
67-годишен американски турист изкачи 463-те стъпала на купола на Брунелески във Флоренция и припадна. По-късно почина на път за болницата, съобщиха италианските медии.
Мъжът изкачил купола до самия му връх, където има панорамна тераса, въпреки предупрежденията, че това не се препоръчва на хора със сърдечни проблеми. Същото важи и за намиращата се наблизо камбанария на Джото. И двете забележителности са сред най-предпочитаните от туристите.
Американецът, който се качил във високия 91 м. купол, се почувствал зле още след като спрял на терасата. Намиращият се там персонал извикал Бърза помощ. Намесили се и пожарникари със специална апаратура и въздушна стълба. Туристът бил извозен с линейка до болницата, но издъхнал по пътя.
Куполът на Брунелески на катедралата “Санта Мария дел Фиоре” във Флоренция е сред най-големите шедьоври на архитектурата.
Навремето конкуренцията между градовете се водела и чрез архитектурата. Размерите на сградите и на куполите на черквите съответствали на мощта и грандиозността на градовете и на техните управи.
По тази причина било поставено и началото на амбициозния и революционен проект за купола на катедралата “Санта Мария дел Фиоре” във Флоренция. Той е по идея и проект на Филипо Брунелески (1377-1446) и вътрешният му диагонал достига 45 м.
Дълго време изследователите се опитват да разкрият тайната на изграждането на купола – не е останал никакъв документ, нито пък скица, свързани с проекта за него.След години на изучаване италианският архитект Масимо Ричи успява да достигне до техниката, използвана от флорентинския гений на архитектурата Брунелески. Изглежда, че тайната се крие в ориентирането на тухлите по подобие на рибена кост.
Именно това позволило на Брунелески да вдигне огромен купол без носещи структури. Архитектът реализирал купола без никаква броня, само с помощта на двойни арки с междинно пространство. Вътрешната с дебелина от 2 м. е направена от дялани камъни, поставени като рибена кост. Тя е носещата структура, докато външната е само фасадна. В горната част на купола има фенер под формата на рог. Той е по проект на Брунелески, но е реализиран след смъртта му.
По-късно е поставена и топка от позлатена мед с кръст, съдържаща свещени реликви – тя е дело на Андрея дел Верокио.Декорацията и фреските на купола са осъществени между 1572 и 1579 г. от Джорджо Вазари и Федерико Дзукари.
Но каква е историята на купола?
Осмоъгълният купол е вдигнат между 1420 и 1434 г. Това става, след като проектът на Брунелeски е представен на конкурс през 1418 г. и приет след много полемики през 1420 г. За неговото реализиране после са необходими още 14 г. Официално изграждането на купола започва на 7 август 1420 г. Той е осветен през 1436 г. от папа Евгений IV.
Експертите са категорични – това е шедьовър, който е в състояние да устои на земетресения, светкавици и на всякакви природни бедствия в продължение на векове. Куполът е прелестен, откъдето и да се погледне. Неговият диаметър е 45,5 м.