстендил. Проучване показало, че там заплатите са със 100 лв. по-ниски спрямо тези Ловеч, който е част от най-бедния регион-Северозападния
„Най-добри чувства към София и Северозапада, но да не забравяме Североизтока. Ако говорим за Тракия и Хемус, то Дунав е най-малко ползваната магистрала. Към момента има региони, в които могат да се вземат решения с много по-малко финансови средства и да се решат проблемите на живеещите. В изостаналите райони не са необходими големи средства, за да се реагира бързо и да се задържат хората, които в момента са там. За втория вариант ме притеснява, че колаборацията между общините ще е много трудан, защото се очертават големи райони“, каза пък кметът на Силистра Юлиян Найденов.
Естествените сдружавания на общините следвали логиката на един от предложените вариант.
"Исторически е онаследено сдружаването и на географски признак и по транспортни връзки.
Темата за финансовата децентрализация се коментира от 10 години. Водят се експертни, научни спорове по темата за административната реформа, меко казано да консолидираме общинско
По какъв критерий ще го направим. Има общини, които имат огромен набор от функции, които изпълняват перфектно. Други имат сериозни трудности да изпълняват функциите си, темата е широкоспектърна", каза Нанков.
Западна България е големият въпрос. София трябва да излезе от този район, защото в момента има голям дисбаланс. Изваждайки столицата, тя ще има да се развива не като слаборазвит район, а ще получи достъп до програми, насочени към по-силните центрове, препоръча Стелиян Димитров от Софийския университет.
Регионалният министър Нанков обаче му отговори, че богатият, каквато е София, трябва да бъде пример за всички останали в региона и да генерира инерция в тях.
„Не трябва да се фокусираме само върху София, коментирайки я обаче трябва да сме много обективни. Аз съм твърдо София да остане част район, а не като самостоятелна единица“, заяви още регионалният министър.
Проблемът с превръщането на София в толкова по-напреднал от останалите район, който привлича огромна част от населението е заради липсата на балансирано развитие, каза още Димитров. В момента района на София е до Кресна, допълни преподавателят от СУ.
Не е ли моментът да се свърже регионалното развитие с финансовата децентрализация, попита пък Цветана Янева от българо-австрийска консултантска компания. Тогава София ще има достатъчно пари да финансира собствените си проекти и да не разчита на европейското финансиране, допълни тя.
Сдружението на общините е обсъдило първоначалните десет варианта, тези около които са се обединили почти напълно съвпадали с финалните предложения на министерството, коментира изпълнителната директорка на НСОРБ Силвия Георгиева.
"Трябват райони с добре балансирано население, за да не се налага скоро пак да прерайониране на база демофрафия. Трябва устойчив вариант за поне 20 години", каза тя.
Вариантът с пет района предлага сравнително добро балансиране между общините. Този с четири района от сдружението отчитали като приемлив, следвал естественото деление на общините. Такива били Асоциацията на Дунавските общини, на тези в Тракия и т.н.
Ще бъдем максимално активни и по райони, за да изберем най-консенсусното решение, каза Георгиева.
За общините е важно районите да са с добре балансирани, заяви още Георгиева.
София има достатъчно капацитет за собствено развитие и да може да бъде отделен район, коментира и географът от БАН Боян Кулов.
Ирина Топчийска от УАСГ също предложи държавата да мисли за повече финансова децентрализация и ново териториално деление на държавата.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
8 чаши вода на ден лекуват
-
Николай Урумов влезе в епохата на класическия Сатиричен театър
-
Софи Маринова и Гринго с турне и меден месец в САЩ
-
Ицо Хазарта в новата си песен: Дали рапът умря (Видео)
-
Скривалище на Апостола изскочи от реставрирания дом на Христо Иванов-Големия
-
Люси Дяковска с Мели на Канарските острови
-
Пазете от увреждания майките по време на транспорт
-
От 18 март се приемат заявления за застраховане на селскостопанска продукция
-
Производителите на картофи ще получат 1,6 млн. лева за борба с вредителите
-
Фонд "Земеделие" компенсира унищожени от бедствия животни и кошери през 2018 г.
-
Всички български фирми на Gulfood в Дубай договориха сделки
-
Проекти с до 33 точки, включително по стария прием на 4.1, получават финансиране
-
Сделката за Нова тв ще приключи до 4 месеца
-
Кирил Домусчиев купува Нова тв, тя за първи път ще е българска
-
Виктория Бехар стана част от новинарския екип на Нова тв
-
Христо Димитров: Чисто новата тв “Българе” тръгва на 26 февруари (Видео)
-
Победителят в конкурса “Пролет” на БНР ще пее в “Евросоник”
-
Журналисти на свободна практика отидоха при БСП за едно, а (не) се разбраха за ЦИК
-
Dentsu Digital Camp 2019 представя разрушителната сила на трансформацията като средство за устойчиво бизнес развитие
-
3,8% ръст на рекламата през 2019 г., 6,9% - за България
-
Онлайн и преса - най-доброто съчетание за реклама през 2019-а
-
Божана Кацарова от “Мастършеф” направи рекламна агенция за храна
-
Милена Ташева е новият партньор в дигиталната агенция BookMark
-
Свилен Стрезов от Асоциацията на рекламодателите: Очаквам промени в собствеността на телевизиите през 2019 г.