
- През лятото слагайте купи с вода на сянка за кучета и котки и дървени къщички с дупка за синигерите
- Не хранете таралеж с мляко
През летните горещи дни хората пият много течности, крият се на сянка или на хладно вкъщи. Но какво правят животните на улицата? Ако искаме да помогнем на бездомните котки и кучета през лятото, трябва да се погрижим за тях да пият много вода. Затова слагайте купи с прясна студена вода около вашия жилищен блок, до офиса или по път за работа. Най-важното обаче е да поставяте съдовете на сенчести места. Затова внимателно оглеждайте дали следобед няма да напече силно и водата да се стопли. Преценете да слагате купите и на безопасни места. Колкото и да изглежда сянка под колата, толкова е рисковано животните да се крият там, за да се хранят или пият вода. През тези месеци малките котета вече са прогледнали и са започнали да ходят. Слагайте им храна на възможно най-безопасни места и най-вече прохладни. Ако има как, може да осигурите дървени навеси, както и къщички, които да бъдат сенчестите места за животните по време на летните жеги.
Ако до вашия жилищен блок има градинка, съвсем възможно е да видите нощно време да се разхождат таралежи. Те обикновено търсят храна, но много често се спират да похапват, ако има оставени в купа котешки гранули. Тази храна не е вредна за тях, защото е източник на протеин и те точно от това се нуждаят. Ако храните котките до блока или къщата, слагайте и купа с вода. Така и таралежите ще могат да пият оттам. Най-важното обаче, което трябва да знаете, е в никакъв случай да не оставяте мляко. То е вредно за зъбите на тези животни, причинява тежка диария и може да доведе до размножаване на вредни бактерии в стомаха и червата им.
През зимата може да помогнете на птиците, като им слагате хранилки, но през горещите летни дни също може да се погрижите за тях. Обикновено пернатите намират откъде да пият прясна вода, но ако искате, може да закачите поилки на клоните. Друг начин е да поставите купи с вода на терасата или на по-високи места в двора. Това е и чудесен начин птиците да се къпят в тях и да се разхлаждат. Ако искате да давате вода на гълъбите, сложете я в по-големи купи. Те обичат да почистват перата си често и затова се потапят целите да се къпят.
В момента е размножителният сезон за птиците. Затова може да им се помогне, като се закачат дървени кутии с отвор, които да имитират хралупа за видовете, които снасят яйца и отглеждат малките си в дупките на дърветата. Такива например са синигерите и косовете.
През лятото много често се случва да се намери паднал бързолет на земята. Ветеринарният лекар Славко Николов, който специализира болести по дивите птици, съветва да не се прибира падналата животинка вкъщи. “По принцип бързолетите са специфичен вид, защото краката им са много къси. Те гнездят по високи сгради. Някои бързолети се приземяват, но нямат възможността и силата да се изтласкат заради късите си крака. Един път паднала на земята, птицата няма възможност да се издигне да полети. Затова е най-добре да се пусне от 4-и, 5-и или 6-и етаж, където има възможност адекватно да полети”, казва д-р Николов. Затова, ако намерите паднал бързолет, това не означава, че е болен. Тези птици се хранят непрекъснато, докато летят, с двукрили насекоми - летящи мухи, комари, нощни пеперуди. Ако бъдат затворени в кашон у дома, няма да има какво да ядат, защото хляб и всякаква друга човешка храна е вредна за тях. “Колкото повече човек задържи бързолет вкъщи, толкова по-лошо. Тези птици нямат енергийни запаси, от 2 до 5 часа без храна отслабват. Запасите им намаляват, защото метаболизмът им е много бърз. За да живеят, трябва да летят и да се хранят непрекъснато”, казва д-р Николов.
Затова колкото и да ви се иска да помогнете на птицата в беда, по-добре се опитайте да я пуснете да полети. Не я прибирайте вкъщи.
Много често през тези месеци се намират и гларусчета, паднали от гнездото. Те обаче са всеядни и могат да бъдат нахранени с месо или котешка и кучешка храна. Ако искате да спасите пиле, по-добре го оставете на безопасно място и му сложете купичка с гранули. Все пак много зависи и от това дали птичето е здраво, или има някакви наранявания по тялото заради падането от гнездото. “Гълъбите и гларусите не са защитен вид и много организации за животни не ги приемат”, казва д-р Николов.
Неговият съвет за спасяването на малки лястовички, паднали на земята, е да бъдат върнати в гнездото. Те също много трудно биха могли да оцелеят в кашон у дома, защото се хранят само с насекоми.
Купичката с вода за кучетата е добре да е на сянка и на безопасно място.