„Под обсада" е „естетичен триумф" за Ян Липин в САЩ
22.08.2019 14:53; 24 часа онлайнПрочутата китайска танцьорка и хореограф Ян Липин удиви хиляди американски зрители с последния си шедьовър „Под обсада", предава Радио "Китай".
След успешните обиколки в Азия, Европа и Австралия, получилият всеобщо одобрение танцов спектакъл направи дебюта си в САЩ, в Центъра Линкълн, Ню Йорк.
Танцовата драма е базирана на историческо събитие, а именно битката на живот и смърт между армиите на Чу и Хан, която води до основаването на династия Хан през 202 г. пр. Хр. и променя хода на китайската история.
Родена през 1958 г в град Дали, провинция Юннан, Ян е известна в цялата страна. Тя се прочува с добилия национална слава „танц на пауна" през 1986 г, характерен за етнос Дай и вдъхновения от него класически спектакъл „Духът на пауна".
Нейната най-нова продукция е забележителна смесица от съвременни и китайски народни танци, бойни изкуства, традиционно изкуства за изрязване на хартия, костюми от пекинската опера, арт инсталации и хип-хоп.
Комбинирайки културни традиции с модерни художествени изражения, танцовата драма бе обявена за „изключително постижение на театъра". Британския ежедневник „Гардиън" нарича спектакъла „естетически триумф" включват „спиращи дъха бойни сцени, които размиват границата между бойните изкуства и танца".
Връщане към традициите с дръзки иновации
„Визуално пленяващата" продукция си спечели възторжени ревюта от премиерата си през 2015 в Китай, особено заради смелите иновации по отношение на декора и костюмите, които са дело на световно известния китайски арт режисьор и дизайнер Тим Ип.
Ип е познат най-вече с работата си по филма „Тигър и дракон", за която спечели награда Оскар за най-добри декори и БАФТА за най-добър дизайн на костюми. За Ип, „Под обсада" е творба, която „се връща към традицията". Така например, те използват костюмите както и барабаните от пекинската опера в новата продукция.
Ян описва драмата като творба за „злото", което „показва желанията и страховете в сърцевината на човешката природа".
Хиляди ножици висят от тавана, създавайки атмосфера, в която опасностите сякаш се крият зад всеки ъгъл докато червените пера, летящи във въздуха символизират проливането на кръв.
Ип разкри, че хилядите летящи перца се оказали предизвикателство за танцьорите, но в крайна сметка преодолели трудностите и се представили изключително на сцената.
Увлекателни движения и емоция
Освен седемнайсетте танцьори, високо стилизираното изпълнение включва двама музиканти, свирещи на традиционни китайски инструменти – пипа (четириструнна лютня) и джън (инструмент подобен на цитра с 21 или 25 струни). На сцената се появява и майстор на традиционното декоративно изрязване на хартия, който изработва фигурки по време на шоуто.
Цялата визия на спектакъла е пропита с китайската култура, нищо чудно, че успява да спечели сърцата на зрителите.
В четвъртък вечерта шоуто завърши с десетминутни овации на крака от публиката, когато Ян излезе на сцената след спускането на завесата.
„Мисля, че публиката беше силно впечатлена и пленена от танците и емоцията, която показахме", каза местен зрител след края на шоуто и добави, че се надява на повече такива изяви на Китай в САЩ, както и повече хора, които да оценят това изкуство.
„Великолепно беше. Много силно представление. Вдъхнови ме", споделя друг почитател на китайската култура, който пътувал два часа от друг щат, за да присъства на спектакъла.
Китайската танцова драма е един от акцентите на 53-тия фестивал „Mostly Mozart Festival", едно годишно лятно събитие провеждащо се в Линкълн Център. Последното представление беше на 10 август.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Гледай интервю с Росен Плевнелиев за Радио Китай (Видео)
-
Китайски българисти с грамоти от посолството на България в Пекин (Видео)
-
Вторият Международен кинофестивал в Хайнан (Видео)
-
"Побратимени градове между Китай и България" - Нинбо (Видео)
-
Гледайте третата част от поредицата „Първи стъпки в изкуството“ на "Радио Китай" (Видео)
-
"Побратими градове между Китай и България"- Шанхай
-
Въглеродният диоксид намалява съдържанието на протеин в цветния прашец!
-
Не пропускайте торенето
-
Може ли да се произведе вино Малага у дома
-
Мерките за биосигурност не са само за големите свинеферми
-
В Канада: 300 хиляди пчелни семейства опрашват маслодайната рапица, а "наемът" на 1 семейство е 150 долара!
-
Бъдещата ОСП крие риск да не е обща
-
Детска оризова каша с боровинки
-
UNOde50 – новата мания в света на бижутата
-
Искаме да забременеем - как ще ни помогне Аюрведа
-
Малката София от Атланта се включи в коледния фотоконкурс на “24 часа”
-
Деветдесет и четири деца на загинали и пострадали полицаи ще получат подаръци от Технополис и Практикер
-
Антония Петрова за сина си: ЗвярЪТ в действие (Снимки)