
Повече от 100 г. несметни богатства тънат в калта и мръсотията в тайните подземни проходи на индийския храм "Шри Падманабхасвани". Находката сякаш е копирана от филмите за Индиана Джоунс - диаманти, корони, статуи, рубини, смарагди и безброй златни монети бяха открити случайно в главния храм на индийския щат Керала. Това са даренията на безброй индийски монарси и поклонници, събирани там десетилетия наред.
Слухове за това съкровище съществуват отдавна, но дълго време махараджата на Траванкор, наследник на някогашния владетел на Керала, забраняваше със съдебни постановления опитите то да бъде намерено. В началото на юли археолози най-сетне получиха достъп до подземията на 450-годишния хиндуистки храм. И това, което откриха там, надминаха очакванията и на най-големите мечтатели. Скъпоценности за над 16 милиарда евро ги чакаха, скрити в 6 тайни килера. С тези пари страна като България би могла да живее в лукс десетилетия наред, без никой да работи и без да се събират данъци.
"Съкровището ще остане в храма”, обяви правителството на Керала. Находката обаче окрили фантазиите на безбройните златотърсачи, авантюристи и почитатели на Индиана Джоунс, давайки им нова надежда, че зад легендите за скрити съкровища често се крие истината.
В. "Зюддойче цайтунг" класира 7-те "чудеса" в света на иманярите. В българския интернет пък гъмжи от описания на митове и местности за укрити от царе и хайдути богатства.
1. Елдорадо
Испанските завоеватели на Америка се подпалват от колумбийската легенда за несметните богатства, които индиански вождове принасят в жертва на бога на слънцето векове наред. Те търсят "Златната земя", навлизайки в най-гъстата джунгла на Америка. Намират обаче само комари и болести около една река, която наричат Амазонка. Легендата си отмъщава - конкистадорите се натъкват на свирепите индианци мапуче, населяващи днешно Чили. Претърпяват драматична загуба, а водачът им Педро де Валдивия е пленен и получава личното си елдорадо - изливат в гърлото му течно злато.
2. Светият граал
Това е най-старата легенда за съкровища, която продължава да има последователи в цял свят. Светият граал е описан в стотици романи, стихове и екшън филми. Той е ту каменна чаша, ту златен потир, а Дан Браун дори го описва като човек. Митът за граала произхожда от легендата за крал Артур, който първи започва издирването на чашата, от която Исус пие вино по време на тайната вечеря. Приписват вълшебни сили на граала - той дарява вечна младост, щастие и богатство. Ако наистина същестува, цената му ще е по-голяма от тази на фейсбук, “Икеа” и Дойче банк, взети заедно. Векове наред рицари го търсят в Гластънбъри (Англия), Рене льо Шато (Франция), в Ерусалим и дори в Исландия. Без успех.
3. Съкровището на пиратите
Кръвожадни бандити кръстосват моретата, нападат претоварени със злато и сребро кораби, обират ги и заравят плячката на безлюден остров някъде в Карибите. Така би трябвало да изглежда историята около тези богатства. Най-известният остров, на който десетки пирати уж са укрили откраднотото, е малко парче земя в Тихия океан, наречено Кокосовия остров. Там заровил имането си Бенито Бенито, известен още като Кървавия меч. Пак на този остров е погребано и съкровището на Лима - статуя на Дева Мария от чисто злато. Стотици иманяри са се опитвали да открият щастието си там. Най-издръжлив е роденият през 1857 г. в германското градче Ремшайд Аугуст Гислер. Той прекарва почти 20 години на острова, като го прокопава целия с тунели. Не открива нищо.
4. Златото на руските царе
По ирония на съдбата цар Николай Втори загубил съкровището си, защото опитал да го скрие. 500 тона злато били натоварени на влак от Петербург за Казан, където царят искал да укрие парите си от германците. Годината е 1919. От Казан златото трябва да продължи в неизвестна посока. Охранява го адмирал Колчак. 1700 чувала са натоварени на 40 вагона, които тръгват към Сибир. Според легендата белогвардейците опитали да прекосят замръзналия Байкал и потънали със златото.
5. Златото на нацистите
Това, че нацистите заграбват тонове богатства от държавите, през които армията им минава, е исторически факт. Част от тези съкровища така и не се появяват повече на бял свят. Днес има повече снимки на скривалища на нацисткото злато, отколкото снимки на чудовището Неси. Езера, пещери, планини. Досега обаче почти нищо не е открито. Най-любимата легенда, свързана с нацистите, е за алпийската крепост, която те уж построили на непристъпна височина и в която скрили несметната си плячка.
6. Кехлибарената стая
Дори и управляващи не остават пощадени от тази легенда. Депутатът от германската либерална партия СвДП Хайнц-Петер Хаусщайн е запален търсач на безценната стая от кехлибар, подарена през 1716 г. на Петър Велики от пруския крал Фридрих Първи. Т. нар. осмо чудо на света е докарано в Германия в 27 сандъка през 1941 г. Според преданията стаята е скрита заедно с други съкровища в мините около село Дойчнойдорф. Никой не е успял да ги намери. Напълно е възможно стаята от кехлибар да се намира и на дъното на Балтийско море или пък да дреме забравена в нечие мазе. Късметлия ще е онзи, който я намери - стойността й днес е 125 милиона евро.
7. Съкровището на Нибелунгите
В песента на Нибелунгите Хаген фон Тронье хвърля съкровището си в Рейн край "Лохе". Изследователи смятат, че става дума за Вормс. Ако това е вярно, 100 коли злато се търкалят по дъното на реката сред празни консерви и хвърлени велосипеди. Десетки пъти дъното на Рейн е било претърсвано с ехолот и радари. Напразно. Жалко. Иначе то би могло да спаси еврото!
8. Съкровищата на българските царе
В Преславската планина през прохода Дервиш минава път, наричан Шахан Йолу. Проходът и пътят се пазели от крепостта Белото градище. Легенда разказва, че тук била лятната резиденция на българските царе. Дворците били толкова богати, че и чешмите били от чисто злато. В подземието била царската съкровищница, пълна с богатства от цял свят. В един момент то било изнесено и заровено под земята. Още чака да бъде открито.
Край село Медвен, Котелско, се намира прочутата Борил могила. Според легендата там било съкровището на цар Борил. Входът на подземието бил сух геран. Долу започвала галерия. Зад желязна врата била съкровищницата. Вътре имало много злато, сребро и безценни камъни. В мраморен сандък Борил оставил корона, жезъл, златен кръст и златен меч... Иманяри преорават цялата околност от векове.
9. Плячката на хайдутите
Край Тополовград се намира село Устрем, а на запад от него е Вакъфският (Устремският) манастир "Света Троица". Предание говори, че през турско пътят за Одрин минавал край р. Тунджа. По него минавали турската хазна и пощата. Хайдутите правели обирите в местността Даркая, на 200 м от манастира. Златото криели в пещера в скалите.
Северно от Карлово, високо в Балкана, е Джендемът. Там е Хайдушката воденица. Под развалините са трите водопада Трояците. Предание разказва, че тук идвали хайдутите, когато бягали от турските потери, и укривали заграбеното.
10. Богатството на Лизимах
На скалния масив на нос Калиакра има руини от крепост. Тя датира от тракийско време. В скалите под нея има много пещери. Легенда разказва за съкровището на Лизимах. Той го заграбил при потушаването на бунтове във въстанали селища. Съкровището Лизимах укрил в пещерите под крепостта...