Новогодишният музикален фестивал в НДК навършва Христова възраст
03.12.2019 13:23; Христо НиколовСред акцентите тази
година са концертно
изпълнение на
“Евгений Онегин” с
Красимира Стоянова и
старозагорската версия
на балета “Дон Кихот”
Kонцертно изпълнение на операта “Евгений Онегин” от Чайковски със световноизвестната българска оперна прима Красимира Стоянова в главната роля, концерт на камерния оркестър на Миланската скала и балетният спектакъл на Старозагорската опера “Дон Кихот” са три от многобройните акценти на тазгодишния Новогодишен музикален фестивал в НДК, който ще се състои за 33-и път.
За откриването му на 15 декември у нас пристига камерният оркестър на прословутия милански оперен театър, формация, която е популярна най-вече с многобройните си турнета по света. В зала 1 на НДК ще звучат познати творби от италиански композитори под заглавие “Италия - музиката е любов”.
Фестивалът през годините се прослави най-вече с това, че успява да привлече световноизвестни изпълнители. На сцената на зала 1 на НДК в рамките на фестивала са гостували Херберт фон Караян, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска и кой ли не още.
Тазгодишният акцент безспорно е концертното изпълнение на “Евгений Онегин” на 21 декември с голямата българска оперна певица Красимира Стоянова в ролята на Татяна.
Стоянова изпълнява тази роля за първи път на сцена през 2011 г. в операта в Амстердам и оттогава е смятана за една от най-добрите съвременни интерпретаторки на Татяна в света. Концертното изпълнение дължим на БНР, чийто симфоничен оркестър и смесен хор под диригентството на Петър Балев ще съпровождат изпълнението.
Концертните версии на “Евгений Онегин” принципно са рядкост, тъй като тази творба на Чайковски е пълна със сложни ансамблови сцени и
изисква много добра
спятост между
многобройните солисти
Организаторите на проявата са се постарали да намерят възможно най-достойните партньори на Стоянова. Като Онегин ще се изяви младият баритон на Софийската опера и балет Атанас Младенов, който изпълнява тази роля често в спектаклите на операта. Ленски ще е младата българска певческа надежда сред тенорите Михаил Михайлов, който напоследък печели конкурс след конкурс. За малката, но много атрактивна роля на княз Гремин е поканен басът Петър Найденов, а Олга ще е Виолета Радомирска.
Най-жизнерадостният
сред класическите
балети - “Дон Кихот”
по музика на Лудвиг Минкус, ще зарадва почитателите на балетното изкуство от столицата, които не са успели да видят досега тази постановка на балета на Старозагорската опера. Премиерата ѝ там беше миналата година.
Cпектакълът е гордост за художествения ръководител на балета в Стара Загора Силвия Томова, която успя да докара за постановчик хореографа на Щаатсопер Берлин Аршак Галумян и неговата асистентка Красина Павлова, която е ученичка на самата Томова.
За спектакъла в НДК на 17 декември също е осигурено присъствие на солисти от Щаатсопер Берлин - примабалерината Яна Саленко и нейният партньор Мариан Валтер.
33-ото издание на Новогодишния музикален фестивал ще отдаде
заслужена почит
на Николай Гяуров
в годината, в която се отбелязват 90 години от рождението му. НДК подготвя серия тематични събития. На 16 декември ще има среща разговор и дискусия с водещ музиковеда Екатерина Дочева и с участието на интересни личности и музиканти, работили с певеца. На 16, 21 и 22 декември в кино “Люмиер Лидл” почитателите на Гяуров могат да чуят и видят видеозаписи с концертни изпълнения на именития певец от сцената на зала 1 на НДК.
През 2019 година се отбелязват и 30 години от смъртта на диригента Херберт фон Караян. Фестивалът ще предложи на своята публика прожекция в кино “Люмиер Лидл” на Първа симфония от Брамс - запис на живо от зала 1 на НДК от гостуването на Караян с Виенската филхармония през 1983 година.
Друг акцент на тазгодишния фестивал е изложбата, която от 14 декември ще посреща посетителите на всекидневния вход на НДК - вход А4.
Изложбата представя
33 вълнуващи мига
от 33-те години
на Новогодишния музикален фестивал, с които организаторите отдават почит на времето, ценностите и традициите, които фестивалът носи, както и на срещата на поколенията, която се случва на сцените на фестивала през годините.
“Важно е фестивали като Новогодишния да се случват, защото по един или друг начин те взимат най-доброто от епохата, в която са създадени, надграждат го и го пренасят във времето. За нас като ръководство на НДК е ключово да съумеем да съхраним тази фестивална култура. Предизвикателството ни днес е как да адаптираме фестивала, така че той да бъде устойчив на днешното време и очакванията на публиката. Ние се опитваме да бъдем част от тази промяна, без да нарушаваме традициите и устоите на изкуството”, каза председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков при представянето на програмата.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Заради глобалното затопляне: Отглеждаме киви и лимон, вместо червена ябълка
-
Компания предлага очила за по-добър сън
-
Четвърти сме в ЕС по разходи на домакинство за храна и напитки
-
Арестуваха 9 души в Албания за рухналите сгради при тр
-
Потъналият в Румъния кораб с 14 хиляди овце може да навреди на екологията в района
-
Григор Димитров: Имаме нужда от подкрепа за АТР Къп
-
Заради глобалното затопляне: Отглеждаме киви и лимон, вместо червена ябълка
-
Как да предотвратите канибализма в птицефермата?
-
Вегетарианска торта с плодове и ядки
-
Украинското правителство чака от пчеларите разумни предложения за държавна подкрепа на сектора
-
Малка оранжерия на балкона
-
Колко издържат на студ различни по произход сортове лози
-
Вкусни коледни сладки без печене
-
4 части на тялото, които страдат от високите токчета
-
Заветите на индианците: В душата няма да има дъга, ако в очите не е имало сълзи
-
Ако искате сполучлив интериор, не правете тези грешки
-
Как да избереш подходяща печка за своя дом
-
Коледните подаръци, за които даваме парите си на вятъра