Претендентът за стола на Меркел има грях към българите
20.01.2021 16:50; 24 часаНовият шеф на ХДС Армин Лашет нарочи наши работници, че са донесли коронавируса в кланици в Северен Рейн-Вестфалия, после се извини
59-годишният премиер на Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет е новият лидер на германския Християндемократичен съюз (ХДС), което го прави много вероятен наследник и на канцлерския пост, което ще се реши на парламентарните избори през септември. Тогава след 16 г. управление най-влиятелната жена в света Ангела Меркел ще се оттегли от поста.
“Министър-председател, който управлява успешно провинция с 18 милиона население, определено може да бъде и федерален канцлер”, потвърди амбициите си Лашет.
По време на виртуалния партиен конгрес през уикенда той събра 521 гласа - с 55 повече от конкурента си Фридрих Мерц, с когото стигнаха до балотаж. “Можем да спечелим само ако сме силен център”, каза Лашет преди вота. По думите му политиката не трябва да поляризира хората, а да говори ясно и да създава доверие. Според Лашет ХДС не се нуждае от мениджър, а от обединител, пише “Дойче веле”.
От 2012 г. Армин Лашет е един от петимата зам.-председатели на ХДС и винаги е бил надежден партньор на съответния партиен лидер. До 2018 година на него разчиташе Ангела Меркел, а след това и нейната наследничка Анегрет Крамп-Каренбауер, която обаче не успя да се наложи в партията и подаде оставка.
Дори и когато настроенията в ХДС се обърнаха срещу канцлерката заради бежанската вълна, Лашет продължи да ѝ е верен. Смята се, че от всички кандидати той
ще остане най-близо
до водената от
Меркел политика
начело на Германия. През пролетта обаче Лашет доста вбеси канцлерката, като призова за либерализиране на мерките срещу коронавируса и с това отблъсна част от избирателите. След това направи обратен завой и въведе строга карантина.
Новият партиен лидер има прегрешение и към българите. Той стана обект на критики миналото лято, когато най-голямата кланица в управляваната от него провинция стана огнище на заразата с коронавирус. Тогава премиерът на Северен Рейн-Вестфалия заяви, че заразата е внесена от български и румънски работници. Властите в София и Букурещ определиха това изказване като неприемливо, а германските социалдемократи натиснаха Лашет да се извини.
“Ангела Меркел беше жена, източногерманка, протестантка, разведена и без деца, докато Лашет е баща на три деца, западногерманец и практикуващ католик. Така че портретът робот не е същият”, коментират специалисти, опитвайки се да отговорят кой е новият лидер на ХДС.
Армин Лашет е роден на 18 февруари 1961 г. в Аахен, завършил е право и от над 30 години е в политиката. Със съпругата си Сузане се запознават като деца в църковния хор и се женят през 1985 г. Имат двама синове и дъщеря.
Между 1986 и 1994 г. Лашет
работи като репортер
и дори стига до
главен редактор на
католически вестник
От 1994 до 1998 г. е депутат в Бундестага, а от 1999 до 2005 г. - евродепутат, като интересите му са основно в сферата на международната политика и сигурността. Смятат го за убеден европеец и евро-атлантик, но в същото време твърдят, че е прекалено мек към Русия и Китай.
Говори се, че на бюрото си държи позлатен бюст на Карл Велики - “бащата на Европа”, центърът на чиято империя е бил в Аахен. Когато е регионален министър на семейството, жените и интеграцията, в партията му лепват
прякора Армин
Турчина заради
благосклонността
му към приема
на мигранти
и добрите му отношения с общността.
В политическата кариера на Лашет има и поражения. През 1998 г. той губи мястото си в Бундестага, а през 2010 г. Норберт Рьотген го надвива в борбата за лидерския пост в партийната организация на ХДС в Северен Рейн - Вестфалия. Две години по-късно след оспорвани вътрешнополитически битки Лашет все пак успява да излезе начело.
А сега - 11 години по-късно, печели и на федерално ниво.
Във вътрешнополитически план Армин Лашет е привърженик на обществената сплотеност, социалния мир и социалната пазарна икономика. От февруари 2019 г. той работи в тандем с 40-годишния здравен министър Йенс Шпан, с когото броени дни преди избора в ХДС излязоха със съвместната инициатива #Impulse2021 - програма от 10 точки. В нея се обявяват за “ясно разграничаване от дясното” и по-широко позициониране на ХДС като народна партия с по-скоро ляво работническо крило и консервативно икономическо крило. Лашет и Шпан искат “мораториум върху по-нататъшното натоварване” на пострадалата от пандемията икономика, федерално министерство на дигитализацията и
нулева толерантност
спрямо престъпността
и екстремизма
Дали обаче Лашет ще бъде номиниран за канцлер, изобщо не е толкова сигурно. От една страна, Йенс Шпан също има такива амбиции, а покрай пандемията младият здравен министър стана изключително популярен, макар че напоследък и неговата слава помръкна заради бавната ваксинация.
От друга страна, въпросът за канцлерската кандидатура ще бъде решен след предстоящите след около два месеца избори в две германски провинции и в конкуренция с премиера на Бавария и лидер на Християнсоциалния съюз Маркус Зьодер, когото 40% от избирателите искат да видят начело на държавата.
-
42 нови случая с COVID-19 инфекция в Монтанско
-
Д-р Александър Симидчиев: Да подсилваме или да балансираме имунитета си?
-
За светлината и планината
-
Радио Китай: Ръстът на БВП на Китай се дължи на грижата на правителството за народа
-
Анджелина Джоли продаде на търг картина на Уинстън Чърчил за рекордните 11,6 милиона долара
-
Красен Кралев: В Русе сме длъжници на плуването