
123 000 софиянци ще плащат по-високи данък сгради и такса смет тази година. Това са 8,63% от всичките 1,6 млн. собственици на жилища в столицата. Голяма част от тях обаче имат по един апартамент и ще платят 50% по-нисък данък, съобщи вчера зам.-кметът на София Минко Герджиков.
Увеличението на налозите е от 18 до 50% за различните квартали заради промени в зонирането, след което част от тях попаднаха в по-скъпи райони.
Най-високо - с 50% повече, ще плащат живеещите в Младост 2, 3 и 4, Дружба 2 и Зона Б-5. Трите части на Младост са прехвърлени в трета зона. Така собственик на 60 квадрата панелка ще даде с 30 лв. повече и ще плати данък от 90 лв. За апартамент от 80 квадрата налогът става 112,82 лв. 48% е увеличението за имотите в Зона Б-5, след като кварталът мина от трета в първа зона. Ако налогът на двустаен апартамент там миналата година е бил 84,60 лв., сега става 125,30 лв.
“Според данните на агенциите за недвижими имоти няма разлика в цените на жилищата между Младост 1 и Младост 4. Досега обаче кварталът се е водил четвърта зона, което не е справедливо спрямо живеещите в първата част, които са в трета зона. Затова изравнихме кварталите. Там е и бизнес зоната, в която са офисите на едни от най-големите компании у нас”, посочи Герджиков.
С 25% по-високи данъци пък ще плащат в Кривата река. Сметките показват, че ако досега данъкът за тристаен панелен апартамент е бил 100,28 лв. сега скача на 125,30 лв.
За същото жилище, само че ново строителство, налогът от 143,25 лв. става на 179 лв. Толкова е поскъпването и за долната част на кв. Лозенец от бул. "Джеймс Баучер".
Скокът за богаташките квартали Драгалевци, Симеоново, Княжево, Малинова долина, Киноцентъра е средно с 18%. Толкова е увеличението и за Банишора, жк Сердика, Зона Б-18 и района около Централна гара. За тристаен апартамент, строен след 2005 г. например, данъкът става от 161,16 лв. на 190,98 лв. При двустайна панелка пък увеличението е от 84,60 лв. на 100,28 лв.
От общината опровергаха информацията, че данъците в Горубляне също са повишени.Промяна там няма и налозите остават като миналогодишните.
“Там имаше проблем със 17 къщи, които бяха на границата с по-скъпа зона. Проблемът е поправен и данъците на тези имоти вечесе преизчисляват. Хората ще получат съобщения с коригирания данък още следващата седмица”, обясни Герджиков.
Той подчерта, че имотите, граничещи с две зони, ще се облагат с по-ниския данък. Средно с около 20% повече ще плащат софиянци, които живеят в кварталите, минали в по-скъпи зони, за такса смет.
“Данъчните оценки, върху които се изчисляват налозите, са под пазарните. Промилът, с който облагаме имотите в София, е 15 пъти по-нисък от средния в Европа”, изтъкна Герджиков.
ДАРИНКА ИЛИЕВА
Фандъкова: Искайте проверка при съмнение
Столичният кмет Йорданка Фандъкова е разпоредила проверка правилно ли са сметнати данък сгради и такса смет. Тя се прави от дирекцията по вътрешен одит. Първите резултати ще са ясни до седмица, съобщи вчера Фандъкова.
"Не очаквам огромен брой грешки. Технически грешки има всяка година. Нека да изчакаме резултатите и ако има виновен, той ще си понесе последствията", подчерта Фандъкова. Тя призова всички столичани, които се съмняват в размера на налозите, да поискат проверка в съответната данъчна служба. На данъчните е наредено да обърнат внимание на всеки случай.
"Целта на презонирането е данъците да са по-справедливи, защото много софиянци плащаха повече за сметка на други. Само в Младост 3 строим 2 детски градини за 5 млн. лв. Това са пари от данъците и таксите на столичани. Бих се притеснила, ако не се вижда къде отиват те, но това не е така", подчерта Фандъкова.
Зам.-кметът по финанси Минко Герджиков пък благодари на столичани, които съвестно са си платили задълженията. 20% повече собственици вече са се издължили в сравнение с 2010 г. От 1 март общината е събрала 8,6 млн. лв. срещу 6,9 млн. лв. за 2010 г.
"Няма как да има грешки при изчислението на данъците, защото то става автоматично и се прави от специален софтуер. Проблем може да има само при граничните зони, но ако има подобни случаи, веднага ще коригираме размера на дължимия данък", подчерта Герджиков. Често при прехвърлянето на имоти пък данъчните установявали разминавания в посочените данни за квадратурата и конструкцията на жилището. Затова в такива случаи данъкът се преизчислявал. (24часа)
В Плевен сумите са по-ниски, в други градове - без промяна
Плевен сумите за такса смет и данък сгради тази година са по-ниски от тези през 2010 г. показа проверка на в. "24 часа".
108,02 лева се дължат за двустаен апартамент от 70 квадрата в идеалния център на града за 2011 г. През миналата година за същото жилище сумата е била 118,29 лева. Намалението идва от смъкването на такса смет от 1,8 на 1,6 промила.
В квартал Дружба 3: за двустайно жилище сега се дължат 40,36 при 44,63 лева за 2010-а.
За повечето градове в страната се оказва, че няма промени в данък сгради и такса смет.
За двустайно жилище в центъра на Хасково, монолитно строителство, и тази, и миналата година местните данъци са 155,28 лв. За панелка със същата квадратура в краен квартал пъксумата е 102,70 лв.
От 2009 г. не са променяни налозите в Смолян. Там за двустаен апартамент в центъра на града се дължат 175 лв. Ако жилището е в краен квартал, сумата пада на 63 лв.
"70 лева ми е данък сгради, такса смет е 96 лв. Същите бележки излязоха и миналата година", твърди бургазлийка, чието жилище е 100 квадрата и е в центъра на града. Сумите могат да скочат, ако собствениците са сложили луксозна дограма или са направили други подобрения, уточни шефката на общинската данъчна дирекция Румяна Иванова. Налогът в този случай щял да се промени с 10-20 лева. С 50 лева по-евтино излизат сметките в Бургас на жилище със същата квадратура, но в по-крайния квартал Меден рудник. Там таксата за сметта е 70 лв. данъкът върху имота е 50 лв.
Данък сгради плюс такса смет за двустаен апартамент в центъра на Варна за миналата година е 92 лв., за двустаен във Владиславово, краен квартал, е 81 лв., няма промяна в налозите за 2011 г. Даже в комисията по бюджет са обсъждали, че ако трябва, ще се намали промилът за смет, но няма да се вдига данък сгради.
За тухлен апартамент от 103 кв. м в Благоевград се плаща данък сгради 42,60 лв. и още 78,10 лв. такса смет. Градът не е райониран, налозите са същите като миналата година
В Пловдив за жилище от 62 кв. м в район “Централен” сумата и миналата, и тази година е една и съща - 92 лв. В район "Западен" общо са платени 70 лв.
По-високи обаче са налозите в Кърджалипрез тази година. 65 лв., от които 23 лв. данък сгради и 42 лева такса смет, е сумата за тази година за двустаен в центъра на града. За същото жилище в краен квартал сега от общината прибират 40 лв. при 37 за миналата година.
Седем фирми в Шумен пък се освободили от такса смет чрез съда. Те са водили дела срещу общината. "Производствената им дейност е такава, че сметосъбиращите коли трудно влизат в територията им и фирмите сами си почистват", обясни председателката на Шуменския административен съд Кремена Борисова, която вчера направи отчет за 2010 г. (24часа)