
По биоразнообразие Антарктида е сравнима с джунглите в Бразилия, макар че повечето хора я свързват само с пингвини, тюлени, китове и някое и друго ракообразно. Това каза днес във Варна доц. Любомир Кендеров от Българския антарктически институт (БАИ) и делегат на страната ни в Световния научен комитет на Ледения континент.
Доцентът бе гост на откриването на изложбата „Науката отплава за Антарктида“ във Военноморския музей. Тя представя историята на българската база на тази далечна земя, съобщава БТА.
Всеки българин трябва да се гордее с факта, че страната ни е сред 29-те държави, които управляват този континент. Особено усилията на пионерите, сред които проф. Христо Пимпирев, които поставят началото на българското присъствие там през 1987 година, са били огромни, посочи доц.Кендеров.
Самият той е участвал в три експедиции до Антарктида. Сподели, че преди първото му плаване 10-ина години е мечтал и се е борил за това пътуване.
Антарктида е мечта на много хора, но само около 200-250 българи сме имали възможност да я посетим, посочи Кендеров. Според него там хората стават други – по-чисти, по-добри, по-усещащи света, по-човечни.
На Ледения континент трябва да преодолееш себе си и да се смириш, каза още Кендеров. Според него Антарктида може да бъде сравнена с ледена кралица, която не се интересува кой си и колко си велик, а трябва да бъде уважавана.
Геологичните изследвания са първият фокус за българските учени на Ледения континент. През последните години интересът обаче се разширява значително и започва да присъства активно и морската биология с проучвания на флората и най-вече фауната в Южния залив.
За откритите нови видове Кендеров сподели, че това са най-вече ракообразни. Той уточни, че ако в Черно море от групата ракообразни, наречени амфиподи, има 65 вида, то в Антарктика те са над 1300.