Над 2 млрд. фалшиви профила във фейсбук са изтрити тази година
28.07.2019 06:00; Митьо МариновПредимно деца между 16 и 18 г. си създават лъжлива самоличност.
Някои печелят пари, а други бягат от реалността
Симона и Ивелина са едва на 12 г., когато създават първия си фалшив профил във фейсбук. Измислят си име, град, години и така Петя Тодорова на 18 г. от Бургас става почти реална, но само онлайн. Двете приятелки започват всичко на шега, просто за забавление, но едва две години по-късно вече са създали 7 профила и всички с крадена самоличност.
Момичетата вземат снимки от други социални мрежи като инстаграм. Стремят се да крадат фотографии на популярни руски моделки, защото не са толкова разпознаваеми в България. Симона успява да развие единия от фалшивите си профили дотолкова, че фейсбук ѝ забранява да приема повече покани за приятелство.
“Имах над 5 хил.
приятели и ме следваха
над 20 хил. души
Получавах над 3 хил. лайка на снимките. Всеки ден получавах по 90 предложения за приятелство. Стана много бързо, не очаквах”, разказва момичето. Тя всеки ден отделя часове в развиването на профила и така се пристрастява към това си занимание. Едва на 12 г. тя успява да влияе на мнението на хиляди хора с постовете и снимките, които публикува във фалшивия си профил. “Веднъж един руснак ми писа, че иска да съм му рекламно лице във фейсбук, но това нямаше как да стане”, казва момичето.
Тези, които правят фалшиви профили във фейсбук, са предимно на възраст между 16 и 18 г. Помежду си нямат проблем да се саморазкрият. Дори създават общи чатове, в които показват истинската си самоличност. “Някои станаха приятели в реалния живот. Споделяха си за всекидневието. Казваха, че просто им е забавно да управляват фалшиви профили. Други искаха да се запознават с нови хора и затова го правеха”, разказва Симона. Според нея фалшивият профил се разпознава лесно. Обикновено е с необичайни имена, живее извън България, има хиляди приятели и понякога препубликува снимки на повече от един човек.
Въпреки че тенденцията е на над 10 години, все още има много хора, които правят фалшиви профили във фейсбук. Тази заблуда на другите онлайн дори си има термин.
Нарича се кетфиш (от англ. “сом”). Названието идва от едноименния
документален филм,
който е заснет през 2009 г.
В него се показва любовта, която се заражда в интернет между фотографа Янив Шуман и по-голямата сестра на негова почитателка, Меган Пиърс. След разследване, което той и неговите приятели правят, се разбира, че Меган не е истинската самоличност на човека, който стои зад профила.
Вместо привлекателно 20-годишно момиче на всички съобщения отговаря Анджела - жена на средна възраст, която има две деца с тежки ментални заболявания. Единственият начин да се откъсне от реалността е виртуалният свят, в който създава десетки фалшиви профили и ги свързва в едно голямо онлайн семейство.
Филмът носи голяма слава на Янив Шуман в САЩ и той започва да прави телевизионното предаване “Кетфиш” по Ем Ти Ви. Риалитито показва различни случаи със запознанства в интернет. До момента са заснети и излъчени 7 сезона. Официалната статистика на “Фейсбук” показва, че социалната мрежа има 2,35 млрд. активни потребители всеки месец, но за първата четвърт от годината са изтрити малко над 2,2 млрд. фалшиви профила. Числото е
нараснало двойно спрямо
последното четиримесечие
на 2018 г.,
когато компанията заличава 1,2 млрд. профила.
От фалшивите профили могат да се печелят пари, но не и по легален начин. Пример за една от най-големите измами с фалшив фейсбук профил е случаят с Александър Николов през 2017 г. Той измами 40 души със самолетни билети за 40 хил. лева. Зад самоличността на Александър обаче се оказа Спас Василев от Кочериново. Той лъгал различни хора през фалшивия акаунт за това, че може да закупи много евтини самолетни билети до различни дестинации. По-късно извършителят беше задържан и осъден на 7 месеца затвор, но за други провинения.
Симона не е злоупотребявала с фалшивите си профили в социалните мрежи и съжалява, че изобщо ги е създала. “Беше ми забавно как 20-годишни се връзват на акъла на 12-годишно хлапе. Пишех си всеки ден с непознати, но това е пълна загуба на време”, казва Симона, която сега е на 16 г. Тя отдавна е спряла да влиза във фалшивите профили, които е направила, и вече лесно разпознава измамниците във фейсбук.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Стефан Димитров: Песните на НЛО са феномен - 30 г. след прехода още са актуални
-
Новата финландска министър-председателка: Не се чувствам като ролеви модел
-
Северна Корея с нов тест за изстрелване на сателити и ракети с голям обсег
-
Китай ще създаде система за големи данни за транспорта до 2025 г.
-
Шефът на Пентагона: НАТО не може да си позволи страни членки "паразити"
-
Десислава Танева: Африканската чума по свинете все още не е отминала
-
Въглеродният диоксид намалява съдържанието на протеин в цветния прашец!
-
Не пропускайте торенето
-
Може ли да се произведе вино Малага у дома
-
Мерките за биосигурност не са само за големите свинеферми
-
В Канада: 300 хиляди пчелни семейства опрашват маслодайната рапица, а "наемът" на 1 семейство е 150 долара!
-
Бъдещата ОСП крие риск да не е обща
-
UNOde50 – новата мания в света на бижутата
-
Искаме да забременеем - как ще ни помогне Аюрведа
-
Малката София от Атланта се включи в коледния фотоконкурс на “24 часа”
-
Деветдесет и четири деца на загинали и пострадали полицаи ще получат подаръци от Технополис и Практикер
-
Антония Петрова за сина си: ЗвярЪТ в действие (Снимки)
-
Карина приготвя празнични бисквити за посрещането на Дядо Коледа