
Xоландски учени успяха да разгадаят цялата ДНК верига на 115-годишна дълголетница, която завещала тялото си на науката, съобщава Би Би Си.
Жената, която била най-възрастната в света в момента на своята смърт, имала ум на човек с десетилетия по-млад и никакви признаци на деменция, като това се дължало на специални гени, установиха изследователите. Тест на мозъка й на 113-годишна възраст показал ясен ум като на 65-70-годишна жена.
Първата карта на човешкия геном бе съставена преди повече от 10 години. Оттогава това е правено за неколкостотин души, като технологията за разчитане на ДНК на човек става все по-ефективна и евтина.
Изследването за 115-годишната жена беше оповестено на годишната среща на Американското общество на генетиците в Канада. Според заключенията му тя е имала гени, които са я предпазвали от деменция. По-нататъшни научни разработки може би ще дадат обяснение защо някои хора се раждат с гени, които им гарантират дълъг живот.
Изследваната 115-годишна жена е известна само под името W115 и е най-възрастният човек, чийто геном е разчетен. Тя дарила приживе тялото си на медицината, като разрешила на лекарите да изследват подробно мозъка и органите й. Дълголетницата, изглежда, е притежавала рядка генетична мутация в своята ДНК, смята д-р Хен Холстеге от отдела за клинична генетика в Университетския медицински център в Амстердам. Все още не е ясно каква е ролята на тези гени, но вероятно те по някакъв начин са я предпазвали от деменция и други болести, характерни за напредналата възраст.
“Знаем, че тази жена е била специална, в мозъка й не са открити никаквипризнаци на алцхаймер.
Смятаме, че съществуват гени, които ви гарантират дълъг живот и ви предпазват от алцхаймер”, обяснява пред Би Би Си д-р Холстеге.
Интересното е, че жената е родена преждевременно и лекарите не са давали надежди, че ще оцелее.
Тя обаче живяла дълго и пълноценно. Постъпила в старчески дом едва когато станала на 105 години. Тогава сърдечносъдовата й система била абсолютно запазена. Причината за смъртта й бил тумор в стомаха. Преди това тя била лекувана от рак на гърдата на 100-годишна възраст.
Разгадаването на генома на 115-годишната жена е важна начална стъпка. За да разберем как биологията осигурява дълъг и здравословен живот обаче, ще е необходимо да разчетем геномите на още стотици хиляди хора, коментира пред Би Би Си британският генетик д-р Джефри Барет. (24часа)