Кожни клетки притежават активност, която е подобна на невронната
20.02.2020 14:25; 24 часа онлайнУчени от университета "Рокфелер" в Ню Йорк откриха в някои кожни клетки активност, която е подобна на невронната и обикновено се наблюдава в мозъка, съобщи Сайънс алърт, цитирана от БТА.
Била изследвана способността на различни кожни клетки да взаимодействат помежду си. Например кератиноцитите, които се съдържат в епидермиса и защитават организма от въздействието на обкръжаващата го среда, регулират функциите на меланоцитите, произвеждащи поглъщащия ултравиолетовите лъчи меланин.
Оказало се, че кератиноцитите формират с меланоцитите тесни връзки, напомнящи тези между неврони. Кератиноцитите отделят пептида ендотелин и невротрансмитера ацетилхолин, които служат като сигнали за преходни процеси с участието на калция в дендритните структури на меланоцити. Този вид междуклетъчна комуникация по-рано се смяташе за отличителен за нервната система.
Дендритни структури не притежяват единствено невроните. Не беше ясно обаче дали меланоците могат да използват дендритни структури, за да получат сигнали от други клетки.
-
Коста Каракашян създава танц за египетската актриса Шерихан
-
Сан Марино вече почти със стаден имунитет, повечето си биха “Спутник V”
-
Лесен и доказан начин да изградим добри навици
-
Котка беше назначена за временен началник на полицейско управление (Видео)
-
3-ма политици купували гласове за Божков, за малко да го вкарат в парламента
-
Георги Христов припомня първия си запис от 1981 г. на голям концерт в НДК