Учат баби на компютри, за да си говорят с внуците
22.07.2019 07:13; Цветелина СтефановаПлащат стипендия, нощувка и храна на безработни да се преквалифицират
Държавата ще учи възрастните хора на IT умения, за да могат да се справят с компютри, но и да говорят с внуците в чужбина.
Идеята е хората над 55 г. да придобият базисни умения по компютърни технологии, за да се адаптират към технологичната революция и да не изостават от младата работна ръка.
Децата на много възрастни са в чужбина и им изпращат модерни смартфони и таблети, за да могат да говорят и да им пращат снимки. “Те обаче се притесняват да ги използват, защото са много далечни за тях”, обясни Любов Попова, която е шеф на държавното предприятие “Българо-германски център за професионално обучение”.
Уроците ще дават на бабите умения как да си включат таблета или лаптопа, да прочетат новините в интернет и да отварят и изпращат снимки.
Едва 22% от възрастните хора у нас имат достъп до модерни технологии и интернет. Докато при останалите държави от ЕС техният дял е над половината.
19 хил. безработни и неактивни хора са преминали през различни обучения в последните 7 години, за да се преквалифицират. Хората без работа, които искат да учат нов занаят, получават и стипендия от 8 лева на ден. Освен разходите по курсовете държавата плаща и нощувка със закуска в общежитията на българо-германския център. Поема и транспорта до един от петте центъра за обучение в Пазарджик, Плевен, Стара Загора, Царево и Смолян.
За да се включи в квалификационен курс, безработният подава в бюрото по труда, където е регистриран, заявление по образец и копие от документа за завършено образование. Документите се придвижват по служебен път.
В Плевен безработните може да учат компютърни и икономически професии. Там има зали оборудвани с мултимедийна техника, компютърна лаборатория и 10 учебни работилници.
В центъра в Пазарджик пък учат секретарски и офис дейности, приложна информатика, Аудио-визуални техники и производство на медийни продукти. Половината от курсистите там са работници, които искат да надградят уменията си. Металотехника, инсталации, автомобилна и ортопедична техника пък са специалностите в Стара Загора. Докато в Царево те може да учат морски туризъм, фризьорство или маникюр. Готварство и зимен туризъм пък са специалностите в Смолян.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Учени са изписали „Т-34“ върху бялата мечка в Чукотка (Видео)
-
Учени призоваха за регулация на усъвършенстването на изкуствения интелект
-
Славчо Атанасов: Пловдив ще тегли заема на века, ще го връщат следващите 6-има кметове
-
Фронтекс: Броят на мигрантите по източния маршрут нараства
-
Пускат "Матрицата 4" през май 2021 г.
-
Посланикът на САЩ в Атина подкрепи Гърция за Източното Средиземноморие
-
Това лято в Русия пчелите бяха подложени на мощна химическа атака
-
Най-големият сервизен център в Североизточна България отвори врати
-
България дава под съд пакета "Мобилност"
-
Работодателите отново не приемат да заплащат първите три дни болнични
-
Топло ли им е на пуйките в зимната птицеферма?
-
Вижте първенеца на Аграрния университет, 590 се дипломираха, министър Танева ги поздрави