Ревизоро се закле като еко министър (Обновена)
15.01.2020 11:40; Румина ДимитроваКлетва като министър на околната среда и водите положи днес в парламента Емил Димитров, известен с прякора Ревизоро.
Депутатите гласуваха назначението му със 111 гласа “за” и 96 “против” като първа точка от дневния ред на парламента.
Димитров ще замести досегашния министър Нено Димов, който бе арестуван и обвинен в умишлена безстопанственост, довела до водната криза в Перник.
Дебатът какво се очаква от новият министър и “за” и “против” неговото назначение продължи час и половина. Още в началото от БСП, ДПС и “Воля” обявиха, че няма да подкрепят кандидатурата на Димитров по ред причини. В защита на колегата си се хвърлиха пък депутатите от “Обединени патриоти”.
Животът е сложен и в тази ситуация показва две страни. Казвате, че г-н Димитров не е ескперт. Ще ви дам примери - двама премиери работиха като министър-председатели от първия си ден, като преди това са работили само в партийните си централи. Ами г-жа Фандъкова каква е? Учител по руски език, но според мен добър кмет на София. Абсолютно несъстоятелно е това, че той задължително трябва да бъде експерт. Той е министър, не е едкперт. Там има достатъчно експерти. Работата на министъра е да ги организира. Вижте му биографията - безупречна, коментира Славчо Атанасов от НФСБ.
Не сме съгласни само един министър да е отговорен. Чакаме резултатите от проверките и да се търсят отговорности. Има ли качества Емил Димитров да бъде министър? Не беше мястото тук за такива литературни и патетични изказвания, каза пък Красимир Богданов от ВМРО.
“Доказа, че е обективен, коректен и много взискателен човек. През последните години доказа, че може да работи и да е на отговорни позиции. Сигурен съм, че той ежедневно ще бъде там, където трябва”, допълни Богданов.
Дебатът за деветата поредна оставка отива твърде много в експертната ниша, не че няма нужда да се говори за това, но в тази зала е важен политическият дебат. Знаете ли колеги от ГЕРБ и членове на МС, тази девета поредна оставка е породена от някаква криза, от опита за решаването на кризисен проблем. Това ме навява на мисълта, че Министерският съвет се е превърнала в център за управление на кризи, каза пък Йордан Цонев от ДПС. “Има въпроси, които трябва да си зададем - тези кризи появяват ли се така, както си управляваме добре и те изведнъж се появяват от никъде и изненадващо или е да плод на недобри действия или бездействия. Винаги, когато сме ви питали имате ли програма, казвате “имаме”. Е, да, ама като нещо ви е приоритет, нищо не ви е приоритет. Да вземем водния проблем - нито язовирът се е изправнил от вчера, нито Перник или околността е повишила жителите си за един или два месеца. Всичко това има причина във времето. Проблемът на ГЕРБ е, че вече няма как да се оправдавате с правителството преди вас, защото вие управлявате от 10 г.”, категоричен бе той.
“Каквото и да се каже от тази трибуна е ясно, че има криза и проблемът седи. Поводът е промяна в Министерския съвет. Уважавам решението на Нено Димив да подаде оставка. Не мисля че е само заради ареста. Всеки на такава позиция знае, че се носи и политическа отговорност. Факт е, че тук безспорно има лица, които трябва да поемат отговорност, ако се докаже тяхната вина за действие или бездействие. Държавата седи с целия си потенциал зад тях, за да облекчи техните несгоди. Една криза наистина може да даде по-голям тласък на реформата, която седи в сектора с водите. Трябва да ценим водата като ресурс. Очевидно е, че и в климата има ситуации, с които няма как да не се съобразяваме, кометира пък Александър Ненков от ГЕРБ.
-
Антителата са факт още преди реимунизацията
-
Проф. Ангел Димитров – историкът, който изгради живата връзка България – РСМ
-
Как конспирациите водят до бунтове
-
Турция с 5862 новозаразени с коронавирус
-
6 години затвор за студент, участвал в атака срещу офис на партията на Путин
-
Кристалина Георгиева: Висока степен на несигурност за глобалните перспективи