ГЕРБ и БСП се скараха заради промени в правилника на парламента

Снимка: Архив

Промени в правилника на парламента, свързани с дебата по доклада на правителството за приключилото българско председателство на Съвета на ЕС, който ще бъде представен в петък, доведоха до противопоставяне на ГЕРБ и БСП, предаде БТА.

Мнозинството отхвърли искането на левицата след отговорите на министрите на въпроси на депутати да има и отношение по тях в рамките на две минути за всяка група. Тогава дойде и предложението на социалиста Георги Свиленски, също подложено на гласуване и отхвърлено от залата - да бъде записано в правилника, че БСП има нула време, а ГЕРБ - 20 минути.

В предишните три парламента няма практика за отношение след изказвания на министри, включи се в дебата председателят на 43-то Народно събрание Цвета Караянчева. Тя потвърди, че управляващите не се стремят да цензурират опозицията, както смята левицата. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов, вносител на промените, разясни, че няма как след министрите да има отношение.

За да има баланс, председателят на външната комисия Джема Грозданова /ГЕРБ/ предложи разпределението на времето да е 7 минути за изказванията на ПГ, след това по три минути за отношение на всяка група - също отхвърлено от залата.

Така при представянето на доклада за европредседателството ни в петък премиерът ще има 10 минути. В рамките пак на 10 минути може да има изказвания от парламентарните групи - по един представител от всяка, както и един независим - 2 минути.

НС няма да приеме решение. Право на отношение имат и евродепутатите, присъстващи в пленарната зала.

Мнозинството гласува "за" предложението на ДПС отговорите на министрите на въпроси, поставени в изказванията, да са общо 10 минути, а не по 10 минути, както беше първоначалният проект.

Българската фигуристка Александра Фейгин се класира на историческото 17-о място на световното първенство в Сайтама (Япония). 16-годишната Саща се представи отлично във волната програма, като записа 108,62 точки. Тя събра обща оценка 165,31 т. Така се предвижи с три места напред спрямо класирането си след кратката програма.

Голмайсторът на "Милан" Кшищоф Пьонтек се развихри и за националния отбор на Полша. Той заби единствения гол за успеха с 1:0 над Австрия като гост. Пьонтек се появи като резерва след час игра, а само десет минути по-късно се разписа с глава. За талантливия футболист това беше едва трето участие в националния тим, но той вече има две попадения.

Финалистът от последното световно първенство Хърватия се измъчи яко при домакинството си на Азербайджан. "Шахматистите" стигнаха до труден успех с 2:1 след обрат. Изненадващо гостите започнаха по-добре. В 14-ата минута удар на Рамил Шейдаев бе спасен от вратаря Ловре Калинич. Пет по-късно отново той вече празнуваше втория си гол с екипа на своята