Бисер Петков: Работодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината
20.11.2019 15:10; 24 часа онлайнРаботодателите да плащат не повече от 15 дни болнични в годината. Това е една от идеите за справяне на проблема с фалшивите болнични. Тя ще бъде обсъдена от социалните партньори в Тристранния съвет, каза пред БНТ министър Бисер Петков.
Сред предложенията за решаване на проблема с фалшивите болнични е и личният лекар да има право да ни дава по-малко дни болнични.
Личният лекар сега може да издава болничен лист до 14 дни. Обсъжда се предложение да се намали този срок - мисля, че и от лекарските среди се изказа подкрепа до 7 дни, каза министърът.
Петков обясни, че всички мерки за ограничаване на фалшивите болнични обсъждани до сега отново ще бъдат обсъдени в тристранния съвет.
Нека да оставим темата на един широк разговор и аз съм сигурен, че този път тя няма да се остави така в безвремието. А ще се намери решение, което да бъде подкрепено от всички и да бъде приведено в действие, добави той.
Приходната агенция събира вноските за болнични, издаването им се контролира от здравните инспекции, а НОИ ги плаща. Това прави контрола неефективен, твърди председателят на парламентарната социална комисия Хасан Адемов.
НОИ и сега осъществява контрол върху издадените болнични листове и е една от институциите, които имат право да обжалват тези болнични листове. Явно трябва по-добре да се координират контролните механизми, така че да бъдат по-ефективни, завърши Петков.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Саудитските ресторанти вече няма да отделят мъжете от жените
-
В Малайзия е регистриран първият случай на детски паралич от 27 години
-
Путин ще стисне за първи път ръката на Зеленски днес в Париж
-
Рапърът Джус Уърлд е починал на летище в Чикаго (Видео)
-
Ново земетресение край Крит
-
Гъста мъгла над София, шофирайте много внимателно
-
Лесна яхния с патладжан и картофи
-
Любен Дилов показа внучката: Извънземна е, не знам с какво я заслужих!
-
Мис България 2015 Марина Войкова роди дъщеричка
-
Наум Шопов стана татко на момиче, нарече го Амая
-
Кейт Мидълтън за малкия Луи: Навсякъде иска да идва с мен (Снимки)
-
За по-добри снимки на децата ви