
Серията на „Вила Ямбол“ е кръстена на античния град Кабиле в знак на почит към хилядолетното наследство на региона
Серията вина Kabile, създадени в чест на древните традиции на траките във винопроизводството, спечелиха 20 медала на международни конкурси само тази година.
Kabile от сорта Сира бе определено за „най-доброто от България“ на тазгодишното издание на Concours Mondial de Bruxelles. Освен него избата добави и други пет отличия към колекцията си.
Kabile Резерва от сорта Мерло пък бе оценено с Голям златен медал на друг престижен винен форум – Vinalies Internationales. Там серията общо спечели шест отличия.
На Los Angeles International Wine Competition – престижния американски конкурс, Kabile спечели 8 медала. Трите златни – за Kabile Шардоне, за Kabile Шардоне и Совиньон Блан и за розе Kabile. И трите вина са от актуалната реколта 2021.
Грозде, зряло с песни за майката земя
Любопитен факт е, че серията е кръстена на античния тракийски град Кабиле, който се намира само на няколко километра от днешната винарна.
Според легендата траките са вярвали, че богинята Кибела, която е еквивалент на древногръцката Артемида, е основала града им Кабиле. Той е бил известен със своята монетница, единствената в Тракия. Първите монети, които се появяват с лик на владетел, били изсечени при управлението на цар Спарток.
Преданието разказва, че когато владетелят починал, градът потънал в тъга. Тогава богинята Кибела обещала да засади лозе и от него жителите да направят сок. Жреците на града измислили ритуал да се будят всяка сутрин и да приветстват с песни майката земя, докато плодовете на лозето узреят. След време лозата започнала да дава плод, а траките го превърнали във вино и така градът се възстановил.
Запечатано с образа на богинята Кибела
Смята се, че в древния тракийски град бил създаден печат с лика на богинята Кибела, който доказвал произхода на всяка амфора с вино оттам.
Днес именно ликът на богинята Кибела е върху етикетите на винената серия Kabile. „Вярваме, че бутилка вино представя по най-добрия начин богатото наследство, история и традиции на нашия регион. Тази хилядолетна връзка е и отговорност да създаваме вкусни и висококачествени вина“, казват от екипа на „Вила Ямбол“. Тяхната марка Kabile включва две бели, едно розе, три червени вина, както и от три специални Резерви – отлежали по-дълго време.
„Вила Ямбол“ управлява близо 10 000 дка лозя и е сред най-старите в Ямбол – с традиции от 1924 година. Виното се произвежда по метода на микровинефикация от подбрано грозде с контролиран добив. Гроздето е брано на ръка, минава на лента и чак тогава влиза за ферментация.
Мистиката на възвишението Зайчи връх
Друга легенда гласи, че всяка година по време на лятното слънцестоене на 21 юни траките са посрещали първите слънчеви лъчи на възвишението Зайчи връх – най-мистичното място в археологическия комплекс Кабиле. В скалите на светилището е изсечен образът на богинята Кибела, яхнала лъв. Първите слънчеви лъчи именно на този ден я огряват, като камъните сменят цветовете си.
Местните екскурзоводи разказват, че на Зайчи връх е работил екип, който е замервал с уреди магнитното поле на светилището и медицинските показатели на хората, качили се на него, преди и след престой от няколко часа. Резултатите са удивителни. Магнитното поле на Зайчи връх и на самото светилище е 7 пъти по-силно в сравнение с нормалното за планетата. Присъстващите на експеримента пък са подобрили значително общото си здравословно състояние.