
Министерството на външните работи - такова, каквото го познавахме от времето на Петър Младенов - ще бъде заменено от качествено нова структура по идея на министър Николай Младенов.
Това става ясно от документ, с който "24 часа" разполага. Структурните реформи целят да се сформира нов работещ екип на министерството с реорганизирани дирекции и изцяло нови звена. Така от ръководните длъжности по естествен път ще отпаднат всички дипломати и служители, които имат досиета в Държавна сигурност.
Според първоначалните идеи на стратегическия преглед подборът на персонала за новата организация е трябвало да се извърши по метода на "нулевия щат".
Това означава всички да бъдат уволнени и част от тях - веднага преназначени на новите длъжности. Според високопоставен член на политическия кабинет на Николай Младенов този вариант със зануляването на министерството е отхвърлен. Една от вероятните причини е нуждата от промяна не само на Закона за дипломатическата служба, но и на още два закона - този за държавния служител и за администрацията.
Затова новото министерство ще е факт само след промяна на устройствения правилник. Той трябва да бъде внесен в Министерския съвет до дни.
По същото време от чужбина ще започнат да се завръщат генералните консули, които излязоха в списъка на комисията по досиетата. Някои от тях вече са получили заповед да се приберат в България до 31 март. Останалите ще бъдат върнати най-късно до септември.
От края на април половината посланици с досиета ще бъдат извикани за консултации в София. От министерството уточниха, че е направен график, по който всички да се завърнат.
В първия списък са много от шефовете на ключови мисии в страни от ЕС като Берлин и Хага например. Също и шефът на представителството ни към ООН в Женева, посланикът ни в Лисабон и др. Тези дипломати вече са получили заповедите с инструкциите и датите, на които трябва да се явят в София.
Следващата голяма група посланици се очаква да бъде извикана за консултации през юни. Там са включени някои от водещите ни дипломати на Балканите.
Колко дълъг ще бъде престоят им в България, от министерството не можаха да уточнят, но потвърдиха думите на Младенов, че списъкът с новите посланически имена ще бъде комплектуван чак към края на годината.
Това според мнозина е ясен знак, че шефът на българската дипломация се е отказал от всякакви преговори и евентуални компромиси с Георги Първанов и неговия екип.
Ако има нови назначения в периода до президентските избори и встъпването в длъжност на следващия държавен глава, то те ще бъдат на ниво временно управляващи, каквато е идеята за посолствата ни в Сирия и Южна Африка, където скоро предстоят промени, добавиха от МВнР.
Кризисните ситуации в Арабския свят са довели до преразглеждане на решението за закриване на посолствата ни в Тунис и Судан, но тези мерки вероятно ще засегнат и други мисии на България.
Очаква се план за закриване на посолствата в Монголия, Чили и Венецуела, както и на генералното ни консулство в Милано.
Междувременно се разбра, че ръководството на министерството вече е взело решение за смяна на част от шефовете на съществуващите дирекции, без да чака новия устройствен правилник.
Сменен е шефът на "Кадри" Иван Василев, чието име излезе в последния списък на комисията, за който "24 часа" вече писа. Василев бе предвиден за посланик в Унгария, но бе осветен като съдържател на явочна квартира на Второ главно управление на ДС под агентурния псевдоним Будапеща.
В момента поста главен кадровик на министерството временно изпълнява заместникът на Василев.
От директорския пост е отстранена и шефката на "Права на човека" Людмила Божкова, която също излезе в последния списък.
Александър Олшевски, бившият ни посланик в Либия, поема арабската дирекция, след като досегашният титуляр Петко Димитров също бе сменен заради агентурно минало. Той е прехвърлен на работа в отдела за Латинска Америка. От министерството уточниха, че Димитров е достатъчно опитен дипломат, за да може да се справи с предизвикателствата на новата си работа.
Останалите трима директори с картончета от ДС засега остават на постовете си, но е възможно техните длъжности да отпаднат в бъдещата схема на министерството.
Според новия устройствен правилник МВнР ще има петима генерални директори. Първоначалната идея бе те да са само трима, всеки с екип от десетина служители, за да могат все пак да изпълняват координаторски функции както в министерството, така и в работата с останалите ведомства.
Според запознати с хода на реформите министър Младенов е взел решение да увеличи бройката на петима генерални директори и да не обединява двата института - дипломатическия и културния. Ревизирана е и идеята дирекциите да бъдат намалени от 25 на 12. Със сигурност обаче броят на тези структурни звена ще бъде съкратен.
Същото очаква и щатовете на задграничните представителства, като е възможно заради коригирания бюджет на Външно броят на служителите в централното управление да е по-голям от този в задграничните представителства.
Мисиите ни в чужбина ще бъдат подсилвани с местни лица, наети по договор за определени услуги, вместо да се харчат пари за служители, командировани от България заедно със своите семейства.
ГЕОРГИ МИЛКОВ
Петканов: Уволнени от МВР скалъпиха историята с отказаната виза за САЩ
Hе съм искал виза за САЩ, затова няма как такава да ми е отказвана. Това каза бившият правосъден министър Георги Петканов пред bTV.
Така той отговори на публикация на "24 часа", че на известни имена от политическия и бизнес елит е отказван достъп до Америка.
Част от тези лица фигурираха в публикувания от "Уикилийкс" доклад на бившия посланик Джеймс Пардю за организираната престъпност у нас.
"Мисля, че това е българска скалъпена история, и то от "приятели", които съм пенсионирал в МВР, а не от американците", коментира Петканов.
Той прочел информацията на "24 часа", че е бил съветван да не кандидатства за виза. "Като няма такова искане, кой ще дойде да ме съветва", попита риторично той.
Не вярвам такава велика сила като САЩ да си измисля неща. Тя трябва да говори истината. Държавата трябва да се вслушва не само в думите на американския посланик, а и в думите на други посланици, каза още Петканов в отговор на въпрос как приема съветите на Джеймс Уорлик към България.
Когато бил вътрешен министър, Петканов предложил Бойко Борисов за главен секретар, призна той. "Той отговаряше на изискванията на тази висока длъжност, беше мълчалив и дисциплиниран", бе обяснението му за този избор. (24часа)