Кабинетите за имунизация стават денонощни, отварят нови, записват електронно (Обзор)
21.02.2021 22:30; 24 часа- Опашка се изви и от желаещи да запазят ред за RNK ваксина, когато дойде. От ВМА обещаха на записаните да ги информират по телефона. СНИМКА: Николай Литов
- Проф. Венцислав Мутафчийски лично поставя една от 1161 ваксини, направени в неговата болница вчера. За двата дни бяха поставени 1900 инжекции. СНИМКА: Николай Литов
- Селфи със здравния министър Костадин Ангелов си пусна създателката на сайта “Майко Мила” Елисавета Белобрадова (известна във фейсбук като Letiashtata Kozzila Erato), след като се ваксинира и го срещна в болницата. “Страхотна организация”, написа тя.
До края на март всеки ще има избор, идват 500 хил. дози
От днес и при личния лекар
Министър Ангелов: Българи, моля, повярвайте на науката!
Започва разкриването на денонощни кабинети за ваксинация, т.нар. зелени коридори ще продължат през седмицата, а от март тръгва и електронният регистър.
С това масовата ваксинация в България навлезе буквално за два дни в същинската си фаза. Опашки от хиляди желаещи да се защитят от COVID се извиха през уикенда пред всички големи болници и РЗИ в страната.
“Опашките са много. Имаме достатъчно количество ваксини. Благодаря на тези, които повярваха в науката и в лекарите”, коментира здравният министър Костадин Ангелов в неделя пред столичната Александровска болница, където отиде да проследи процеса. Там вчера работеха 2 кабинета, днес отварят още 4, а болницата е създала организация и за мобилни екипи. По-рано министърът бе и във ВМА, където
инжекции биеше
лично и шефът
на щаба
и директор на болницата ген. Венцислав Мутафчийски.
В първия почивен ден хора търпеливо изчакваха по 2 часа пред “Пирогов” - болницата, която първа разкри 5 кабинета за всички желаещи. Вчера вече всички големи болници в София бяха отворили пунктовете, а този в “Св. Иван Рилски” премина още от неделя на денонощен режим.
“До края на деня ще дадем указания на всички РЗИ-та. Там, където опашките продължават и в късните следобедни часове, имаме готовност за разкриването и на денонощни ваксинационни кабинети в областните градове”, обяви проф. Ангелов.
“Българи, надеждата е във вашите ръце, повярвайте в науката, повярвайте в лекарите!”, обърна се той към тези, които още не планират ваксинация. И увери, че няма да остане желаещ българин без инжекция. Днес пристига поредна нова партида препарати.
От 3 март тръгва и “електронна регистратура” - всеки може да заяви удобен за него пункт от всички
318 кабинета
за ваксинация
в страната
и вида ваксина, която иска, обяви още Ангелов. Регистърът е разработен от “Информационно обслужване”.
Реално обаче хората у нас ще имат избор в края на март, призна той. Тогава се очаква да са пристигнали общо 500 хил. дози ваксини. Сега масовото имунизиране е с оксфордската, желаещите RNK се записват като чакащи. “Изборът е изключително възлов момент в стратегията по ваксинация. Той ще бъде факт, когато започнат да идват регулярните количества ваксини, когато фирмите започнат да изпълняват договорите си”, обясни министърът,
Правената в момента инжекция
“Оксфорд”
предпазва
100% от развитие
на тежко
заболяване, категоричен е Ангелов.
“Във Великобритания започнаха да имунизират с нея първо възрастни хора. Няма информация за тежки реакции. Там вече са имунизирани 3 млн. пациенти с “АстраЗенека”, още в 6 държави от Европа я прилагат”, заяви и главният здравен инспектор Ангел Кунчев. А сред чаканите през март дози ще има и от “Янсен”.
“Навлязохме в етапа на масовата имунизация. Създадена е добра организация. От понеделник се включват и личните лекари”, обяви доц. Кунчев. До момента няма тежки странични реакции.
От 110 000
ваксинирани
само 153-ма
се оплакали от
леки проблеми Регистрирана е само една алергична реакция, която е овладяна бързо и пациентът е добре.
“Няма точен срок за поставяне на втората доза, като това може да стане дори след 2 г. и пак ще действа, но ние я слагаме до 15-20 дни”, посочи доц. Кунчев при проверката си на процеса на ваксинация в Пловдив. При някои защитата може да е повече от 12 месеца.
В Пловдив също се извиха опашки, тръгна слух, че ваксините свършват.
20 ваксинационни центъра са разкрити за Благоевградска област, 14 са в Кюстендилска, бе отчетено при посещението там на зам. здравната министърка Светлана Йорданова. Работното време на пункта в РЗИ - Благоевград, бе удължено, за да минат всички наредили се. “Има необходимост от допълнителни дози ваксини. Уведомили сме ваксинационния щаб и до края на деня ще бъдат осигурени още 2500. Никой няма да бъде върнат”, каза Йорданова. В Гоце Делчев са предоставени 1000 дози, за Разлог - 700, по 200 има в Сандански и Петрич.
В Кюстендил - рекордьор по процент заразени този месец, са отворени 14 кабинета за инжекциите, вече са поставени на 400 души.
В област Добрич пък масово
англичаните,
живеещи в
местните села,
са сред първите
в списъците за имунизация.
И Русе отваря допълнителни кабинети от днес, не е нужно предварително записване.
-
Висока активност на изборите за кмет на Баните- 70,27 % към 17.30 часа
-
Михаела Филева си почива на Занзибар? (Снимка)
-
Чехия е готова да ползва руската ваксина срещу COVID без одобрението на ЕС
-
Богдан Кирилов: До 3 месеца ЕС може да позволи руската ваксина
-
Ресторантите в Пловдив се пукат, почти ги резервираха за 1 март
-
Били Айлиш разказа за връзката си с рапър