
“Казусът ми по нашето законодателство процесуално е приключил. Оттук нататък той става политически. Консултирам се с юристи за завеждането на дело срещу държавата в Страсбург.”
Това заяви вчера бившият авиатор от Хасково Тодор Бойчев.
Както “24 часа” вече писа, той въстана срещу масово наложилата се практика кредитните институти у нас да са край държавните гишета и да събират комисиони за всяко задължително плащане към институциите.
От края на миналата есен Бойчев пледира, че издължаването може да става с държавни таксови марки, чрез които комисионерите законно могат да бъдат заобиколени.
“Последното нещо, което чакам, е отговор от Комисията за защита от дискриминацията”, уточни Бойчев. Новата му шофьорска книжка, за която той подаде заявление, облепено с гербови марки, бе готова на 21 януари. Той обаче и до днес не може да я получи с платената с марка от 1 лв. молба. Искат му превод през банка, което утежнява таксата с 50 ст. за банката.
“Законът не е променен. Ако това стане, гражданинът ще може да си я получи по този начин”, коментира вчера пресаташето на ОД на МВР в Хасково Нина Николова. Тя се позовава на изрично разяснение на казуса в официалната страница на МВР. Там е записано, че при издаването на документи за самоличност хипотезата за плащане с ценна книга не може да бъде приложена.
Бойчев вече има десетки жалби, на които е отговорено отрицателно. Една от тях е до министъра на финансите Симеон Дянков. Той му отговорил, че при такова плащане парите влизат в общия кюп на бюджета, докато в случая те трябвало да пристигнат по МВР сметките.
Хасковлията обаче опонира, че не е работа на гражданите да преразпределят постъпленията в хазната и законът бил категоричен за това.
“Получили сте отговор от министъра на финансите, смятам случая за приключил.” Такъв по съдържание е и отговорът на омбудсмана Константин Пенчев.
Преди повече от месец административният съд в Хасково отказа да образува дело между Бойчев и МВР поради невъзможност да конституира страните по спора. Остана му да публикува вече втора петиция в специализиран интернет сайт и да поддържа фенстраница във фейсбук. Тя вече има над 2000 привърженици.
“Идеята ми е обаче за гражданско сдружение с реални хора”, призовава бунтарят. Първата цел след регистрирането му щяла да бъде търсене и осъществяване на контати с политически елит и съответен дебат.
“Законът не се спазва от 1996 г. Това е вратичка, която обогатява този елит. Средно на година от комисиони по груби изчисления се акумулират печалби за 500 млн. лв. Част от тях вероятно отиват към политическата върхушка”, изчислява Бойчев.
“24 часа” провери, че според Закона за държавните такси те се плащат но 2 начина - с таксови марки или в брой.