
"Много съм щастлив, че филмът попада в тази селекция", каза за БТА Найо Тицин. Той подчерта вдъхновението и енергията на Снежина Петрова да организира и проведе за две години своя проект и успеха й като мениджър и режисьор. За филм като "Стихията Медея" това е най-важният фестивал, каза режисьорът.
Проектът "МЕДЕЯ" бе сред 30-те лауреата от 25 страни, спечелили Наградата за европейски гражданин за 2020 г. на Европейския парламент.
Фестивалът в Монреал е най-старият за документално кино за изкуство и тъкмо той е вдъхновил създаването на българския фестивал "Мастър ъф арт", чието тазгодишно издание бе от 10 до 28 февруари, каза Найо Тицин. Това е възможност да се даде още една платформа за представяне на кинодокументалистика, както и да се насърчи създаването на филми, посветени на изкуството. Той даде пример с продукцията "Христо Берберов. Портрет на един художник", който бе показан на тазгодишното издание на българския фестивал, като същевременно в галерията на "Шипка" 6 в София се показват произведения на този забравен през годините забележителен художник. Интересът към документалното кино през последните години расте и все повече документални филми за изкуство се правят и у нас.
Представянето в Канада е първото за филма на международен кинофестивал тази година, след като през октомври миналата година бе включен в програмата на Европейския филмов фестивал, организиран от европейската мрежа на национални културни институти на ЕС (EUNIC) в Стокхолм и Европейската комисия с още 15 европейски продукции.