
Над 60 български игрални, документални и анимационни филми ще бъдат представени на Националния фестивал на българското кино - награди на Съюза на българските филмови дейци (СБФД) от днес до 9 май. Прожекциите в Дома на киното са всеки ден и са със свободен вход, съобщават организаторите.
Ще бъде представено и отличено най-доброто от най-новото в българското кино, излязло през последните 18 месеца.
Фестивалът носи името на основоположника на българското кино и основател на СБФД Васил Гендов, роден преди повече от 130 години. Това е най-големият по замисъл и размах форум за постиженията на българското игрално, документално и анимационно кино, както за филмова теория и критика, допълват организаторите. По думите им фестивалът продължава традицията на годишните награди за филмово изкуство на СБФД, чието начало е поставено през 1975 г.
"Национален фестивал на българското кино – награди на СБФД „Васил Гендов" наследява значимостта си за професионалната филмова общност като единственият национален форум, който разглежда и оценява труда на отделните професии в киното в различните си конкурсни категории. С избрания формат и осъвременена концепция, отговаряща на потребностите както на професионалната гилдия, така и на по-широката публика, Фестивалът ще се отвори за разнообразни аудитории, ще привлича чуждестранни експерти и ще се превърне в престижен професионален форум с национално и международно значение", казва Милко Лазаров, председател на СБФД, предаде БТА.