Симона Халеп и нейната тройна връзка с България
20.07.2019 12:20; Явор Гeронтиeв- Румънката по време на финала на "Ролан Гарос" за девойки пред 2008 г., когато бюстът й не беше намален и се смяташе за национално богатство. СНИМКА: РОЙТЕРС
- Халеп с намален бюст на кортовете в София през 2009 г. Малко по-рано е дала единственото интервю по темата на "24 часа". СНИМКА: Гергана Вутова
- Симона едва вдига купата на турнира на шампионките в София през 2013 г.
- София и "Арена Армеец" определено изстреляха румънката към наистина големия тенис. СНИМКА: Десислава Кулелиева
- Първи трофей от "Големият шлем" бе "Ролан Гарос" през миналата година. СНИМКА: РОЙТЕРС
Европейска титла с Григор, интервю за намаления бюст в “24 часа” и купата от турнира на шампионките в София
Преди дни от парламентарната трибуна депутатът Георги Марков припомни, че прясната шампионка от “Уимбълдън” Симона Халеп е започнала кариерата си от зала “Арена Армеец”, построена от Бойко Борисов, а не от социалистическите “Универсиада” и “Фестивална”.
Бившият конституционен съдия бе едновременно прав и в същото време - не съвсем. Просто връзките на Халеп с България са не една, а три, като посочената от него даже е последна във времето.
През 2013 г. румънката спечели турнира на шампионките в София. За финала със Саманта Стоусър в зала “Арена Армеец” се изсипа един сектор нейни сънародници начело с роднините. Тогава впечатление направи промяната в поведението на Халеп. В началото на турнира тя се държеше почти приятелски с всички. А след финала отговаряше премерено без излишни емоции.
Първата връзка с България обаче е от далечната 2007 г. Тогава тя става европейска шампионка до 16 г. в Москва. При мъжете титлата печели Григор Димитров, а двамата позират за обща снимка с трофеите.
Две години по-късно Халеп идва за първи път в България като победителка в “Ролан Гарос” при девойките. На турнира в София за купа “Алианц” тя играе вече като 225-а в света, но губи бързо от словенката Полона Херцог.
По време на мача си Симона е раздразнена от прекаленото внимание на фоторепортерите, защото в онзи момент акцентът не е играта , а намаленият с операция бюст.
Но настойчивостта на репортера на “24 часа” преди мача накара румънката да даде единственото си интервю по темата (виж факсимилето).
В основата на всичко са опасенията за здравето , както и желанието гърдите да не пречат на играта, тъй като по това време тъкмо стартира пробивът при жените.
Въпреки това решението предизвиква горещи полемики в родината . Организирана бе дори подписка, която трябваше да убеди Симона да не се подлага на хирургическата интервенция. Според най-запалените фенове
бюстът на Халеп трябвало
да бъде обявен за част от
румънското културно наследство
и като такова да бъде защитено от законите, след като бъде признат от ЮНЕСКО.
Леко дръпнатата като характер тенисистка обаче не ги послуша и легна под ножа за 7-часова операция, за да стигне до номер 1 в световната ранглиста и до две (засега) титли от “Големият шлем”.
Вероятно и заради редуцираните гърди, но най-вече заради безспорния си талант, миналата събота Халеп прегази може би най-добрата за всички времена в този спорт Серена Уилямс на финала в Лондон и стана първата представителка на Румъния с титла от най-престижния турнир в света - “Уимбълдън”. Легендата на северните съседи при мъжете Илие Настасе има два загубени финала.
Историята на тенисистката започва в родния Констанца, където 4-годишната Симона хваща за първи път ракета. Семейство Халеп е от влашки произход, бащата има собствен бизнес, а преди е бил футболист в долните дивизии. Това е една от причините бъдещата шампионка да е влюбена в най-популярната игра и неин идол да е националната легенда Георге Хаджи.
На 14 г. решава, че ще се занимава само с тенис. Две години по-късно напуска Констанца и се мести на хотел в столицата Букурещ, за да тренира в местна академия.
Баща й на шега я
нарича моят малък Rolex,
защото като малка му е обещала, че ще печели големи турнири. Иначе тя е изключително затворена и се притеснява дори да говори по телефона.
Постепенно обаче свиква с вниманието и камерите. Спазва железен режим, тренира здраво във фитнеса, а когато приятелите се забавляват, тя е в леглото.
През 2008 г. Симона става шампионка за девойки на “Ролан Гарос”, влиза в топ 100 на ранглистата, но не е постоянна в представянето си.
В периода между май 2012-а и март 2013 г. няма нито един спечелен мач. До края на сезона обаче взема 6 титли и така изравнява рекорд на германската легенда Щефи Граф през 1986 г.
Въпреки че през 2014 г. играе финал на “Ролан Гарос”, който губи от Мария Шарапова (предишната румънка с подобно постижение е Виржиния Ружици през 1980 г., която сега е мениджър на Халеп), в следващите два сезона предимно се бори с огромните очаквания на публиката, тъй като без никакво съмнение е най-голямата звезда на Румъния.
Много често тя изпуска нервите си,
хвърля ракети,
ругае себе си
Това даде повод на бившия треньор Дарън Кехил да коментира, че тя е най-големият си враг. Отношенията между двамата са сложни, често гледат по цяла нощ записи от мачове в YouTube, а на другия ден тренират къси топки до припадък.
Когато Кехил казва, че повече не може да работи с нея, Симона го моли да остане, като му обяснява, че нервните изблици са част от румънския характер. След раздялата тя търси помощ от психолога Алексис Кастори, който е работил с Анди Мъри.
Поредният тежък психологически удар за Симона е финалът на “Ролан Гарос” през 2017 г., когато изненадващо губи от Елена Остапенко, въпреки че е смятана за абсолютен фаворит.
Впоследствие обаче признава, че този мач е помогнал да се пребори с много от личните си демони.
-
Баница с извара и чубрица
-
Байдън и Путин се разбраха в първия си разговор: Удължават с 5 г. Нов СТАРТ (Обзор)
-
Шеф на „Вердер”: Тенденцията е Груев да остане при нас
-
Затягат закона срещу абортите в Полша
-
598 новозаразени с COVID-19 у нас - 4,5% от тестваните, 627 са излекувани
-
Бившият военен министър Георги Ананиев е починал от COVID-19